Vücuttan Ödem Atmanın Yolları Nelerdir?

Vücuttan Ödem Atmanın Yolları Nelerdir?

Yazar: Ebru Genel

Vücuttan Ödem Atmanın Yolları

Ödem, vücudunuzun su tutmasıyla ve fazla sıvı birikmesiyle oluşur. Vücuttan ödem atmanın yolları vardır. Ödem dolaşım sisteminde, dokularda veya boşluklar içerisinde gerçekleşebilir. Ellerde, ayaklarda, ayak bileklerinde ve bacaklarda şişmeye neden olur. Bazen ciddi sebeplerden ötürü gerçekleşebilir ama genelde bazı kadınlar hamilelik sırasında, uzun uçuşlar sonunda gerçekleşebilir. Bununla birlikte böbrek hastalığı, kalp yetmezliği gibi ciddi durumlarda bir alarm belirtisidir.

Şişliğin hafif olduğu, kendiliğinden meydana gelen ve altında sağlık sorunlarına bağlı nedenlerden dolayı gerçekleşmeyen durumlarda birkaç basit yöntem ile ödemlerden kurtulabilirsiniz.

 1. Tuzu Azaltın: Bir sodyum ve klorür olan tuz, vücuttaki suya bağlanır ve hücrelerin içinde ve dışında bulunan sıvıları korumaya yardımcı olur. Tuz tüketiminiz fazla olursa, vücudunuz suyu tutabilir ve ödeme yol açabilir.
 2. Magnezyum Alın: Magnezyum vücudun ihtiyaç duyduğu çok önemli bir mineraldir ve vücudun çalışmasını sağlayan 300’den fazla enzim reaksiyonunda yer alır. Magnezyum almak suyu vücuttan atmanıza yardımcı olur.
 3. B6 Vitaminini Arttırın: Özellikle adet öncesinde kadınlarda su tutulmasını azaltır ve vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan kırmızı kan hücrelerinin artmasını sağlar.
 4. Potasyum Açısından Zengin Gıdalar Tüketin: Potasyum, vücudun çalışır durumda kalmasını sağlayan etkin bir öğedir. Kalp sağlığı açısından da faydalı olacağı gibi, vücuttaki sodyum seviyesini düşürür ve idrar yollarını açarak suyun vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 5. Rafine Karbonhidrat Tüketiminden Kaçının: Rafine karbonhidrat tüketimi, kan şekeri ve insülin seviyelerinde orantısız bir artışa sebep olur. Yüksek insülin seviyeleri böbreklerde sodyumun daha fazla emilmesine ve vücudunuzun daha fazla sodyum muhafaza etmesine sebep olur. Şeker, beyaz un ve tahıllar rafine karbonhidratların başında gelir.

Vücuttan Ödem Atmanın Diğer Yolları

Ödem oluşturan etkiler çok fazla araştırma konusu olmamıştır. Bununla birlikte ödeme sebep olacak etkileri ortadan kaldırmakta faydalı olacak bazı önemler vardır. Bunlar başlıca

 • Hareket Etme
 • Maydanoz Tüketme
 • Sarımsak Tüketme
 • Rezene Çayı
 • Isırgan Otu Suyu
 • Kızılcık Suyu

Gibi besinlerle vücudunuzun su tutmanı engelleyebilirsiniz.

Vücudunuzdan Ödem Atmak İçin Çay Tarifi

Maydanoz Çayı: Maydanoz çayını içmek ödem atmak için iyi bir yöntem olacağı gibi, kendisini direk olarak tüketmekte vücudunuzdan ödem atmanıza yardımcı olacaktır. Çayı hazırlamak oldukça basit; bir çaydanlık içerisinde bir bağ maydanozu atarak kaynatın ve suyunu bir bardağa süzün. İçerisine yarım limon sıkın ve günde iki kere bu çayı için. Bu sayede vücudunuzdan ödem atabilirsiniz.

Ananaslı Limonlu Zencefilli Tarçın Çayı: Bu çay yalnızca vücudunuzdan ödem atmanıza yardımcı olmayacak, aynı zamanda lezzetiyle kendine sizi hayran bırakacak. Çayı hazırlamak için bir çaydanlık içerisine yarım litre kadar su ekleyin ve içine bir adet ananas dilimini, mümkünse taze zencefil rendeleyin ve içine bir adet çubuk tarçın ekledikten sonra biraz kaynatın. Suyu süzün ve içerisine bir yarım limon sıkın. İsterseniz limonu balla tatlandırabilirsiniz. Günde 2 bardak içerek vücuttan ödemi atmanıza yardımcı olabilirsiniz.

 

Etiketler: ödem atmak ödem atmanın yolları ödem nasıl atılır vücuttan ödem atman yolları


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL