Yağ Bezesi Nedir? Nasıl Tedavi Ettirilir?

Yağ Bezesi Nedir? Nasıl Tedavi Ettirilir?

Yazar: Ebru Genel

Yağ Bezesi Nasıl Oluşur?

Vücutlarında yağ bezesi bulunan insanların aklını yağ bezesi nedir? Nasıl tedavi ettirilir? Sorusu kurcalamaktadır. Bu beze cildinizin altında yavaşça gelişen yağ dokusunun büyümesidir. Her yaştan insan bir beze geliştirebilir, ancak çocuklarda daha nadir görülen bir durumdur. Yağ dokusunun iyi huylu büyümeleri veya tümörleri olarak adlandırırlar. Bu, bir yağ bezesinin kanserli olmadığı ve nadiren zararlı olduğu anlamına gelir. Yağ bezesi tedavisi sizi rahatsız etmediği sürece genellikle gerekli değildir. Bilim adamlarına göre, yağ bezelerinin oluşma nedeni büyük ölçüde bilinmemektedir, ancak çoklu yağ bezeleri olan bireylerde genetik bir neden olabilir. Ailenizde bir yağ bezesi öyküsü varsa, bu tür cilt yumrularını geliştirme riskiniz artar. Doktorlara göre bu durum en çok 40 ila 60 yaş arasındaki yetişkinlerde görülür.

Yağ Bezeleri Nasıl Tedavi Ediilir?

Yalnız bırakılan bir yağ bezesi genellikle herhangi bir soruna neden olmaz. Bununla birlikte, bir dermatolog, yumruyu sizi rahatsız ediyorsa tedavi edebilir. Bu nedenler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere dayanarak en iyi tedavi önerisini yapacaklardır: yağ bezesinin büyüklüğü, sahip olduğunuz cilt tümörü sayısı, kişisel cilt kanseri geçmişiniz, ailenizin cilt kanseri öyküsü, yağ bezesinin ağrılı olup olmadığı. Eğer yukarıda ki şartları sağlıyorsanız yağ bezeniz tedavi edilir. Peki yağ bezeleri nasıl tedavi edilir?

Ameliyat: Bir yağ bezesini tedavi etmenin en yaygın yolu, onu ameliyatla çıkarmaktır. Bu, özellikle büyümekte olan büyük bir cilt tümörünüz varsa yapılır. Yağ bezeleri bazen cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra bile tekrar büyüyebilir. Bu prosedür tipik olarak eksizyon olarak bilinen bir prosedürle lokal anestezi altında yapılır. Yağ bezenin bulunduğu bölge uyuşturulduktan sonra tümor bölgeden çıkartılır.

Liposuction: Liposuction başka bir tedavi seçeneğidir. Yağ bezeleri yağ bazlı olduğundan, bu prosedür yağ bezesinin boyutunu küçültmek için yapılır. Liposuction, büyük bir şırıngaya bağlı bir iğneyle yapılır ve alan genellikle prosedürden önce uyuşturulur. İğne yardımıyla yağ bezesinin içerisinde ki sıvı şırıngaya çekilir ve tümörün boyutu küçülmüş olur.

Steroid enjeksiyonları: Etkilenen bölgede doğrudan steroid enjeksiyonları da yapılabilir. Bu tedavi yöntemi yağ bezesini küçültebilir, ancak tamamen ortadan kaldırmaz.

Etiketler: yağ bezesi yağ bezesi nasıl geçer yağ bezesi nedir yağ bezesi tedavisi


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL