Spor Ayakkabı Çamaşır Makinesinde Nasıl Yıkanır?

Spor Ayakkabı Çamaşır Makinesinde Nasıl Yıkanır?

Yazar: Ebru Genel

Spor Ayakkabı Çamaşır Makinesinde Nasıl Yıkanır?

Bugünlerde spor ayakkabıları yalnızca spor yaparken değil, kıyafet ve kombinasyonlarımızın bir parçası olarak kullanılmakta. Bu durumda spor ayakkabılarını temiz tutmak ve yıkamak önemli bir konu. Peki spor ayakkabı çamaşır makinesinde nasıl yıkanır? Öncelikle belirtme de fayda var ki elde yıkamak makinede yıkamak kadar yüksek dereceli iyi bir sonuç vermese tavsiye edilen ilk yöntemdir. Ancak özellikle lastik kısımlarındaki sinmiş leke izleri ve kumaşa geçen izlerin bu şekilde giderilmesi oldukça zor olabilir.

Tecrübesizlikten kaynaklanan hatalardan ötürü bir çift ayakkabıyı çöpe atmanız muhtemel. Bu durumda en sık karşılaşabileceğiniz durumların başında spor ayakkabının tabanının kalkması olabilir. Spor ayakkabı çamaşır makinesinde nasıl yıkanır öncesinde kısa bir araştırma yapmakta fayda var. Spor ayakkabılarınızın ilk günkü gibi temiz ve sağlam bir şekilde nasıl yıkamanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Ayakkabı üreticilerinin hemen hepsi, spor ayakkabılarının deterjan ve makinenin tambur hareketlerine bağlı hareketlerden ötürü kullanılamaz hale gelebileceğinden makinede yıkanmamasını tavsiye etmekte. Etiketlerini incelediğimizde makinede yıkamamanız gerektiği ibaresini de görebilirsiniz. Gene de ayakkabınızın ne derecede hassas olduğunu anlamak için web sitesindeki üretici yorumlarını incelemeniz de fayda var.

Yıkama Öncesi Ön Temizlik

Spor ayakkabı çamaşır makinesinde nasıl yıkanır ilk olarak bilmeniz gereken şey, ön temizliğin şart olduğu. Bunun için kullanmadığınız bir diş fırçası veya bulaşık süngeri kullanabilirsiniz. Bu işlemi yapmanızın sebebi, ayakkabınızın tabanında ve üzerinde oluşan kir ve topaklanmış herhangi lekeleri gidermek. Özellikle bez ayakkabıların düzgün bir şekilde yıkanmadan önce kuru fırçalanması tavsiye edilir. Daha sonra ayakkabıları makineye atmadan önce, bağcık ve diğer tüm ekleri çıkartın.  Daha sonra dönmeye bağlı meydana gelebilecek aşınmaları ortadan kaldırmak için bir çamaşır ağı kullanabilirsiniz. Dahası da var. Ayakkabılarınızı diğer çamaşırlarınızla beraber atın ve tambura bağlı zedelenmelerin önüne geçin. Hassas programı seçin ve mümkün olduğu kadar yeterli miktarda deterjan koyun.

Çamaşır makinesinde spor ayakkabı yıkayacaklar için toz deterjan yerine sıvı deterjan kullanmanız önerilir. Sıvı deterjanlar toz deterjanlara oranla daha az tahriş edici etkenlere sahip olabilirler.

Spor Ayakkabılarını Elde Yıkamak

Spor ayakkabılarını çamaşır makinesinde yıkamak kadar kusursuz bir sonuç alamasanız da uzun ömürlü kullanım ve daha sağlıklı olabilmesi için spor ayakkabılarınızı elde yıkamak en doğru karar olacaktır. Uzmanlar bu görüşü destekliyor ve kirli ayakkabılarını elle temizlemenin en güvenli seçenek olduğunu vurguluyor.

Spor ayakkabılarını elde yıkamak için öncesinde biraz çamaşır deterjanı ve biraz diş fırçası kullanabilirsiniz. Ardından iyice ovaladıktan sonra soğuk suyla durulayın. Temizleme solüsyonları iyi bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Dokuma ve yapıştırma tabanlı spor ayakkabıları diğer ayakkabılara göre hassas olacağından, ovalama işlemini daha kibar ve nazik yapmalısınız. Kimyasal temizlik malzemelerinde bulunan bazı bileşenler, renk soldurması, kabarma ve yapıştırıcının özelliğini yok etmeye yönelik reaksiyonlara sebep olabilir.

Elde yıkadığınız spor ayakkabılarda kumaş olanlar daha zorlayıcı kirlere sahip olabilmekte. Bu yüzden kumaş ayakkabıları iki kere durulamanız gerekir. Yıkamak istediğiniz ayakkabılar beyaz olsa dahi, temizleme losyonu için çamaşır suyu kullanmaktan kaçının. Bunun yerine bir eşit miktarda karbonat, sirke ve sıcak suyu karıştırarak harika bir sonuç alabilirsiniz.

Spor ayakkabılarınızı kurutmak için asla kurutucu kullanmayın. Bunun yerine güneşe doğru düz bir şekilde koyabilir veya kalorifer peteklerinin altına dizebilirsiniz. Eğer kurumasına yardımcı olmak istiyorsanız, içini kâğıt havlu ve peçete benzeri şeylerle doldurabilir ve birkaç saat aralıklarla değiştirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Etiketler: ayakkabı beyazlatma ayakkabı yıkama çamaşır makinesi çamaşır makinesinde spor ayakkabı nasıl yıkanır çamaşır makinesinde spor ayakkabı yıkama çamaşır yıkama spor ayakkabı çamaşır makinesinde nasıl yıkanır spor ayakkabı nasıl temizlenir


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL