Topuk Bakımı Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Topuk Bakımı Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Yazar: Ebru El ve Ayak Bakımı

Her ne kadar farkında olmasak da vücudumuzu taşıyan ayaklarımız en önemli organlarımızdan biri. Özellikle uzun süre ayakta olan insanların ayakları özel ilgiye ihtiyaç duyar. Topuk bakımı yapmak ayaklarımız için önemli bir durum teşkil ediyor. Her şeyden önce estetik görünümden uzaklaşan ayaklarınız yüzünden terlik ve sandalet gibi açık ayakkabıları gitmekte zorlanabilir ve sağlıklı bir şekilde hareket edemeye bilirsiniz.

Topuk bakımı ihmal edildiği takdirde ayağınızda pürüzleşme, dökülme, sertleşme ve nasır gibi problemlere sebep olur. Bu tip problemlere müdahale edilmediği takdirde gittikçe daha acı verici bir hale gelebilir. Elbette bunlar en istenmeyen durumlardır. Ayaklarınızı sağlıklı ve bakımlı bir hale getirmek için yapmanız gerekenleri maddeler halinde sıraladık. Topuk bakımı yapmanın 5 püf noktası:

Pürüzleri Düzleştirin

Ayaklarınızın topuk kısmında başlayan pürüzleri, süngertaşı veya ayak törpüsü gibi gereçlerle pürüzsüz ve yumuşak bir hale getirebilir ve nasır olmasını engelleyebilirsiniz. Bu işlem cildinizi yumuşatacağı gibi kusursuz görünmesi için de sağlar.

Ayak törpüsü ve süngertaşı gibi bakım gereçlerini kullanmaya başlamadan önce ayak cildinizi yumuşatmanız gerekir. Bunun için ilk olarak 10-15 dakika boyunca ayaklarınızı sıcak su içerisinde bekletin. Bu sayede ayağınızda oluşan kalınlaşmış deri yumuşayacaktır. Daha sonra yumuşayan deriyi nazikçe soyun ve ayaklarınızı pürüzsüzleştirin. Sıcak su yerine klinik açıdan etkisi kanıtlanmış bazı meyve çekirdeklerinden üretilen organik bazlı nemlendirici kremler, ayaklarınızdaki ölü derilerin soyulmasına yardımcı olur. Bu tip kremlerin en yaygın olanları ise Shea yağı veya kakao içeren ayak kremleridir. Bunların dışında balsam topuk kremleri nasırlaşmış ayak derisini yumuşatmaya yardımcı olan salisilik asit özelliğindedir.

Nemlendirin

Cildinizin herhangi bir yerini daha sağlıklı yapmak için nemlendirme seçeneği bir sır değil. Bu ayaklarınız için de geçerli. Topuk bakımı yapmak için çok kuru ve çatlamış ayaklarınıza nemlendirici kremler sürebilirsiniz. Genellikle çoğu nemlendirici krem bu konuda etkili bir sonuç verir ancak sorun çok ilerlemişse dermatolog veya cilt uzmanına danışarak reçeteli ürünler de satın alabilirsiniz.

İlk seçenekler arasında reçetesiz alabileceğiniz ilaçlı topuk pedleri de yardımcı olabilir. Ancak topuklarınızda meydana gelen nasırlardan kurtulduktan sonra sert cildinizi bir müddet boyunca nemli tutmalısınız. Cilt için tercih edebileceğiniz en güzel nemlendirici krem vazelindir.

Mantarları Yok Edin

Reçetesiz satın alabileceğiniz antifungal ilaçlar, kremler, losyonlar, spreyler ve tonikler ayaklarınızda meydana gelen mantarları yok edebilir. Bu ürünlerle tedavi yöntemleri genelde hafif şekilde meydana gelen mantarlarda etkili olur ancak tırnak mantarları için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Kullandığınız ilaçlar hangi formda olursa olsun, neredeyse hepsinin aktif bileşeni aynıdır ve mantarlara olan etkileri eşittir. terbinafin, tolnaftat, mikonazol , siklopiroks veya klotrimazol . Tabari, bazen melaleuca yağı olarak adlandırılan çay ağacı yağının hafif mantar tedavileri için işe yarar sonuçlar verir.

Eğer ayaklarınız terliyorsa, mantar oluşumu için uygun bir ortam hazırlıyorsunuz anlamına gelir. Bu yüzden ilk olarak bu duruma bir çare bulmalısınız ve terlemeyi engellemek için pudra, toz ve sprey gibi ürünleri kullanarak kuru kalmasına yardımcı olmalısınız. Kullanmadan önce içerisinde alüminyum klorür olup olmadığını kontrol edin. Eğer ayaklarınız kuru olduğu halde mantar hastalığından mustaripseniz mantar önleyici kremlerden kullanmalısınız.

 

Karanlık ve nemli koşullar, sporcunun ayağına neden olan mantarların gelişmesine izin verir. Ayaklarınızdaki mantar oluşumunu engellemenin en basit yolu ise sık sık ayaklarınızı yıkamaktır.

Tabanlık kullanın

Uzun sürede ayakta durmak herkesin ayağına zarar verebilir. Zamanla deriniz sertleşir ve ağrıya sebep olur. Bunun için ayakkabınızın altında tabanlık kullanın. Bu sayede ayaklarınız daha rahat olacak ve gün sonunda çektiğiniz ağrılar ortadan kalkacaktır. Ayakkabı tabanlarınız her ne kadar yumuşak görünse de ek bir tabanlık ile çok daha yumuşak bir ortama sahip olabilir. Ayak hastalıkları uzmanları, topuk sertleşmesini engellemek için tabanlık öneriyor.

Altında plastik bir kabuk olan tabanlıklara bakın. Ayak hastalıkları uzmanları, kabuğun onları gerçek destek sağlayacak kadar güçlü yaptığını söylüyor.

 

Etiketler: topuk bakımı kürleri topuk bakımı nasıl yapılır topuk bakımı nedir


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL