Yüz kızarıklığının nedenleri nelerdir?

Yüz kızarıklığının nedenleri nelerdir?

Yazar: Ebru Cilt Sorunları

Yüz kızarıklığı özellikle hassas cilde sahip olan kişilerin sürekli mustarip olduğu durumlardan biridir. Özellikle kış aylarına ortaya çıkan yüz kızarıklığının nedenleri nelerdir? Sizler için yüz kızarıklığının nedenleri konusunu detaylı bir şekilde ele aldık. Yüz kızarmasının nedenleri arasında ilk olarak bahsedildiği gibi hassas ciltler gelmektedir. Eğer cilt problemlerine de sahipseniz yüz kızarıklığı baş gösterebilir. Yüz kızarmasının nedenleri arasında ayrıca aşırı baharat tüketimi, aşırı yağlı yiyeceklerin tüketimi, aşırı alkol kullanımı gibi nedenler de gelmektedir. Yüz kızarıklığının nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Eğer diyabet probleminiz varsa yüz kızarıklığı problemi yaşayabilirsiniz.
  • Eğer diyabete bağlı ilaçlar ve diğer kronik hastalıklar için ilaç kullanmaktaysanız bu ilaçlar da yüz kızarıklığına neden olabilir.
  • Vücudun ani olarak sıcaklık değişimine maruz kalması da yüz kızarıklığına neden olabilir.
  • Aşırı alkol kullanımı vücut sıcaklığını arttırarak yüzün kızarmasına neden olur.
  • Karsinoid sendromu da yüz kızarıklığının nedenleri arasındadır.
  • Soğuk havalarda vücut daha çok kan pompalamak için çalışır ve bu sayede kan damarları genişler. Bu durum da yüz kızarıklığına neden olmaktadır.

Yüz Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Yüz kızarıklığı nasıl geçer sorusunun cevabını sizler için detaylı bir şekilde ele aldık. Yüz kızarıklığı bilindiği üzere herhangi bir hastalık veya tehlikeli bir durum değildir. Yüz kızarıklığının tedavisi için öncelikle yüz üzerine soğuk kompres uygulanabilir. Yüz kızarmasının en yaygın uygulanan tedavi biçimi bilişsel davranış terapisidir. Yüz kızarıklığı genelde utanma, sıkılma, heyecan gibi durumlarda ortaya çıktığından öncelikle bu davranışların yenilmesi gerekmektedir. Daha pozitif düşünerek siz de bu döngüyü kırabilirsiniz. Yanak ve burun bölgesinde meydana gelen kızarıklıklar genellikle 20’li yaşlardan sonra kılcal damarların artmasıyla meydana gelir. Bunun nedeni çok fazla sıcak veya soğuk içecek tüketimi, güneşe maruz kalma, fazla stres ve heyecan neden olabilir. Kılcal damar genişlemelerine genellikle sivilce şikâyeti de eşlik etmektedir. Ciltte hassasiyet de oluşmaktadır. Eğer yüz kızarıklığı şikayetinize sivilce de eşlik etmekteyse siz de bu tür durumlar için bir cilt uzmanına danışmalı veya hafif bir sivilce tedavisi uygulamalısınız. Eğer yüz kızarıklıklarınıza kaşınma, kabartı, minik sivilceler, göz sulanması ve nefes almakta zorlanma gibi şikayetler eşlik ediyorsa mutlaka bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Bu alerjik bir durum olabilir.

 

Etiketler: yüz kızarıklığı yüz kızarıklığı nasıl geçer yüz kızarıklığı nedenleri


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL