Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir? Hangi Besinlerde Probiyotik Bulunur?

Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir? Hangi Besinlerde Probiyotik Bulunur?

Yazar: Ebru Genel

Probiyotikler, uzmanlar tarafından vücuda dost bakteriler olarak tanımlanmaktadır. Probiyotiklerin faydaları arasında ilk olarak bağırsak duvarını kaplamaları ve burada koruyucu bir tabaka oluşturması bulunmaktadır. Probiyotikler, kısaca vücudu zararlı bakterilere karşı koruyan yararlı bakterilerdir denebilir. Vücut içinde zaten bol miktarda probiyotik bulunmaktadır. Ancak bu probiyotikler birtakım yanlış davranışlarla kaybolabilir ve kişinin ek probiyotik almaya ihtiyacı olabilir. Probiyotikleri öldüren davranışlar gereksiz yere ilaç kullanımı ve yanlış beslenmekten geçer.

Probiyotiklerin faydaları arasında bir diğer etki de bağırsak florasını düzenlemesi ve ishali kesmesidir. İshal, bazı kişilerde oldukça tehlikeli bir hastalık olabileceğinden bu dönemlerde probiyotik tüketilmesi iyi olacaktır. Ayrıca, probiyotikler bakteri olduğundan vücutta çoğalma ihtimalleri de bulunmaktadır. Az miktarda alınan probiyotik bile midede emilmeden çoğalır ve bağırsak içerisinde çoğalarak bağırsak floryasının sağlıklı bir hale gelmesini. Sağlayabilir. Yetişkin bir insanın gün içerisinde tüketmesi gereken probiyotik miktarı 7 ila 8 gram arasındadır. Çocuklarda ise bu miktar 3 ila 5 gram arasında değişmektedir. Probiyotiklerin faydası bu şekildedir. Peki probiyotikler hangi besinlerde bulunur?

 

Çiğ Sebzeler

Sebzeler her açından faydalıdır. Ancak uzmanların sebzeler hakkında ortak fikirde olduğu bir konu var. O da sebzelerin piştiğinde içerisinde ki vitamin, mineral ve probiyotiklerin kaybolmasıdır. Pişirilmeden tüketilen çiğ sebzeler probiyotikler açısından oldukça zengindir.

 

Bakliyatlar

Sağlıklı bir insanın haftalık diyet programına mutlaka bakliyatları eklemesi gerekmektedir. bu bakliyatlar nohut, mercimek, fasulye, kinoa gibi bakliyatlar olabilir. Kısacası tüm bakliyatlar probiyotik açısından zengindir. Siz de probiyotik alımı için diyetinize yeteri miktarda bakliyat eklediğinizden emin olun.

 

Meyveler

Özellikle lifli ve posalı meyveler probiyotik açıdan zengindir. Muz, elma, cennet hurması, karpuz, nar, greyfurt, şeftali gibi meyveleri tüketerek siz de probiyotik alımına destek olabilirsiniz. Ancak özellikle diyabet gibi rahatsızlıklarınız bulunuyorsa meyve tüketimini sınırlamalısınız. Çünkü meyveler yüksek miktarda şeker içerir ve içerisinde bulunan bu şeker diyabet hastaları için zararlı olabilir. Sağlıklı bir yetişkin ise günde en az 2 porsiyon meyve tüketmelidir.

 

Tahıllar

Probiyotiklerin faydaları

Tahıllar da probiyotik açısından zengindir. Ancak bunu deyince aklınıza hemen beyaz undan yapılmış ekmek gelmesin. Beyaz un sağlığa oldukça zararlıdır. Probiyotik açısından zengin olan tahıllar arpa, çavdar, buğday kepeği ve yulaf olarak düşünülebilir. Siz de probiyotik açısından zengin olan tahılları diyetinize dahil edebilirsiniz.

 

Kuruyemişler

Probiyotiklerin faydaları

Kuruyemişler bilindiği üzere sağlığa oldukça yararlıdır. Ancak probiyotik açısından zengin olan 2 çeşit kuruyemiş türü bulunmaktır. Bunlar da kaju fıstığı ve çam fıstığıdır. Siz de yeterli miktarda probiyotik alımı için günde 1 avuç kaju fıstığı veya çam fıstığı tüketebilirsiniz.

 

Etiketler: probiyotik probiyotiklerin faydaları


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL