Yoğurt maskesi nasıl yapılır?

Yoğurt maskesi nasıl yapılır?

Yazar: Ebru Cilt Bakımı Maskeler

Yoğurt, tüm dünyada en fazla tüketilen süt ürünü olarak dikkat çekiyor. Süt, evde mayalandığı zaman ve hijyenik koşullarda üretildiği zaman metabolizma için en faydalı gıdalar grubunda ilk sırada yer alıyor. Yoğurt, eski zamanlarda beri tüketilmektedir. Hem tedavi hem de beslenme amacı ile kullanılır. Genel olarak değerlendirdiğimiz zaman, marketlerden direkt olarak aldığımız yoğurtlar, fabrikalarda belirli başlı işlemlerden geçtiği için yeterli hijyenik koşullar sağlanmayabiliyor ve bununla beraber besin değerlendirme düşmeler olabiliyor. Sizlere bu yazımızda her derde deva olan yoğurdun cilt için olan faydalarından bahsedeceğiz.

Yoğurdun her derde deva olmasındaki en büyük etken içerdiği mineral, kalsiyum, vitamin, antioksidan ve faydalı element değerleridir. Bu açıdan değerlendirdiğimiz zaman iskelet ve kas sistemi, sindirim/ bağışıklık sistemleri ve zihinsel gelişimde oldukça önemli bir etkene sahiptir. C, B5, C 12, Omega 4, kalsiyum, demir, potasyum, demir ve iyot gibi bir çok faydalı element içerdiği bilinmektedir.

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

 • Tüm kemik ve kas sistemini güçlendirir.
 • Yoğurt, sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekler ve içeriğinde yer alan aminoasitler sayesinde kilo vermek için yardımcı olur.
 • Vücut içinde depolanan yağın daha hızlı bir şekilde yakılmasını sağlamaktadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve buna bağlı olarak üst solunum yolları ile alakalı olan hastalıkların önlenmesinde yardımcı olur.
 • Uyku sorunun çözümü için oldukça etkilidir.
 • Bağırsak temizlenmesi için önemlidir.
 • Cildin ölü hücrelerden arınmasına yardımcı olur.
 • Sivilce ve akne önler.
 • Cilt lekesinin azalmasında etkili olur.
 • Cildin doğal renginin korunmasını sağlar.
 • Ruhsal açıdan iyileştirici etkisi vardır.

Yoğurt Maskesi Tarifleri

Sizlere yazımızın bu bölümünde farkı cilt tipleri, farklı cilt sorunları için yoğurt maskesi tarifleri vereceğiz. Vereceğimiz tarifler ile, cilt sorunlarınızın geçmesi için önemli bir adım atabilirsiniz. Yoğurt maskesi tarifleri şu şekildedir;

Ballı Yoğurt Maskesi (Kuru Ciltler İçin)

2 yemek kaşığı ev yoğurdunun içine 1 tatlı kaşığı doğal balı karıştırın ve temizlediğiniz cilt üzerine uygulayın. Maskenin kuruma aşamasından sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Sonrasında kurulayarak nemlendirici sürün.

Cildi Canlandırmak için yoğurt Maskesi

2 yemek kaşığı yoğurt içerisine 1 yemek kaşığı kadar kakao ekleyin ve karıştırın. Karışımı cildinize uygulayın. Maske kuruduktan sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Ölü Hücrelerden Arınmak için Yoğurt Maskesi

2 çorba kaşık yoğurt içine bir kaşık yulaf ekleyin ve iyice karıştırın. Yulafın yumuşaması için on dakika kadar bekleyin. Parmak uçlarınız ile cildinize masaj yaparak maskeyi sürün. 10-15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.

Siyah Lekeler için Yoğurt Maskesi

1 yemek kaşığı yoğurt içerisine, 1 tatlı kaşığı pirinç ekleyin ve bunu karıştırın. Bu karışımdan bir miktar aldıktan sonra cildinize dairesel hareketler ile masaj yapın. Bu şekilde masaj yaparak, karışımı cildinize sürün. Sonrasında ılık su ile yıkayın.

Sivilce Ciltler için Yoğurt Maskesi

Yoğurda herhangi bir şey eklemeden direkt olarak cildinize sürün ve sonrasında kurumasını bekleyin. Yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Cilt Mantarı için Yoğurt Maskesi

Cildinizde oluşan enfeksiyon ve mantarlar için en etkili çözümlerin başında yoğurt gelir. Bölgeye 2 günde bir kez olmak üzere düzenli olarak yoğurt sürün ve 10-15 dakika bekleyin.

Güneş Yanıklarına Yoğurt Maskesi

2 yemek kaşığı yoğurt içine 1 yemek kaşığı limon suyu, ve tatlı kaşığı un ekleyin. Bunları karıştırın ve hamur kıvamına getirin. Cildinize sürdükten sonra 15 dakika kadar bekleyin. Ilık su ile yıkayın.


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL