Siğil Nasıl Geçer?

Siğil Nasıl Geçer?

Yazar: Ebru Cilt Sorunları

Siğil Nedir?

Siğil Nasıl Geçer sorusuna cevap vermeden önce kısaca Siğil nedir sorusuna şöyle cevap verilebilir: Siğiller genellikle zararsızdır, ancak çirkin görünürler. Ayaklardaki siğillere verrucas (veya verrucae) denir ve bazen ağrılıdır. Siğiller ve verruklar genellikle tedavi olmadan zamanla kendi kendilerine yok olurlar. Genellikle tedavi ile daha hızlı bir şekilde temizlenebilir. En yaygın olarak, tedavi salisilik asit uygulanmasını ve sıvı azot veya soğuk sprey ile dondurularak yapılır. Her türlü siğil bulaşıcıdır. Siğiller, vücudun herhangi bir kısmında çıkabilirler. Ancak en çok parmaklarda, ellerde ve ayaklarda görülür. Filiform siğiller genellikle yüz bölgesinde görülür. Siğiller genellikle zararsızdır ve ağrılı değildir. Ancak vücudunuzun sık kullandığınız yerlerinde meydana gelirlerse rahatsız edici ve sinir bozucu olabilir ve hayatınızı olumsuz etkileyebilir

Siğil Nasıl Geçer?

Siğillerin tedavisi zordur. Peki siğil nasıl geçer? Bu rahatsız edici duruma sebep olan siğiller yayılımcı ve bulaşıcı olabilir ancak bunun önüne geçebilmemiz mümkündür. Kişinin kendi vücudundan ziyada, başkalarına bulaşmasının önüne geçmek için, yer aldığı kısmı sürekli temiz tutmalı ve başkalarıyla doğrudan fiziksel temastan kaçınılmalıdır. Kesikleri dezenfekte etmelisiniz, ellerinizi temiz ve kuru tutmalısınız. Başkalarının siğillerine dokunmamalısınız. Siğillerin vücudunuzun diğer bölgelerine yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için siğillerinizi çizmeyin veya deşmeyin. Siğillerinizi kuru tutun. Siğillerinizi herhangi bir bant veya bezle kapatabilirsiniz. Hem siğilleriniz de hem de etkilenmemiş cildinizde tırnak törpüsü, tırnak makası veya buna benzer aletleri kullanmaktan kaçınmanızda fayda var.

Siğili Önlemenin Yolları

Siğili önlemenin yolları tedbirler almaktan geçer. Yüzeyden kişiye yayılmayı önlemeye yardımcı olmak için havuzlar, spor salonu soyunma odaları ve duşlar gibi halka açık yerlerde ayakkabı giyin. Bu arada siğillerin temas ettiği yüzeyleri kimyasal temizleyicilerle sterilize etmeyi ihmal etmeyin ve kesinlikle ortak kişisel eşyalarınız olmamalı. Siğiller oldukça bulaşıcıdır ve alternatif tıpta tedavisi tam olarak yoktur. Eğer bir siğil taşıyorsanız, tehlikeli olmasına karşın kısa zaman içerisinde doktora görünmenizi tavsiye ederiz. Siğillerin çoğu, kalıcı değildir ve zamanla kaybolabilir. Siğilleriniz ağrılıysa, günlük aktivitelerinize müdahale ediyorsa veya onları rahatsız edici buluyorsanız salisilik asit tedavisi uygulayabilirsiniz. Bu ilacın sonuçları görmek için ilacı en az birkaç hafta siğil olan yere bir pamuk yardımıyla uygulamanız gerekmektedir.

Etiketler: siğil siğil nasıl geçer siğil nasıl kurur siğili nasıl önlerim siğili önlemenin yolları


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL