Topuk Sertleşmesi İçin Doğal Kürler

Topuk Sertleşmesi İçin Doğal Kürler

Yazar: Ebru Cilt Sorunları

Vücudumuzun neredeyse her yerine bakım yaparken ayaklarımız en çok ihmal ettiğimiz yerler oluyor. Ayak kısmında bulunan topuklar tüm vücudun yükünü çeken yerlerdendir. Hal böyle olunca topuklarda sertleşme ve çatlama gibi durumlar meydana gelebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya gelen kişiler sıklıkla internette topuk sertleşmesi için doğal kürler konusunu araştırmaktadır. Bu kürler ile siz de kısa süre içerisinde topuklarınızı eski haline getirebilirsiniz. İşte topuk sertleşmesi için doğal kürler:

 

1-     Maydanoz Kürü

Maydanoz bitkisi şifalı bitkilerden biridir. Sadece topuklara değil tüm vücuda olan faydaları ile bilinmektedir. Maydanoz kürünü uygulamak için öncelikle 1 litre kadar suyu kaynatmanız gerekmektedir. Ardından bu kaynamış suyun ılık, içine ayaklarınızı sokunca yanmayacak seviyeye gelmesini bekleyin. Ancak su buz gibi olmasın. Ardından bu suyu bir leğene koyun ve ayaklarınızı bu suyun içine sokarak yaklaşık 30 dakika boyunca bekletin. Bu işlemden sonra ayaklarınızı bir ponza taşı veya topuk törpüsü yardımıyla durulayın. Bu işlem sonucunda yumuşacık topuklara sahip olacaksınız.

 

2-     Limon ve Hindistan Cevizi Kürü

topuk sertleşmesi için doğal kürler

Bu işlem için ihtiyacınız olan iki malzeme bulunmaktadır. Bir limon ve bir miktar Hindistan cevizi yağı. Bu küre başlarken öncelikle limonu ortadan ikiye bölün ve suyunu iyice sıkın. Ancak limonun posası içinde kalmalıdır. Hiç suyun kalmamasına dikkat edin ki topuklarınızı tahriş etmesin. Ardından bu sıkılmış limonların içine parmaklarınızla bir miktar Hindistan cevizi yağı sürün. Hindistan cevizi yağının akmaması ve birikmemesi için katı kıvamda olmasına özen gösterin. Ardından bu yarım limonları topuklarınıza oturtun ve üzerine bir çift çorap giyin. Yarım saat bu şekilde bekledikten sonra ayaklarınızı yıkayın. Bu kür her gün uygulanmamalıdır. Aksi taktirde ayaklarınızı tahriş edebilirsiniz.

 

3-     Çay Ağacı Yağı Kürü

topuk sertleşmesi için doğal kürler

Çay ağacı yağı kürü oldukça etkili kürlerden biridir. Bu kürü hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler yalnızca su ve çay ağacı yağıdır. Küre başlarken öncelikle bir çaydanlık içerisinde yaklaşık 1,5 litre suyu kaynatın. Ardından bu kaynamış suyun içerisine yaklaşık 10 damla kadar çay ağacı yağını ekleyin ve suyun ılımasını bekleyin. Suyun sıcaklığı canınızı yakmayacak kıvama gelince ayaklarınızı bu suyun içerisine sokun ve yaklaşık 30 dakika kadar bekleyin. Ardından ayaklarınızı temiz bir havlu yardımıyla durulayın. Bu kür yorgun ayaklara da oldukça iyi gelecektir.

 

Etiketler: topuk sertleşmesi için doğal kürler


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL