Sivilce ile Nasıl Mücadele Edilir? Yolları Nelerdir?

Sivilce ile Nasıl Mücadele Edilir? Yolları Nelerdir?

Yazar: Ebru Cilt Sorunları

Sivilce ile Nasıl Mücadele Edilir?

Başta kadınlar olmak üzere güzelliğine düşkün insanların korkulu rüyası olan Sivilce ile nasıl mücadele edilir? Sivilce, cildimizin gözeneklerinde doğal cilt problemi veya yanlış bakıma bağlı sebeplerde ortaya çıkabilen bir tür cilt rahatsızlığıdır. Müdahale edilmediği takdirde cildinizde beliren bu sorunlar daha da büyüyebilir. Cildinizde oluşan bu yağlanmalardan ötürü Sivilceler beyaz veya siyah şekilde oluşabilir, birçoğu ileri seviyelerde sivilceye dönüşerek daha büyük problemlere sebebiyet oluşturabilir. Sivilce yalnızca güzelliğinizi etkilemez, aynı anda zararlı bir cilt problemidir. Dolayısı ile müdahale etmeniz kaçınılmaz olmalıdır.

Cilt uzmanlarına göre cildin dokusuna zarar veren Sivilcelerin oluşabilmesi için 4 etken belirlemiştir. Sivilcenin meydana gelmesi şu koşullarla olur. Cilt altında üretilen ve sebum adı verilen yağlar normalden daha fazla meydana gelirse tıkanan gözenekler ölü hücre oluşumuna sebep olur. Bu gözeneklerde meydana gelen bakterinin adı propionibecterium acnes’tir. Sivilce kelimesi de buradan gelir. Bu bakteri ciltte iltihaplanmaya sebep olur. Peki bu görüntü kirliliğine sebep olan Sivilce ile mücadele etmenin yolları nedir?

Kirli Bir Yüzden Kurtulun

Sivilce oluşumunun en büyük sebebi, yüzde oluşan kirdir. Yani yüzünüzü temiz tutmaktan başlayarak Sivilce ile mücadele etmenin ilk adımı atabilirsiniz. Düzenli olarak yıkadığınızda yüzünüzde meydana gelen kirlerden ve yağlardan kurtulabilirsiniz. İnsanların birçoğu bu tip bir temizlik sağlayabilme için ılık su kullanmakta. Ayrıca sabah ve akşam olmak üzere yıkamadan sonra cildinizin kurumasını engellemek için yumuşak bir nemlendirici tercih edebilirsiniz. Kullandığınız nemlendiricinin yağsız olmasına dikkat edin. Ayrıca yüzünüzü aşırı yıkamak ters bir etkiye ve cildin kurumasına sebep olabilir. Bu da Sivilce oluşumunu hızlandıran bir faktördür.

Yüzünüze Sert Davranmaktan Kaçının

Yüzünüzü sert ve kaba temizleyicilerle veya bezlerle temizlemek Sivilce ile mücadele yollarından biri değildir. Bu şekilde yapacağınız temizleme ile cildiniz tahriş olabilir ve yeni iltihaplara sebep olabilir. Dolayısıyla durumu daha da kötüleştirmemek için yüzünüzü kibarca temizleyin ve sert kimyasallar kullanmayın. Bunun için yumuşak bir fırça tercih edebilirsiniz.

Saçları Temiz Tutmak

Saçlarda biriken yağ, Sivilcenin daha fazla kötüleşmesine sebep olabilir. Saçları temiz tutmak, özellikle yüz çizgisine yakın bölgelerde yağın cilde temas etmesini engeller. Bunun yanında saçınızda kullanmak üzere tasarlanmış sprey ve jöle gibi maddelerin yüzünüze temas etmesine özen gösterin. Ayrıca bu tip kimyasalları saçınıza sürdükten sonra gece yatmadan önce yıkamayı ihmal etmeyin. Bu ürünler deri gözeneklerinizin tıkanmasına ve yağlanmasına sebep olur.

Sivilcelerinizi Asla Sıkmayın

Sivilce ile nasıl mücadele edilir sorusunun en net cevaplarından bir diğeri de cildinizde meydana gelen sivilceleri sıkmamaktan geçer. Cildinizde oluşan sivilceleri sıkmak cazip olarak görülebilir fakat bu iltihaplanmaya ve akne oluşumuna sebep olur. Bunun yerine organik temizleyicileri tercih edebilirsiniz. Sitemizde evinizde yapabileceğiniz organik temizleyiciler hakkında tarifler bulabilirsiniz.

 

Topikal Retinoid Tedavileri

Topikal retinoid tedavileri, A vitamininden türetilmiş ilaçlar içeren ürünlerdir ve dermatologlar bunları Sivilceyi yönetmek ve önlemek için reçete ederler. Bu tedaviler ayrıca aşırı ölü cilt hücrelerinden kurtarır ve iltihabı azaltabilir. Çoğu topikal retinoid sadece tretinoin (Retin-A, Renova) ve tazaroten (Tazorac) ilaçları dahil olmak üzere reçete ile kullanılabilir.

 

Antibiyotikler

Antibiyotikler ciltte meydana gelen yağlanmayı engeller ve aşırı büyümelere karşı savaşabilir. Sivilce ile mücadele etmek için reçete ile satılan ilaçlar etkilidir. Eğer cildinizde baş edilemez şekilde yağlanmalar ve buna bağlı Sivilceler oluştuysa bir cilt uzmanının yardımına danışabilirsiniz. Reçeteli satılan ilaçların başında eritromisin ve klindamisin ilaçları yer almakta.

 

Etiketler: akne sivilce sivilce ile nasıl mücadele edilir sivilce nasıl geçer sivilceden kurtulma yolları


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL