Zayıflama İlaçlarının Zararları Nelerdir? İşte Bilinçsiz Kullanılan Zayıflama İlaçlarının 6 Zararı…

Zayıflama İlaçlarının Zararları Nelerdir? İşte Bilinçsiz Kullanılan Zayıflama İlaçlarının 6 Zararı…

Yazar: Ebru Diyet

Dönem dönem herkesin kilo aldığı ve bu fazla kilolardan şikayetçi olduğu zamanlar olmuştur. Böyle zamanlarda sağlıklı bir diyet ve spor programıyla kilo vermek uygulanması en doğru şey olacaktır. Ancak bazı durumlarda kişiler zayıflama haplarına başvurabilir. İnternette veya televizyonda zayıflama ilaçlarının zararları nelerdir konulu birçok haber görmüşüzdür. Peki zayıflama ilaçlarının zararları gerçek midir? İşte bilinçsiz kullanılan zayıflama ilaçlarının 6 zararı…

 

1-Vücudun Su Dengesini Bozar.

Kilo vermek istiyorsanız zayıflama hapları asla başvurmamanız gereken bir yöntemdir. Zayıflama hapları aslında kilo vermenizi sağlamaz. Vücuttan bol miktarda suyu atarak sadece vücudunuzun susuz kalmasını sağlar. Siz kilo verdiğinizi sansanız da aslında sadece vücudunuzun suyunu kaybetmiş olursunuz.

 

2-Bağırsakları Bozar.

Zayıflama haplarının çalışma mantığı şudur: sizi ishal ederek yediklerinizden fazla çıkarmanızı sağlar ve bu sayede kilo verdiğiniz yanılgısına düşersiniz. Ancak bu zayıflama haplarının uzun vadede kullanımı bağırsakta yaşayan vücut için yararlı bakterileri öldürerek bağırsak florasının bozulmasına neden olur. Bu durum da vücutta oldukça önemli hasarlara neden olur.

 

3-Böbreklerin İşlevini Bozar.

Zayıflama ilaçlarının uzun vadede kullanımı böbrekleri de derinden etkiler. Özellikle önemli bir böbrek rahatsızlığına sahipseniz zayıflama ilaçlarının yanından bile geçmemelisiniz. Bu haplar böbreklerde taş oluşumuna, böbreklerin düzensiz çalışmasına hatta uzun vadeli kullanımda böbrek yetmezliğine bile neden olabilir.

 

4-Kalbin İşlevini Bozar.

Farkında olmasak da piyasada özellikle birçok zararlı madde içeren zayıflama ilaçları bulunuyor. Bu zayıflama ilaçlarının en zararlı etkilerinden biri de ne yazık ki kalbi etkilemesi. Zayıflama ilaçlarının içine katılan bir takım uyarıcı maddeler kalbi tetikleyerek düzensiz atmasına ve kalp ritminin bozulmasına sebebiyet verebilir. Bir kalp rahatsızlığına sahipseniz bu zayıflama ilaçlarını asla kullanmamanız gerekmektedir.

 

5-Beyin Fonksiyonlarını Etkiliyor.

zayıflama ilaçlarının zararları

Zayıflama ilaçlarının içine eklenen bu uyarıcı maddeler aynı kalbin işlevini bozduğu gibi beyin fonksiyonlarını da etkiliyor. Uzun vadede ortaya çıkan bu gerçek, kişinin algısının bozulmasına, çeşitli sinir hastalıklarına ve anlama güçlüğüne neden olabiliyor. Özellikle ergenlerin zayıflama ilaçlarını kullandığında görülen bu etkiler aynı zamanda yetişkinleri de etkiliyor. Bu nedenle beyninizde bir rahatsızlık varsa zayıflama ilaçlarının yanından bile geçmemeniz gerekiyor.

6-Bağımlılık Yapıyor.

zayıflama ilaçlarının zararları

Zayıflama ilaçlarının bağımlılık yaptığı şüphesiz bir gerçek. Bu ilaçları kullanan kişilerin üzerinde yapılan araştırmalar bu ilaçların yüksek oranda bağımlılık yapan maddeler içerdiğini ortaya çıkardı. Bu nedenle bir kere zayıflama ilaçlarının batağına düşen kişiler ne yazık ki kolay kolay kurtulamıyor.

Etiketler: zayıflama ilaçları zayıflama ilaçlarının zararları


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL