Tatlı Krizini Engellemenin Yolları

Tatlı Krizini Engellemenin Yolları

Yazar: Ebru Genel

Tatlı Krizini Engellemenin Yolları

Tatlı krizini engellemenin yolları özellikle kadınlar tarafından çokça araştırılan meselelerden biridir. Peki tatlı krizini engellemenin yolları nelerdir? Genelde kontrolsüz çok fazla tatlı tüketen insanlar da zamanla ortaya çıkan tatlı krizi, bilimsel açıklaması olan birtakım semptomlarla ortaya çıkar ve hafife alınmaması gereken bir durumdur. Tatlı yiyeceklerle arası pek olamayan veya çok sık tatlı tüketmeyen insanlar, bu tip durumların ciddiyetinin farkında olamayabilir. Ancak tatlı yiyecekler, insanlara yalnızca enerji vermekte kalmaz. Tatlı, doğal bir endorfin salgılamamıza yol açar. Bu da çikolatanın sebep olduğu mutluluk hissini açıklar. Özellikle kadınların adet sancıları için bir ağrı kesici görevi de görür ve bu kadınların tatlıya olan düşkünlüklerini açıklar. Ayrıca erkeklere göre daha düşük seviyelerde nöron ve hücre arasında sinyal sağlanması, onları bu konuda daha hassas yapmakta.

Kadınlar ve erkekler arasındaki fizyolojik farklılıklar, tatlıya olan bağlılıklarını ve ihtiyaçlarını daha iyi anlamamızı sağlıyor. İştah ve hormonlardaki değişiklik, tatlı krizinin tetiklenmesine sebep olur. Uzmanlar, insanların geçirdiği biyolojik değişikliklerin hormonlarını etkilediğini ve bunun da tatlı krizini tetiklediğini düşünmekte.

Tatlı Krizini Engellenmezse Ne Olur?

Fazla tatlı tüketmek, her şeyden önce tip 2 diyabet ve obezite gibi çeşitli hastalıklara sebep olduğu gibi, insan ömrünü ve sağlıklı yaşam koşullarını önemli ölçüde olumsuz etkiler. Yaygın olmasa da beraber, şekerin kalp damarlarına zarar verdiği, kalp hastalıkları riskini tetiklediği, deride aknelere ve yağlanmalara sebep olduğu, kanser hücrelerinin vücutta yayılmasına yardımcı olduğunu, daha hızlı yaşlandırdığı, hücrelerinizi bitirdiği ve karaciğer yağlanmalarına yol açtığı bilinen rahatsızlıklardan sadece birkaçı. Bu sebepten ötürü, hayatımızı olumsuz etkileyebilecek ve depresyon riskini beraberinde getirecek tatlı krizini engellemenin yolları hakkında bilgi sahibi olmanız, bu anlamda bir adım atmanız sağlığınız için önemli bir yer tutmakta.

Tatlı Krizini Engellemenin Önemi

Tatlı krizini engellemek, sağlığınız için atacağınız değerli ve gerekli bir adımdır. Öncelikle tatlı krizinin düşük irade ile bir alakası olmadığını, bilimsel verilere dayanan sebepleri olduğunu ve bununla kolaylıkla başa çıkabileceğinizi bilmenizde fayda var.

Eğer tatlı krizinizi engellemezseniz, ilerleyen süreçlerde bağımlı olabilirsiniz. Vücudun şeker isteğine kayıtsız kalmanız takdirde, uyuşturucu krizine benzer reaksiyonlar gösterebilir ve hayatınız için çok daha zorlayıcı bir duruma sebep olabilirsiniz. Bu tip bağımlılıklar ileri derecelidir ancak gerekli tedbirleri almazsanız durum ciddi bir hal alabilir. Tatlı krizinde her defasında daha fazla tatlı tüketmek ister ve beta-endorfin patlamalarına yol açabilirsiniz.

 

Tatlı Krizini Bitirmenin Yolları

Kişiden kişiye değişkenlik gösteren fizyolojik yapılara oranla, tatlı krizinin boyutları da farklılık gösterebilir. Tatlı krizini nasıl önlersiniz? Bu konuda bilmeniz gereken ve olması gerektiği gibi yaşamanızın formüllerini size maddeler halinde açıklayacağız.

  1. Aniden Kesmeyin: Tatlı tüketimini aniden kesmek, sizde geçici bir durum yaratır. Vücudun isteklerini görmezden gelemeyebilir ve olması gerektiğinden çok daha fazla tatlı tüketmenize sebep olabilirsiniz. Bu sebepten ötürü ilk etapta tatlı tüketmenizi azaltmayı tercih edin. Duruma göre yavaş yavaş azaltmaya çalışın. Ancak bu yöntem tek başına etkili olamayacağından, diğer maddeleri de uygulamalısınız.
  2. Meyvelerden Yararlanın: Meyveler, günlük olarak tüketilmesi gereken sağlıklı besinlerdir ancak bu içlerinde ciddi miktarda şeker olduklarını görmemizden gelmemize sebep olmasın. Meyvelerin içinde bulunan şekerler, tatlı krizini azaltmanız için yardımcı olabilir. Gene de meyve demek içinde bulunan şekerin zararlı olmayacağı manasına gelmez. Bu yüzden şekerli meyve yerken dikkat etmeniz gereken şey, protein ve lif değeri yüksek besinlerle beraber tüketmek ve dengelemektir. Bilhassa aç karınla tüketirken dikkat edilmelidir.
  3. Karbonhidrat Tüketimine Dikkat Edin: Bazı düşük değerli karbonhidratlı besinler, hücreler arasında iyileştirici bir özellik sağlar. Bu sebepten ötürü, yemeklerinizde zeytin yağı, ceviz yağı, fındık yağı gibi sağlıklı yağlarla ve kompleks yapıdaki karbonhidratlı besinlerle yapın. Bu tip beslenmelerde yer yer düşük miktarda tatlı tüketebilirsiniz ancak kontrol altında tutmaya özen gösterin.
  4. Ara Öğünleri Atlamayın: Çantanızda veya aranızda, ana öğünlerden önce tüketebileceğiniz sağlıklı ve lifli atıştırmalar ile kan şekerinizi dengede tutun. Bu sayede sadece tatlı krizini engellemez, aynı zamanda formda bir vücut kazanabilirsiniz.

 

Ayak Kokusundan Kurtulmanın Yolları adlı makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

Etiketler: diyet tatlı krizi tatlı krizi diyet tatlı krizi nasıl önlenir tatlı krizini engellemenin yolları


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL