Sivilce patlatmanın zararları nelerdir?

Sivilce patlatmanın zararları nelerdir?

Yazar: Ebru Cilt Sorunları

Sivilce denildiği zaman akıllara ilk olarak yüzümüz gelmektedir. Genel olarak cilt bakım rutinlerimizi yüzümüze göre ayarlarız. Dermatologlar yaptıkları açıklamalarda sivilce patlamanın ne kadar zararlı olduğunu ve bunun cilt üzerinde tehlikeye neden olduğu ifade edilmektedir. Sivilce patlatırken gerekli olan önlemler alınmaz kalıcı ve ciddi sorunlar meydana gelebilir. Aynı zamanda cilt dokusunda kalıcı zararlar oluşabilmektedir. Ciltte oluşan çukur ve lekeler, kişiler için sıkıntılara neden olabilir. Bunları gidermek için ciddi tedaviler gerekebilmektedir.

Sivilce patlatmak içeride yer alan iltihabın farklı yerlere taşınması nedeniyle daha çok sivilce oluşmasına neden olabilir. Sivilce sıkma işlemi esnasında kişi o bölgeye baskı uyguladığı için iltihabın daha fazla içeri gömülmesine neden olabilmektedir. Burada deri sıkışmasına bağlı olarak morluklar ve lekeler olabilir. Kimi zaman bu lekeler ertesi gün geçebileceği gibi, ömür boyu kalıcı olma riski de vardır.

Sivilce sanılanın aksine sadece ergenlik döneminde değil, hayat koşulları ve tüketim şartlarına bağlı olarak her yaşta meydana gelebilen önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle sivilce patlatmadan önce, oldukça dikkatli davranarak alternatif yöntemler tercih etmenizde büyük önem vardır.

  • İlk olarak sivilce olan bölgenin temiz olmasına çok fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Sivilcelerinizi gün için bol su ile birkaç kez yıkamanız oldukça önemlidir.
  • Aynı zamanda sivilcenin bulunduğu bölge asla kapanmamalıdır. Bölgenin nefes alması oldukça önemlidir.
  • Eczanelerde satılan sivilce kremleri, sivilcelerinizi yok etmeniz açısından sizler için faydalı olacaktır.
  • Sivilcenin tedavi edilmesi döneminde, sivilcelerin artmasını engellemek için tuzlu ve aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınmanız gerekiyor.
  • Sivilce sorununuz ciddi ve yaygın bir soruna ulaştıysa uzman bir doktor ile konuşmanız gerekiyor.

Sivilce Patlatmada Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Sivilce patlatma, eğer gereken önlemler alınmaz ise ciltte kalıcı sorunlar meydana getirebilir. Bu nedenle sivilce patlatmak yerine evde yaptığımız maskeleri sivilce tedavisi için kullanabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere sivilcelerinizi patlatmak zorunda kalmadan tedavi edebileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz.

  • Limon ve yumurta, eğer sivilceye meyilli ve yağlı bir cildiniz varsa, uygulamanız gereken bir yöntemdir. Yumurtanın ak kısmı, cildin ph değerinin korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda sivilce nedeniyle meydana gelen kırmızılıkların yok edilmesini sağlar. Asit içeren limon ise sivilce tedavisinde etkendir.
  • İlk olarak 1 yumurta beyazını köpürene kadar çırpmanız gerekiyor. Sonrasında bu karışıma taze sıkılmış limon suyu ekleyebilirsiniz. Elde edilen karışımı cilde masaj yaparak uygulayabilirsiniz. 10-15 dakika sonra cildinizi yıkamanız gerekiyor.
  • Yulaf ve bal, sivilceleri engellemek için etkin yöntemlerden biridir. 1 çay kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı yulaf ile elde edilen bir karışımdır. Tüm bu malzemeleri karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz karışımı cildinize uygulamalısınız. 10-15 dakika sonra, cildinizi ılık su yardımı ile yıkayabilirsiniz.
  • Salatalık ve yoğurt ile yapılan sivilceye karşı etkili bir çözüm olarak dikkat çekiyor. Yarım salatalık ve 2 yemek kaşığı yoğurt yardımı ile yapılmaktadır. Bu maskeyi uygulamak için ilk olarak salatalığı püre haline getirmelisiniz. Sonrasında yoğurdu da ekleyerek karıştırmanız mümkündür. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürerek 20 dakika kadar beklemeniz gerekiyor. Ardından ılık su yardımı ile yıkayabilirsiniz.

Sivilce patlatmanın zararlarından yukarıda yer alan yöntemleri kullanarak kurtulmanız mümkündür. Bir çok insan için sivilce patlatmak tik haline gelmiştir. Bu aslında kötü bir alışkanlıktır. Bu alışkanlık yüzünden cildinizde kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Bu nedenle bu konuda dikkatli olmak oldukça büyük önem taşımaktadır. Sivilce ile alakalı bilgiler için bizi takip edebilirsiniz.

Etiketler: patlamayan sivilce nasıl patlatılır sivilce patlatma yöntemleri sivilce patlatma zararları sivilce patlatmanın zararları


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL