Sivilceye İyi Gelen Sabunlar Nelerdir?

Sivilceye İyi Gelen Sabunlar Nelerdir?

Yazar: Ebru Yüz Bakımı

Cildinizde oluşan sivilcelerden kurtulmanın alternatif yollarından bir diğeri de sabunlar. Kadın erkek fark etmeksizin, herkes sivilceye iyi gelen sabunlar hakkında bilgi edinmeye çalışır. Dünyanın en kadim medeniyetlerine ev sahipliği yapmış Anadolu toprakları bu konuda şanslı. Cilde iyi gelen sabur türlerinin büyük bir çoğunluğu, topraklarımızda üretilmekte. Örneğin defne yağı sabunu, zeytinyağı sabunu gibi sabun türleri, dünyanın çoğu yerine göre ulaşılması daha kolay bir konumda.

Yüzümüzü temiz tutmak, cilt kaynaklı oluşabilecek herhangi bir sorunu önlemenin etkili bir yoludur. Sivilcelerin büyük bir bölüm, cildin biyolojik yapısındaki dengesizlikten ötürü meydana gelir. Ancak dış etkenli meydana gelen kirlenme tahrişler de bunları destekleyen faktörlerdir. Sivilceye iyi gelen sabunlar, bu sebeplere bağlı meydana gelen akne oluşumlarını yok etmek üzere kullanılır. Elbette genetik, hormon, stres ve yanlış beslenme gibi durumlar da sivilceye sebep olabilmekte. Bu yüzden bu bir kombinasyon tedavisi olmalı.

Doğru sabunu seçmek için ipuçları:

Çay ağacı bileşenlerinden üretilen sabunlar doğal ve etkili temizleyicilerdir.

  • Antiinflamatuar temizleyiciler hassas ciltler ve kistik sivilceler için iyidir.
  • Sodyum bazlı sabunlar, yağlı ciltler için uygundur.
  • Kuru cilde sahipseniz, nemlendirici özelliği olan sabunlardan yararlanabilirsiniz.

İşte, sivilceye iyi gelen sabunlar:

Zeytinyağlı Sabunlar

Tamamen doğal bileşenlerden ve kimyasal madde içermeyen zeytinyağlı sabunlar, cildinizin nemlenmesini sağlar. Cildinizde çevresel faktörlerden dolayı kaynaklanan lekeler, ölü hücreler ve sivilcelere karşı tedavi sağlar ve cildinizin gözeneklerini açarak nefes almasını sağlar.

Keçi Sütlü Sabunlar

Sütlü sabunun cilde olumlu etkileri vardır. Doğal bir şekilde üretilen keçi sütü, Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı gibi kombinasyonların yer aldığı sabunlar, cildin derin gözeneklerini ve sebum oluşumuna bağlı yağı temizler. Bu tarz organik sabunlar, ciltte meydana gelen siyah noktaların oluşumunu engeller ve sivilcelerin giderilmesine yardımcı olur.

Limon Sabunları

Dünyanın en güçlü doğal asidiklerinden biri olan limon, sabunlarda etkin bir temizleyici görevi görür. Limon suyu, kabuğu, sodyum hidroksit ve bitkisel yağların birleşiminin, yağlı ve karma ciltlerdeki etkileri herkes tarafından bilinmekte. Bu tip sabunlar, özellikle ergenlik döneminde sivilce oluşumunu önemli ölçüde engeller.

Siyah Üzüm Çekirdeği Sabunu

C ve E vitamini bakımından zengin siyah üzüm çekirdeği, sabunların içerisinde etkileyici temizlik maddeleri olur. İçerisinde yer alan antioksidan bileşimler sayesinde sivilceye bağlı meydana gelen izlerin ve iltihapların giderilmesinde etkili olur ve cildinizi ölü hücrelerden arındırır.

Himalaya Tuzu Sabunu

Himalaya tuzunun alternatif tıp tedavilerinde kullanıldığı bilinmekte. Asidik bir yapısı olan himalaya tuzunun içerisinde yer alan minerallerin, bakteriler ve kirler üzerinde ciddi bir etkisi bulunur. Sivilceden kurtulmak isteyenler bu tarz sabunları sıklıkla tercih eder.

Ballı Sabunlar

Bugün evde yapılan doğal maskelerin büyük bir bölümünün hammaddesi bal. Balın içerisinde yer alan mucizevi bileşenlerin insan sağlığına sayılamayacak kadar çok olumlu etkiye sahiptir. Cilt için klinik çalışmalarca kanıtlanmış faydaları olan bal, doğal yağlar ile elde edilen sabunlarda sivilceleri yok etmek için kullanılır. Üst düzey antioksidan ve nemlendirici olan bal, organik sabunlarla birlikte çok işlevsel ve kullanışlı ürünlerdir.

Avokadolu Sabunlar

Son zamanlarda kozmetik ürünlerde sıkça rastladığımız avokado meyvesinin cilt üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. A, D ve E vitaminleri açısından zengin olan meyvede yer alan proteinler, cilt için besleyici özelliktedir. Omega 3 ve potasyum gibi etkilerinden ötürü cildin gün boyu nemli kalmasının yanında akne oluşumunu engellemenize de yardımcı olur ve sivilceler oluşmadan yok eder.


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL