Normal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Normal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar: Ebru Saç Bakımı

Herkesin saçlarının bir tipi bulunmaktadır. Bu saç tiplerine göre çeşitli bakımlar bulunur. Dünya üzerinde en çok bulunan saç tipi, normal saç tipidir. Hal böyle olunca kişiler sıklıkla arama motorları üzerinde normal saç bakımı nasıl yapılır sorusunu sormaktadır.

Normal saç bakımı nasıl yapılır sorusunu sormadan önce, kişilerin saç tipinin normal oluğunu tam olarak teyit etmesi gerekmektedir. Öncelikle uzmanlar, normal saç tipini en ideal saç tipi olarak tanımlamaktadır. Normal saç tipi, estetik görünen ve herhangi bir probleme – hastalığa sahip olmayan saç tipleridir. Şekil alması oldukça kolaydır ve saçın nem oranı dengededir. Ne fazla yağlı ne de fazla kurudur. Normal saç bakımı ile klasik tipte ki saçlarınızı daha da sağlıklı hale getirebilirsiniz. Peki normal saç bakımı nasıl yapılır?

Şampuan Seçimi

Normal saç tipine sahip olan kişiler için şampuan seçimi önemlidir. Çoğu şampuan saç zaten sağlıklı olduğu için tahribat yaratmayacak olsa da doğru şampuan ile saçlarınızı daha dolgun, parlak ve sağlıklı hale getirebilirsiniz. Normal saç tipine sahip kişiler genellikle üzerinde “Normal saçlar için” ya da “klasik saçlar için” ibaresi bulunan şampuanlardan yana tercihlerini kullanmalıdırlar.

Sıcaklık Ayarı

Kişilerin çoğu bilmese de saçları en çok yıpratan sebeplerden biri de duş sırasında saçlar için doğru sıcaklığın seçilememesidir. Oldukça sağlıklı saçlara sahip iken birden saçlarınızda kırılmalar ve cansızlık gözlemliyorsanız büyük ihtimalle su sıcaklığını iyi ayarlayamamanızdan kaynaklanıyor olabilir. Normal saçlar için aşırı sıcak su oldukça zararlıdır. Saçların tüm nemini emerek saçınızı kuru ve kırılgan bir hale getirebilir. Aşırı soğuk su kullanımı da saçlar için bir o kadar zararlıdır. Bu nedenle saçlarınız için en doğru tercih ılık su kullanmaktır.

Bakım Kürleri

Her saç tipinin sağlıklı ve canlı kalabilmesi için belirli aralıklarla çeşitli bakım kürleri ile bakım yapılması gerekmektedir. Normal saç tipine sahip olan kişiler çok daha şanslıdır, saç bakım seanslarının aralıklarını uzatabilir. Ancak asla atlamamalıdır. Saçlarınız için değerli yağlar kullanarak her teli derinlemesine besleyebilir ve kaybettiği parlaklığı ona geri kazandırabilirsiniz. Normal saç tipi için hazır olarak satılan bakım maskelerini ve bakım yağlarını kozmetik marketlerden temin edebilirsiniz.

Bal Masajı

Bal, içeriğinde barındırdığı vitamin, mineral ve değerli yağlar ile saçlar için bulunmaz bir nimet niteliğindedir. 2 haftada bir saçlarınıza yapacağınız bal masajı ile saçlarınızı gelecek tehlikelere karşı koruyabilir ve mevcut yıpranmaları da ortadan kaldırabilirsiniz. Bal masajı uygulamak için 2 yemek kaşığı balı bir miktar su ile sulandırmanız gerekmektedir. Ardından bu karışım ile saç diplerine ve uçlarına masaj yapılmalıdır. Saç uzunluğuna bağlı olarak kullanılan bal miktarı arttırılıp azaltılabilir.


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL