Sivilceler nasıl geçer

Sivilceler nasıl geçer

Yazar: Ebru Cilt Sorunları

Sivilce, en fazla rastlanan cilt rahatsızlıkları arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalara göre, insan nüfusunun %85’i, hayatlarının belirli bir döneminde sivilce sorunu ile karşı karşıya gelmişlerdir. Sivilce sorunu ile doğal yöntemler ve bitkisel tedaviler yöntemleri ile mücadele etmeniz mümkündür. Sizlere bu yazımızda Sivilceler nasıl geçer sorusunun yanıtını vereceğiz.

Sivilce tedavilerinin geleneksel olarak isimlendirilen yöntemleri, pahalı olmakla birlikte ciltte kızarıklık, kuruluk ve tahriş gibi sorunlar meydana getirebilmektedir. Oldukça büyük yan etkileri bulunan bu ilaçlara örnek olarak Roaccuttane’yi gösterebiliriz. Bu tarz ilaçların yan etkiler doğurması, insanları evde doğal yöntemler ile sivilceler ile nasıl baş edebileceğini araştırmaya yönlendirmiştir. İnternette sivilceler ile baş edebileceğiniz bir çok yöntem yer alıyor. Fakat bu yöntemlerin ne kadar işe yarayıp yaramadığı büyük merak konusudur. Merakınızı gidermek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Sivilce Neden olur?

Sivilceleri doğru bir şekilde tedavi etmek için ilk olarak sivilcelerin neden oluştuğunu iyi bir şekilde bilmemiz gerekiyor. Sivilce, ölü cilt hücrelerinin cildinizde gözenekleri tıkaması sonucu oluşur. Gözenekler, sebum ismi verilen yağlı madde üreten sebasöz bezine bağlıdır. Sebum yağının fazla üretilmesi sonucu, P. Acnes ismi verilen bir bakteri türü ürer. Bu bakteri cildinizde yer alan gözeneklerin tıkanmasına neden olur.

P. Acnes bakterisi, vücutta çoğaldıkça, kandaki beyaz kan hücreleri savunmaya geçer. Akyuvarlar, P. Acnes bakterisine saldırır. Bu durum cilt iltihabı ve sivilce oluşmasına neden olur. Bazı sivilceler, diğerlerine oranla daha ağır olabilir. Fakat genel olarak baktığımız zaman, yaygın olarak görülen iltihaplar sivilcelerdir. Sivilcelerin gelişmesine yardımcı olan pek çok faktör vardır. Bunların başında stres, hormonsal değişimler ve düzensiz beslenme gelir.

Sivilceleri Geçirmek İçin Doğal Yöntemleri

Sivilceleri geçirmek için tercih edebileceğiniz doğal yöntemleri sizler için sıraladık.

  • Sivilceleri geçirmek için uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerin başında elma sirkesi gelir. Elma sirkesi, preslenmiş elmalardan elde edilen süzülmüş meyve suyu yarımı ile yapılır. Diğer sirke türlerinde olduğu gibi elma sirkesi de, çok sayıda bakteri ve virüs türü ile savaşma özelliğine sahiptir. Elma sirkesi aynı zamanda ciltte iltihaba neden olan P. Acnes bakterisini öldürebilir. Aynı zamanda, kişinin cildinde meydana gelecek yar izinin de engellenmesine yardımcı olur.
  • Sivilceleri geçirmek için bir diğer doğal yöntem ise, Çinko takviyesidir. Çinko, metabolizmanın düzenli olarak çalışması ve bağışıklık sisteminin doğru bir şekilde görevini yapabilmesi için önemli olan bir temel besin kaynağıdır. Çinko, sivilcelerin tedavi sürecinde en fazla tercih edilen doğal yöntemlerden bir tanesi olarak dikkat çeker. Yapılan araştırmalar, sivilce sorunu yaşayan kişiler, kanlarında çinko düzeyinin düşük olduğunu göstermektedir. Çinko almak, aknenin azalmasında yardımcı olur.
  • Tarçın ve bal maskesi de sivilce ile tedavi sürecinde tercih edilen, doğal yöntemlerden bir tanesi olarak dikkat çekiyor. Tarçın ve bal antioksidan kaynağı olarak dikkat çeker.
  • Avusturya’ya özgü bir ağaç olan Melaleuca alternifolia yapraklarında elde edilen çay ağacı yağı, esans bir yağ olarak isimlendirilir. Bakteriler ve cilt iltihabı azaltma konusunda yardımcı olan çay ağacı yağı, iyileşme sürecinde yardımcı olur.
  • Yeşil çay, sivilce tedavisinde tercih edilen, antioksidan bakımından zengin ve içilmesi sağlığa faydalı olan bir doğal besindir. Yeşil çay içim açısından, sivilce tedavisinde etkisi olmasa da, cilde doğrudan uygulayarak etkisini çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Aynı zamanda yeşil çayı losyan ve krem şeklinde satın almanız da mümkündür. Fakat evde kendi karışımızı da kullanmanız mümkündür.

Etiketler: sivilce iltihabı ne çeker sivilce nasıl geçer doğal yöntemler sivilce patlatmadan nasıl geçer sivilceler nasıl geçer doğal yöntemler sivilceleri geçirmek için


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL