Sırtta Oluşan Sivilceler

Sırtta Oluşan Sivilceler

Yazar: Ebru Cilt Sorunları

Sırtta Oluşan Sivilceler

Sırtta oluşan sivilceler hayatımızın her anında karşımıza çeşitli sebeplerden dolayı karşımıza çıkabilir. Ancak bu sivilceler sadece göze hoş gelmeyen çirkin bir görüntü olmaktan fazlası olabilir ve olası bir sağlık sorununun da habercisi de olabilir. Özellikler erkeklerde görülen bu sorunlar, halka açık deniz ve havuzlara girerken özgüven sorununa yol açabilir. Erkeklerin çoğu bu sırt sivilcelerinden kurtulmak için çeşitli yollara başvurur, bunun için yanlış ve kulaktan dolma şeylerin yapılması işleri daha kötü hale getirebilir. Sırtınızdaki ciltlerden kurtulacakken cildinizin sağlığından olmayın.

Sırtta Oluşan Sivilcelerin Nedenleri Nedir?

En iyi tedavi yöntemi, rahatsızlığa sebep olacak faktörlerin önüne geçmekten geçer. Bu yüzden sırtta oluşan sivilcelerin nedenlerinin ne olduğunu bilmek müdahaleden önce bilmeniz gereken ilk şeydir. Eğer bunun önüne geçmezseniz uyguladığınız tedavi de bir işe yaramaz. Gelin bu kötü görüntüye sebep olan şeyin ne olduğunu görelim ve önüne geçmek için yapabileceklerinizin ne olduğunu öğrenin. Sırtta sivilceye neden olan çeşitli faktörler vardır. Aşırı aktif yağ bezeleri, temizlenmeyen ölü cilt hücreleri ve akneye sebep olan bakteri gibi faktörler, sırtınızda kötü görünüme sebep olan sivilcelerin oluşmasına sebep olur.

  • Saç şampuanlarınız ve kremlerini sırtınızdan uzak tutun: Dermatologlar, saç için üretilen krem ve şampuanların sırt gözeneklerinizin kapanmasına ve kapanan bu gözeneklerin sivilceye sebep olmasına sebep olabilir. Sırtınızı bu tip ürünlerin temasından olabildiğince uzak tutun.
  • Tere izin vermeyin: Örneğin yoğun bir egzersiz ve sıkıntılı bir iş gününden sonra sırtınızda meydana gelen ter için bir havlu kullanabilir ve eve gelince duş almalısınız. Ter, sırtınızda bakteri oluşmasına ve akne, sivilce gibi cilt sorunlarının meydana gelmesi için müthiş bir zemin oluşmasına olanak sağlayabilir. Özellikle egzersiz sonrasında kirin cildinize yapışmasına izin vermeyin.
  • Aynı kıyafetleri uzun süre giymeyin: Birkaç gün üst üste giydiğiniz kıyafetin kötü kokmaması onun bakteri ve kirleri üzerinde taşımıyor manasına gelmiyor. Bu tip kirli kıyafetler cildiniz üzerinde olumsuz etkilere sebep olur. Cildinizi temiz tutmanız için temiz kıyafetler giymeye özen göstermelisiniz.
  • Çok dar giyinmekten kaçının: Vücudunuzu sıkan sutyen ve badiler bakterilerin vücudunuza nüfus etmesine yol açar. Bu tip kıyafetlerden hoşlanıyor olabilirsiniz ancak sağlığınız için bazı şeylerden ödün vermek zorunda olduğunuzu unutmayın.
  • Karbonhidrat, yağ ve yüksek oranda proteinden uzak durun: Vücut için her şeyin fazlasının zar olduğunun bir kanıtıdır bu. Yumurta ve süt gibi besinler, vücudunuzun derisinde yağlanmaya ve sivilcelere yol açabilir. Aşırı miktarda sütün yanında, yüksek oranda yağ içeren ve karbonhidratlı besinlerden uzak durun.
  • Genetik ve hormonel: Sivilce oluşumunun en büyük sebeplerinden biri de aile genlerinden ve hormon yapısına bağlı olarak meydana gelebilir. Düzenli tedavi ile önüne geçemeseniz de yok edebilirsiniz.

 

“Cildi Sağlıklı Tutmanın Yolları” isimli makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler: sivilce sırt sivilceleri sırtta oluşan sivilce sırtta sivilce


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL