Zeytinyağlı Sabunun Bilinmeyen Faydaları

Zeytinyağlı Sabunun Bilinmeyen Faydaları

Yazar: Ebru Genel

Zeytinyağlı Sabunun Bilinmeyen Faydaları

Sabun, neredeyse bin yıllardır insanlık tarihinin en çok kullanılan hijyen ürünü olmuştur. Teknolojinin ve alternatif tıp biliminin gelişmesiyle de birlikte hayatın her alanında insan vücuduna ve cildine faydalı olan zeytinyağı, sabunla buluşmuş ve ortaya mucizevi bir ürün çıkmıştır. Zeytinyağlı sabunun faydaları saymakla bitmez. Herkesin sıklıkla kullanmasının tavsiye edildiği zeytinyağlı sabunun faydaları nelermiş hep birlikte bakalım.

Zeytinyağlı Sabunun Bilinmeyen Faydaları
Zeytinyağlı Sabunun Bilinmeyen Faydaları

Zeytinyağlı Sabunun Saça ve Cilde Faydaları

Zeytinyağlı sabunun yararları arasında en çok yarar sağladığı alan şüphesiz saç ve cilttir. Doğal bir temizleyici olan zeytinyağlı sabunun kimyasal bazlı şampuanlar yerine kullanılması tavsiye edilir. Peki zeytinyağlı sabunun saça ve cilde faydaları nelerdir?

  • Saçları besler: sade olarak da saça sürülebilen zeytinyağı, sabun haline geldiğinde de saçlara birçok fayda sağlıyor. İçeriğinde ki E vitamini ve besleyici özler sayesinde saçları dipten uca derinlemesine nemlendiriyor ve saçı zararlı dış etkenlere karşı koruyor.
  • Sivilceleri Ortadan Kaldırır: Herkesin büyük problemi olan sivilcelerden zeytinyağlı sabun kullanarak kurtulabilirsiniz. Antioksidan özellikleri sayesinde cilt üzerindeki sivilceye neden olan zararlı bakterileri ve yağı yok ederek sivilce problemini ortadan kaldırır.
  • Tahrişi Ortadan Kaldırır: Eğer hassas ve tahriş olmuş bir cilde sahipseniz zeytinyağlı sabun kullanarak hassas cildinizi nazikçe temizleyebilir ve tahriş olmuş cildinizi yatıştırarak yaralarınızın hızlıca iyileşmesini sağlayabilir.
  • Doğal Nemlendirme Sağlar: Piyasada bulunan birçok nemlendirici cildin doğal yağ dengesini bozarak daha çok yağlanmasını sağlamaktadır. Doğal bir nemlendirici olarak zeytinyağlı sabun kullanabilirsiniz.
  • Gözenekleri Temizler: Cilt gözenekleri birden fazla nedenden ötürü sürekli tıkanır ve temizlenmeye ihtiyaç duyar. Zeytinyağlı sabun tıkalı gözenekleri nazikçe temizleyerek siyah noktaları ortadan kaldırması da bulunmaktadır.
  • Saçların Uzamasını Hızlandırır: Zeytinyağlı sabun saç için gerekli besinleri sağlayarak saçın hızlı uzamasını sağlamaktadır. Zeytinyağlı sabun saç için günlük olarak kullanıma uygundur.
  • Yaşlanma Karşıtı Özellikleri Vardır: Yaşlanma karşıtı kremlere yüzlerce lira vermeye gerek yok. Anti aging özellikleri sayesinde zeytinyağlı sabun mevcut kırışıklıkları ortadan kaldırırken yeni kırışıklıkların oluşumunu da önler.

Zeytinyağlı Sabun Nasıl Kullanılır

Eğer ilk kez bu sabunu deneyecekseniz zeytinyağlı sabun nasıl kullanılır diye merak etmeniz olağandır. Zeytinyağlı sabunun kullanımı oldukça basit ve pratiktir. Zeytinyağlı sabunu cildinize uygulamak isterseniz suyla ıslattığınız cildinize doğrudan uygulayarak köpürtmeli, daha sonra ılık suyla durulamalısınız. Zeytinyağlı sabun ayrıca duş ve banyo sabunu olarak kullanıma da uygundur. Zeytinyağlı sabun saç için kullanılmak istenirse su ile ıslattığınız saçlarınıza doğrudan uygulayarak köpürtmeli, daha sonra su ile durulanmalıdır. Zeytinyağlı sabun saçta ve ciltte isteğe bağlı olarak birkaç dakika bekletilebilir. Fazla bekletilmesi ciltte ve saçta kuruluk yatabileceğinden tavsiye edilmez.

Etiketler: zeytinyağlı sabun zeytinyağlı sabun sivilce zeytinyağlı sabunun faydaları zeytinyağlı sabunun yararları


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL