Şeytan Tırnağı Nedir? Şeytan Tırnağı İçin Doğal Tarifler

Şeytan Tırnağı Nedir? Şeytan Tırnağı İçin Doğal Tarifler

Yazar: Ebru El ve Ayak Bakımı

Şeytan tırnağı, el veya ayak tırnaklarının yanında çıka küçük ve acı verici tırnaklar olarak bilinmektedir. Oldukça acı verici olan bu tırnaklar, iltihaplanabilir ve tedavi edilmezse iltihap tüm tırnağa yayılabilir. Peki şeytan tırnağı nedir? Şeytan tırnağı için doğal tarifler nelerdir?

Öncelikle şeytan tırnakları genellikle herhangi bir müdahale gerektirmez. Genellikle kendi kendine düşerler ya da uzarlar. Herhangi bir iltihaplanma ya da başka bir durum olmaz. Ancak bazı durumlarda kişiler şeytan tırnaklarını bir cımbız yardımıyla çekebilir ya da tırnak makası yardımıyla kesebilirsiniz. Ancak tırnak makası yardımıyla kesilirse kökü durduğu için tekrar uzayacaktır. Bu nedenle sağlıklı olan şeytan tırnağını kökünden koparmaktır. Ancak bazı durumlarda şeytan tırnakları öylesine acır ve iltihap kapar ki, bulunan bölgeye dokunmak mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda özel kürler uygulayabilirsiniz.

Şeytan Tırnağı Tedavisi

E vitamini yağı şeytan tırnaklarını, özellikle bölge iltihaplanmışsa tedavi edici etkisi ile bilinmektedir. Bölgeye uygulanan bir miktar E vitamini yağı kısa süre içerisinde tırnağın iyileşmesine neden olacaktır. Ayrıca iltihap oluşmamışsa bile bölgeye süreceğiniz bir miktar yağ tırnağın yumuşamasına ve kolayca çekilmesine yardımcı olur. Bal da şeytan tırnağı tedavisi için uygulanabilecek bir diğer yöntemdir. Bir miktar balı bölgeye sürdüğünüzde hem bölge yumuşayacak hem de tırnak bakımı da gerçekleşmiş olacaktır. Bal yüzyıllardan beri birçok hastalıkta kullanılan şifalı bir bitkidir. Ancak bölgeye uygulanan balın bir süre bekledikten sonra mutlaka yıkanması gerekmektedir. Bal oldukça yapışkan bir besin olduğundan etrafta bulunan kirleri üzerine toplayabilir, özellikle de iltihaplı olan bölgenin daha çok mikrop kapmasına neden olabilir.

Avokado meyvesi de şeytan tırnakları tedavisinde kullanılan bir diğer besindir. Avokado, E vitamini bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Çeyrek avokado bir çatal yardımıyla püre haline getirilmelidir. Daha besleyici olması açısından içerisine bir çay kaşığı bal isteğe bağlı olarak ilave edilir. Ardından bu karışım geniş bir kaseye yayılmalı ve tırnaklar içerisine batırılmalıdır. Bu şekilde yaklaşık 10 dakika kadar eller karışımın içerisinde bekletilebilir. Avokado, neredeyse tüm cilde olan faydalarıyla bilinmektedir. Bu karışım şeytan tırnaklarını tedavi etmesinin yanı sıra tırnaklarınızın daha hızlı uzamasını, güçlenmesini ve kırılmalara karşı dayanıklı olmasını da sağlamaktadır. Bu kürü şeytan tırnaklarından kurtulana kadar her gün uygulamanızda herhangi bir sakınca yoktur.

 

Etiketler: şeytan tırnağı şeytan tırnağı nasıl geçer şeytan tırnağı tedavisi


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL