Ruj neden yapılır?

Ruj neden yapılır?

Yazar: Ebru Makyaj ve Parfüm

Ruj neden yapılır sorusu, günümüzde en fazla sorulan sorulardan biri olarak dikkat çekiyor. Sizlere bu yazımızda evlerinizde nasıl ruj yapabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz. Bu bilgiler ışığında, evinizde ruj yapmanız mümkün olacaktır. Ruj, kadınların en fazla tercih ettiği makyaj malzemelerinin başında geliyor.

Ruj, kadınların günlük hayatlarının vazgeçilmezlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ruj, kozmetik firmalarının en çok öne çıkarılan ürünleridir. Kadınlar ilgi çekici ve güzel görünmek için bu tarz seçenekleri değerlendirmek isterler. Ruj imalatı için tercih edebileceğiniz malzemeler, hint yağı ve benzeri maddelerdir. Evinizde de ruj elde edebilirsiniz. Bu konuda bilgi almak için yazımızı okumanız mümkündür. Sitemizde sizlerin işine yaracağını umduğumuz bir çok bilgi sunacağız.

Ruj üretimi, özelliklerine göre farklı bir çok madde barındırmaktadır. Örnek olarak, rujun parlamasına yardımcı olan balık pulları, yumuşaklığı sağlamak için kullanılan jojoba yağı, e vitamini, zerdeçal ve pancar özü oldukça önemlidir. Bunun yanında aleo vera, papatya yağı da gerekli maddeler olsa da, ana malzeme Balmumu yağıdır. Yağ olarak en fazla tercih edilen bitkisel ürünler ise hint yağı, mineral yağları ve kakao yağı olarak sıralanabilir.

Kozmetik ve makyaj malzemeleri asırlardır piyasada hüküm sürmektedir. Çok eski zamanlarda kozmetik ürünlerinin ölümcül olma riski vardır. Mısırlı kadınları, gözlerine kurum sürüyorlardı. 19. Yüzyılda ise ciltleri beyazlaştırmak için oksit ve karbon tercih edilmeye başlandı. Bunun yanında, Güzelavrat otu, zehiri gözler parlasın diye tercih edilmekteydi.

Ruj, dudağa renk vermesi için tercih edilen içinde çeşitli yağlar, pigmentler ve yumuşatıcı maddeler olan bir kozmetik ürün olarak bilinmektedir. Makyaj ürünleri arasında en fazla tercih edilen ürün olan Ruj, fransızca’da kırmızı anlamına gelen ‘’Rouge’’ kelimesinden geliyor. Rujun içinde lanolin, ozokerit ve balmumu, ceserin mumları, bromo asitler, olieli alkol bulunmaktadır. Dünya geneline baktığımız zaman, 3 kadından birinin ruj kullandığını görebiliriz. Hayatı boyunca, bir kadın ortalama olarak 6 gram ruj yutmaktadır.

Ruj neden yapılır?

Tüm kozmetik ürünleri için dikkat etmeniz gereken noktalardan biri gerçek olup olmadığıdır. Bazı merdiven altı üretilen kozmetik ürünlerin cilt sağlığı için tehdit oluşturduğundan söz etmek mümkündür. BU nedenle nasıl yapıldığını bilmediğiniz sahte ürünleri kullanmaktan kaçınmanız gerekiyor.

Bunun yanında dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de hijyendir. Ruj gibi direkt olarak yenme ihtimali olan ve ağızımız ile temas halinde olan ürünleri, saklarken ve yaparken ekstra olarak dikkat etmememiz gerekiyor. Evde ruj yapma işlemi esnasında, temiz olmak oldukça önemlidir.

Ruj Nasıl Yapılır?

Ruj yapımı öncesinde, sizin için gerekli olan malzemelerin listesini doğru bir şekilde bilmeniz gerekiyor. Bu malzemeler eviniz içinde çok rahat bir şekilde bulabileceğiniz malzemelerdir.

Malzemeler

  • Kullanılmayan bir adet dudak nemlendiricisi
  • Ruju içine koyabileceğiniz bir adet kap
  • Göz farı
  • Karıştırma kabı
  • Saç kurutma makinesi

Rujun Yapılışı

İlk olarak karıştırma kabının içinde nemlendirici koymanız gerekiyor. Saç kurutma makinesi ile bu nemlendirici eritmeniz mümkündür. Tamamen eridikten sonra, hafif sıvı hale gelmiş olması oldukça önemli. Üzerine, ruju hangi renk yapmak istiyorsanız, o renk far koymanız gerekiyor.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta farı kırarak koymamaktadır. Eğer farı kırarak koyarsanız, bu toz haline getirmenizi bir hayli zorlaştırır. Bu nedenle kazıyarak koymanız gerekiyor. Dilediğiniz renge ulaştıktan sonra, far dökme işlemlerini sonlandırabilirsiniz. Sonrasında farı ve nemlendiriciyi karıştırın. Tekrar saç kurutma makinesi ile ısıtın. Kabın içine döktükten sonra soğumaya bırakın. Ruj neden yapılır sorusuna bu şekilde yanıt verebiliriz.

Etiketler: ruj neyden yapılır ruj neyden yapılıyor ruj yapımında kullanılan maddeler ruj yapımında kullanılan malzemeler rujlar neyden yapılır


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL