Sağlıklı ve Fit Olmak İçin Ne Yapmalıyız?

Sağlıklı ve Fit Olmak İçin Ne Yapmalıyız?

Yazar: Ebru Diyet

Sağlıklı ve Fit Olmak İçin Ne Yapmalıyız

Kilo vermek isterken sağlınızdan olmayın. Bu yüzden kilo verirken bir yandan sağlıklı kilo vermenin yolları hakkında araştırma yapmalısınız. 2020 yılı itibariyle dünyayı etkisi altına alan salgınla bir kez daha öğrendik ki sağlık en kaybetmemiz gereken en önemli şey. Bu durumda kilo vermek isterken sağlığımızın teminatı olan bağışıklık sistemini çökertmek kimsenin karşılaşmak istemeyeceği bir durum. Sağlıklı ve fit olmak için ne yapmalıyız? Elbette bu fedakârlık ve feragat isteyen ancak istikrarlı olduğunuz taktirde kesin sonuç alabileceğiniz bir yol. Bu durumda her şey sizin istikrarınıza bağlı olacaktır.

Sağlıklı ve Fit Olmak İçin Ne Yapmalıyız? Öncelikle günlük yaşantılarımızı tamamen değiştirmelisiniz. Bunun için ilk olarak karbonhidratı hayatımızdan çıkarmamız ve hayatımıza hareket katmamız gerekmektedir. Ayrıca hayatımızdan çıkardığımız karbonhidratların yerini protein ve diğer sağlıklı besinler almalı. Bu sayede vücudumuzdaki yağlar yavaş yavaş erimeye ve yerini kaslara bırakmaya başlayacaktır.

Sağlıklı Zayıflama İçin Neler Yapılmalı

Sağlıklı zayıflamak için ne yapmak gerekir? Zayıflamak için istikrarlı olmanız gerekecektir. Dolayısıyla küçük kaçamaklara ve daha fazla hareket etmek için karşınıza çıkacak fırsatları tepme şansınız olmayacaktır. Her şeyden önce zayıf olmak sağlıklı olmanın bir gerekliliğidir ancak bunu yaparken takip etmeniz gereken yol doğal olmalı. İlk olarak kas gruplarını çalıştırmaya başlamalısınız. Bunun için yorucu ve yoğun bir spor programı izlemenize gerek yok. Günde 1 saatlik tempolu bir yürüyüş bile sonuç itibariyle bir başlangıçtır. Alacağınız verim sizin için bir motive kaynağı oluşturabilir. İdeal olan hem yediklerinize dikkat etmek hem de kas gruplarını çalıştırmaya başlamaktır. Kardiyo antrenmanları ile sporu bir arada götürmek, elde edebileceğiniz en hızlı sonucu alabilmenizi sağlar.

Eğer sağlıklı bir kilo verme hedefliyorsanız, vücudunuzu dinlemede kalın: Kendi ritminizde ve seviyenizde egzersizler yapın, vücudu fazla zorlamak gereksizdir! Seviyenizin üzerine çıktığınız sporlar hem vücudunuzu yorar hem de spordan soğumanıza sebep olabilir.

Fit Olmak İçin Ne Yapılmalı

İncelmek için en iyi yöntem, belli kas gruplarının ritmik halde ve belli bir müddet içinde çalıştırmak Bunun için, zincirleme egzersiz antrenmanları mükemmel bir tesir yaratacaktır. Hem kas geliştirme hem de kardiyo egzersizlerini bir arada yapmak hem kaslarınızı geliştirir hem de zayıflamanızı sağlar. Bu tip egzersizlerde dambıl ve halter gibi ağırlıklar kullanabildiği gibi, doğada yapılabilir.

Fit olmak için aynı zamanda bu egzersizlerin yanında kalsiyum ve protein zengini besinler ile süslenmeli ve zararlı yiyecekler en aza mümkünse sıfıra indirilmeli. Bu sayede egzersiz ve beslenme arasında bir ahenk yakalayabilirsiniz.

Sağlıklı ve fit olmak için ne yapılmalı? Öncelikle antrenmanlarınız sürekli ve devamlı olmalıdır. Eğer antrenmanınızı aksatmış veya beslenmenizi bozduysanız bunun için ertesi gün bir telafi programı uygulamalısınız. Ayrıca antrenman yaparken aynı zamanda zihninizi de meşgul etmeniz gerekecektir. Bunun için karşınıza bir televizyon alabilir, kulaklık takarak müzik dinleyebilir veya kendinize bir partner bulabilirsiniz.

Sağlık ve Fit Görünmek İçin Beslenme Önerileri

Vücudunuzun incelenmesi için uyuma ihtiyaç duyulan belli beslenme kuralları vardır. Gelin koçumuzun sizinle paylaşacağı tavsiyeleri inceleyelim:

  • Abur cubur tarzı beslenmelere son verin
  • Kilo almanıza sebep olan alkol ve gazlı içeceklerle vedalaşın
  • Fastfood yemeyi azaltın hatta mümkünse evinizde yaptığınız zeytinyağlı veya buharlı pişmiş sebze yemeklerini tercih edin
  • Düşük glisemik endeksli besinler tüketmeye özen gösterin
  • Ani ve hızlı doymak yerine ağır ağır yemek yiyin
  • Karbonhidrat ağırlıklı besinlere ara verin. Özellikle patates, pirinç, beyaz unlu ekmek ve makarna gibi yiyecekleri en aza indirin
  • Yatmadan en az 3 saat önce yemek yiyin. Uyurken vücut metabolizmamız çok ağır çalışacağından yediğiniz besinler kilo olarak döner
  • Balık, tavuk, süt ve yoğurt gibi protein bazlı yiyeceklere yönelin
  • Yemeklerinizde kullandığınız yağlarda zeytinyağı veya cevizyağı gibi yararlı yağları tercih edin

 

“Sırtta Oluşan Sivilceler” isimli makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler: diyeti fit sağlık zayıflama


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL