Ütü Yapmanın Kolay Yolları

Ütü Yapmanın Kolay Yolları

Yazar: Ebru Genel

Ütü Yapmanın Kolay Yolları

Ütü yapmak zor ve zahmetli olarak kabul edilmesi gereken bir iştir. Ev hanımlarının çoğu haftanın en az bir günü ütü yapmak zorunda kalır. Bu durumda ütü yapmanın kolay yolları arayışına girmeniz oldukça doğal. Bu durumda ihtiyaç duyabileceğiniz püf noktaları hakkında bilgilendirme yapacağız. Ancak ilk olarak bilmeniz gereken şey, her ne olursa olsun ütünün daha kolay veya daha zor olabilmesini sağlayan başlıca faktörler vardır ve bu faktörlerin başında kumaşın türü gelmektedir. Ayrıca kumaşın değişikliğine göre ütüleme tekniği ve uygulanması gereken ısı da değişiklik gösterecektir. Bazı kırışıklıklar diğerlerine göre daha inatçı ve olabilir. Ne kadar ütülerseniz ütületin giderilemeyebilir. Bu durumda ütünüzün buhar ayarını kontrol etmekte fayda var. Muhtemelen ütünüzün buhar ayarını kumaşa göre yapmamış olabilirsiniz.

Ütü yapmanın kolay yolları sayesinde daha rahat ve kısa zaman içerisinde işinizi bitirebilirsiniz. Bilmeniz gerekenler kısaca şu şekildedir:

  • Makinede kurutma: Çamaşırın kurulukları ütü yapmayı etkileyen bir faktördür. Eğer çamaşırlarınızı kurutma makinesinde kurutuyorsanız, bunun için mutlaka ütü ayarında kurutmaya dikkat etmelisiniz. Bu durumda tam anlamıyla kurumadan çok az nemli olarak çıkartırsanız ütü yapmayı kolaylaştıracaktır.
  • Asarak kurutma: Eğer çamaşırlarınızı asarak kurutuyorsanız muhakkak asmadan önce gerdirin veya çırpın. Bu sayede çamaşırlardaki kırışıklıkların azalmasına ve ütü yapılmasına kolay hale getirebilirsiniz.

Ütülemeye Başlamadan Önce

Ütülemeye başlamadan önce hazırlık yapmak daha kolay ütü yapmanın püf noktalarından biri olarak kabul edilebilir. Ütülenecek giysileri gruplandırmak gibi ütüyü nerde ne konumda (ayakta ya da oturarak) yapacağımıza karar verip ütü masasını ona göre ayarlamak gibi. Ütü masasının örtüsünün temizliği ve kalınlığına dikkat etmemiz gereklidir. Ve ütü yapacağımız giysiler ve ütüyü tam görebileceğimiz bir yerde yapmalıyız. Mutlaka yapmamız gereken bir başka kolaylıksa masanın yanında ütülediklerimizi koyabileceğimiz bir yer ayarlamak. Hem vaktimizden tasarruf yaparız hem de işimizi kolaylaştırmış oluruz.

Yapmamız gerekenlerden bir diğeri ise ütü masası örtüsünün altına alüminyum folyo yerleştirmek. Aldığı ısıyı geri ileteceği için giysinin ütü değmeyen tarafının da kırışıklığını düzeltecektir. Parlama yapabilecek olan kumaşlar önemsenerek (ipek, yün, kadife) için ütü bezi ayarlamalıyız. Ütüyü fişe takmadan önce suyunu kontrol etmeliyiz. Sonrasında su doldurmak ütüye zarar verebilmekle birlikte ütünün yarısında bizi durdurarak yavaşlatabilir. Ütü yapacağımız uzun ya da büyük parçalar için ütü öncesi zemine çarşaf koyabilir ya da zemini temiz bir yer ayarlayabiliriz.

Gömlek Ütülemenin Kolay Yolları

Gömlek ütülemenin kolay yolları; ütülemeye başlarken önce kollar ve manşetlerden başlamaktır. Bu şekilde gömleğin ütülenmesinde kolaylık sağlamış olursunuz. Dikişlerin alta gelmesine dikkat ettiğimiz sürece çift çizgi sorununu da ortadan kaldırmış olacak. Kollardan sonra gelen kısım ilk öncelik olarak omuzlar olmalı omuzları masanın köşesine geçirerek ütülersek kırışık kalmadan ütülemiş oluruz. Ön ve sırt bölgesine geçişte düğmesiz kısmı masaya yatırarak ilk düğmesiz ön kısımdan başlanır sonra sırt kısmı çevrilir ve gerdirilerek ütülenmesi gerekir. Düğmelere dikkat edilmeli mümkün olduğunca ütü düğmelere temas ettirilmemeli. Ve son olarak ütülenecek kısım yakasıdır. Ters çevirerek ütüleyin eğer iz bırakmak istiyorsanız uygun olarak katlayıp hafifçe bastırmanız yeterli olur.

Pantolon Ütülemenin Kolay Yolları

Pantolon ütülemenin kolay yolları arasındaki en bilindik yöntem, ütülemeye başlarken ceplerden başlamak. Ceplere ütü gezdirildikten sonra pantolonun bel kısmını masaya geçirilip bel ve arka cep kısımları ütülenmeli. Dikişlere dikkat edilerek bacakları tek tek ütülemeliyiz. Kumaş pantolonda ise bacak ve bacak arası ütülendikten sonra bel kısmı ütülenmeli. Ütü çizgisini eşitlemek içinse yine dikişlerden yardım alınmalı. Ancak diğer pantolonlardan farklı olarak dikişleri üst üste gelecek şekilde ütülemeliyiz.

 

“Sağlıklı ve Fit Olmak İçin Ne Yapmalıyız?” isimli makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler: daha kolay ütü yapmak ütü ütü yapmanın kolay yolları


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL