Sirkenin cilde faydaları

Sirkenin cilde faydaları

Yazar: Ebru Cilt Bakımı

Sirkenin cilde faydaları denildiği zaman akıllara elma sirkesi gelmektedir. Üzüm sirkesi, limon sirkesi ve diğer sirke türlerinin ciltten daha çok, iç organ rahatsızlıkları ile alakalı faydaları olduğundan söz edebiliriz. Sirke ise, alerjik reaksiyonların yanında, güneş ışığı nedeniyle meydana gelen lekelerin oluşmasının engellenmesinde de oldukça etkilidir.

Salata koymanın yanı sıra, güzellik ürünü olarak bilinen ve oldukça kullanışlı olan elma sirkesinin faydalarını öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz. Hem saçınız, hem de cildiniz için inanılmaz faydaları olan bu sirkeyi aktarlardan ve doğal ürün satan marketlerden çok rahat bir şekilde temin edebilirsiniz.

Yüzü Elma Sirkesi ile Yıkamanın faydaları

Yüzümü elma sirkesi ile yıkamak yaşlılık lekelerini azaltmasının yanında bir çok etkiye sahiptir. Elma sirkesi, cildin ölü hücrelerinden arındırıcı ve genç göstermeyi sağlayan bileşenlerden oluşur. Son derece pahalı olan, sadece markası olduğu için değerinden yüksek ürünler almak yerine, doğal yollardan üretilen elma sirkesini denemek daha faydalı olacaktır.

Marka olarak satılan ve piyasada oldukça yüksek fiyatlara sahip olan kozmetik ürünlerinin bir çoğu kısa vadeli olarak işe yaramaktır. Yüzünüzü elma sirkesi ile yıkamanız halinde bunun kalıcı etkisini görmeniz mümkün olacaktır. Alfa hidrolik asitler, yüzünüzü zamanın izlerinden arındırma konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Elma sirkesi uygulamasını aşağıdaki yolları izleyerek rahat bir şekilde yapmanız mümkündür.

 • Bir yemek kaşığı elma sirkesini, yarım bardak su ile seyrelttikten sonra, bir parça pamuk yardımı ile temiz yüzünüze uygulamanız gerekiyor.
 • 30 dakika bekleme süresinin ardından yüzünüzü yıkayabilirsiniz.
 • Bu bakımı her gün 6 hafta boyunca düzenli olarak yapmanızda büyük yarar vardır.

Elma sirkesinin bir diğer cilt için olan önemli faydası da yüzde yağın azalmasını sağlayarak sivilce ve akneleri azaltmasıdır. İçeriğinde yer alan mali asit, akne ve sivilceleri sıkmanız sonucunda meydana gelen enfeksiyonları da önler. Aynı zamanda cildiniz doğru nefes almasına yardımcı olur. Burada gözenekleri açmasının oldukça büyük etkisi vardır. Cildiniz olması gerektiğinden daha fazla yağlı ise, PH seviyesini dengeler.

 • Elma sirkesi, yüz için kullanabileceğiniz en etkili losyonlardan biridir. Bir parça pamuğu, 2 bardak su ve bir yemek kaşığı elma sirkesine batırmanız gerekiyor.
 • Bunu her gece yatmadan önce kuru ve temiz cildinize uygulamalısınız.
 • Durulamaya gerek yoktur.
 • Sirke kokusu geçici olduğu içine endişe etmenize gerek yoktur.

Elma Sirkesi Cilde Nasıl Uygulanır?

Elma sirkesi cilde bu tarz uygulamayı görerek, faydalarını öğrenen kişilerin cevabını en fazla merak ettiği soruların başında geliyor. Sirkeyi ilk olarak kesinlikle seyreltmeniz gerekiyor. Eğer bunu yapmasanız, önemli alerjik reaksiyonların ortaya çıkma riski vardır. Bunun yanında ciddi lekeler de oluşabilir.

Bir birim sirkeye, 3 birim su koymanız gerekiyor. Örnek olarak 250 ml elma sirkesine, 750 ml su koymanız gerekmektedir. Zaman geçtikçe sirke miktarını yavaş yavaş arttırabilirsiniz. Ancak sirkeyi kesinlikle tek başına kullanmamanız gerekiyor.

Hazırlamış olduğunuz sirkeyi, kullanmadan önce iyice karıştırmalısınız. Su ve sirke ayrışmaya meyilli olduğu için, bunu yaparken dikkatli olmasınız. Bunun yanında bu karışıma ekleyebileceğiniz ürünler de vardır;

 • Yeşil Çay
 • Aloe vera Jeli
 • Cadı fındığı esanslı yağ

Sirkenin cilde faydaları noktasında şunlara dikkat etmelisiniz;

 • Yüzünüzün hassas yerlerini, elma sirkesi ile yıkama işlemi öncesinde alerjik reaksiyonlarınız olup olmadığından emin olun.
 • İlk olarak çenenizde ve ya el üstünde deneyin. Eğer bir reaksiyon olmazsa yüzünüzde uygulayabilirsiniz.
 • Pamuk veya makyaj temizleme pedi yardımı ile kullanın.
 • Gözlerine den getirmemeye çalışın. Bunun için sprey şişe kullanabilirsiniz.

Etiketler: elma sirkesi cilde nasıl uygulanır elma sirkesinin cilde faydaları üzüm sirkesinin cilde faydaları üzüm sirkesinin saça faydaları


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL