Sırtta ve kafada sivilce neden çıkar?

Sırtta ve kafada sivilce neden çıkar?

Yazar: Ebru Cilt Sorunları

Sivilceler genel olarak omuz, sırt, yüz gibi bölgelerde çıkan önemli bir cilt sorunudur. Aynı zamanda kafa derisinde de çok sık bir şekilde görülmektedir. Kaşıntı, ağrı, kızarıklık gibi belirtiler ile, kendisini göstermektedir. Sizler için bu yazımızda sırtta ve kafada sivilcelerin neden çıktığından ve bu sivilceler hakkında bilinmesi gereken konulardan bahsettik. Kimi zaman insan hayatını olumsuz etkileyen sivilceler hakkında bilmek istediklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Kafada meydana gelen sivilceler, vücutta çıkan sivilceler ile aynı nedenden meydana gelebilmektedir. Kimi zaman yağ bezesine dönüşme ihtimali vardır. Vücuttaki yağ bezelerine sebum ismi verilmektedir. Saç köklerine saç kanalları ile bağlanır. Kafa derisinde meydana gelen aşırı yağlanma, bölgede yer alan gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Kafada meydana gelen sivilce, derinin nefes alamaması ve iltihap oluşturması sonucunda meydana gelmektedir. Aynı zamanda aşırı stres, depresyon gibi sorunlar da sivilce oluşumunu tetikler. Saç bakım ürünleri, kremler ve diğer kozmetik ürünler de kafada sivilce oluşumuna neden olan diğer faktörler arasında yer alabilir.

Hava kirliliği, nemli hava, sıcaklık ve terleme ciltte yer alan gözenekleri doldurup bakteri oluşumuna neden olur. Aynı zamanda terleme ile birlikte yağlanan saçlarda sivilce oluşumu kaçınılmazdır. Kafa derisinde sivilceler için şu yöntemleri uygulamanız gerekiyor;

  • Kafa derisinde meydana gelen sivilceleri fark ettikten sonra, akneleri sıkmamanız gerekiyor.
  • Hastanenin dermatoloji uzmanına danışmanız sizin için en olumlu sonucu doğurur.
  • Saç derisinde meydana gelen sivilcelerin ana kaynağı aşırı yağlanma olabilir. Saçlarınızı çok sık bir şekilde yıkayarak temiz olduğundan emin olmanız gerekiyor. Aynı zamanda mümkün olduğunda kimyasal içeren bakım ürünlerini kullanmamaya özen göstermelisiniz. Alkol, deride yer alan nemi çeker ve cildin kurumasına neden olur.
  • Aknenin üzerine salistik asit içeren kremler uygulayabilir ve sivilcede yer alan iltihaplanmanın önüne geçebilirsiniz. Eğer anti bakteriyel, antibiyotik içeren kremler kullanmanıza karşın sivilceler geçmiyor ise, uzman doktorda ağız yolu ile alabileceğiniz ilaçlar isteyebilirsiniz. Aynı zamanda içeriğinde sülfür olan kremler ve şampuanlarda da oldukça etkili olur.

Sivilce Neden Çıkar

Sırt ve kafa bölgeleri vücutta en fazla sivilce çıkan bölgeler olarak isimlendirilir. Bu bölgelerde çıkan sivilcelerden kurtulmak için ilk olarak yapmanız gereken, sivilcenin nedenini bulabilmektedir. Sivilce bir çok farklı nedenden oluşabilir. Karaciğer yağlanması, hijyen sorunları, beslenme sorunları, genetik faktörler sivilce çıkmasına neden olan faktörler arasında sayılır. Sivilce neden çıkar sorusuna sizler için net bir şekilde yanıt vereceğiz.

Genel olarak sivilcenin sadece ergenlik dönemine ait bir dert olduğu düşünülür. Fakat sivilce sorunu, insan hayatının her döneminde karşısına çıkabilir. Bu sorun ile savaşmak için, doğru adımlar izlemek büyük önem taşıyor. Aksi halde istenmeyen sonuçlar ile karşı karşıya kalmanız mümkün olabilmektedir.

Sırtta ve kafada sivilce neden çıkar sorusunu sizler için bu şekilde yanıtlayabiliriz. Sivilce oluşumunu engellemek için uzman bir hekimden yardım almak ,sizler için en doğru hamle olabilir. Özellikle yaz aylarında sivilcelerin artış göstermesi mümkündür. Bu nedenle doğru kremler kullanmak ve vücut bakımına özen göstermek sizlere oldukça yardımcı olur. Bu tarz sorunların üstesinden gelmek için sitemizde yer alan diğer yazılarını da okuyabilirsiniz.

Eğer evde uyguladığınız yöntemler sivilce geçirme konusunda sizlere yardımcı olmaz ise, cerrahi müdahale zorunlu olabilir. Dermatoloji servisi sizlere bu konuda yardımcı olacak olan uzmanlık ana kolu olarak bilinir. Yaşadığınız sivilce sorunlarını en net olarak bu şekilde çözmeniz mümkündür.

Etiketler: kafada sivilce kafada sivilce neden çıkar saç derisinde sivilce ve yağlanma sırtta sivilce neden çıkar


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL