Saç Çıkartan Yağlar Nelerdir?

Saç Çıkartan Yağlar Nelerdir?

Yazar: Ebru Saç Bakımı

21Doğa, birçok şifayı da beraberinde getirir. Tarih boyunca insanlar, birçok hastalığın çaresini doğada, yani bitkilerde aramışlardır. Bu sorunlardan biri de saç dökülmesidir. Saç dökülmesi, şüphesiz oldukça üzücü ve etkileyici bir olaydır ve saçlarını kaybeden kişiler sıklıkla kaybettiği saçlarını nasıl geri getireceğini düşünmektedir. İşte tam da bu noktada devreye saç çıkartan yağlar girmektedir. Birçok doğal yağ ile siz de kaybettiğiniz saçlarınızı geri kazanabilirsiniz. Peki saç çıkartan yağlar nelerdir?

Sarımsak Yağı

Sarımsak, zaten birçok saç çıkarıcı şampuan ve ürünlerin içerisine konulan bir madde olarak karşımıza çıkıyor. Sarımsak, içeriğinde barındırdığı vitamin ve mineraller ile saç çıkartmasının yanı sıra aynı zamanda cansız saçları besliyor ve ince telli saçların gürleşmesini de sağlıyor. Ancak sarımsak yağı oldukça kesin bir madde olduğundan tek başına değil, diğer değerli yağlarla karıştırılarak kullanılması tavsiye ediliyor.

Aspir Yağı

Pek adını duymamış olsanız da aspir yağı saç çıkartan yağlar arasında yer alıyor. Bu durumun sebebi, aspir yağının içeriğine saç köklerine faydalı olan E vitamininden bolca barındırması. Aspir yağı yok olan saçları yeniden çıkarmasının yanı sıra aynı zamanda saç köklerini besleyerek saç dökülmesini de durduruyor. Banyodan önce dökülme yapılan bölgelere birkaç damla aspir yağının masaj yaparak uygulanması ve en az 15 dakika kadar bekletilmesi tavsiye ediliyor.

Susam Yağı

Susam yağı, oldukça uzun süredir hem saçların hem de sakalların gürleşmesi için kullanılan değerli yağlardan birisi. Susam yağı, yeni saç çıkartmanın yanı sıra saç dökülmesine de oldukça iyi geliyor. Ayrıca ince ve kırık saçlara sahipseniz bu saçları onarmak için de susam yağından faydalanabilirsiniz. Spreyli bir şişe içerisine susam yağı doldurarak haftada iki kere susam yağı saç diplerine masaj yapılarak uygulanmalı ve en az 30 dakika boyunca bekletilmelidir.

Çörek Otu Yağı

Çörek otu ve çörek otu yağı, eski zamanlara her derde deva olarak bilinirmiş. Aslında bu kısmen doğru denebilir. Araştırmalar, çörek otunun birçok hastalığa faydalı olduğunu söylüyor. Bu faydalardan biri de kelleşmekte olan bölgelerde ki saç oluşumunu desteklemesi. Haftada birkaç kez çörek otu yağı ile saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. Ancak, çörek otu oldukça keskin ve aromatik olduğu için özellikle hassas mideye sahip olan kişiler başka yağlarla karıştırarak uygulamayı tercih edebilir.


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL