Menopozun Erken Belirtileri Nelerdir?

Menopozun Erken Belirtileri Nelerdir?

Yazar: Ebru Genel

Menopozun erken belirtileri birçok kadının aklını kurcalayan meselelerden biridir. Menopoz, kadınların reglinin kesileceği ve artık üremelerinin duracağı dönem olarak belirtilir. Kadınlar menopoza girdikten sonra artık regl görmezler ve doğum kontrolü uygulamasalar dahi hamile kalma ihtimalleri bulunmaz. Dünya genelinde ki tüm kadınların menopoza girdiği ortalama yaş 51 olarak belirlenmiştir. Ancak ülkemizde menopoz yaşı daha erkendir. Ülkemizde menopoz yaşı 47 ila 49 arasında değişmektedir. Ancak menopoz yaşı kadından kadına da değişir. 40 yaşından önce yaşanan menopozlar tıp dilinde erken menopoz olarak tabir edilir ve normal bir durum değildir.

Erken menopoz veya normal menopoz öncesinde kadınlarda bazı değişiklik yaşanan bazı dönemler bulunur. Bu dönemler kişiye göre 3 ay ila 8 yıl arasında değişmektedir. Peki menopozun erken belirtileri nelerdir?

  • Öncelikle adet dönemlerinde gecikmeler veya erken adet görme gibi dönemler görülür. Adet kanaması kişiye göre artabilir veya azalabilir. Kan rengi genellikle koyulaşabilir ancak pembemsi kan da gözlemlenebilir.
  • Menopoz döneminde olan bir kadının vücut sıcaklığı artar. Bu nedenle ani sıcak basmaları ve daralmalar yaşanabilir. Kişi sürekli soğuk ortamlara girmek veya soğuk yiyecekler yemek isteyebilir.
  • Menopoz döneminde ki kadınlar uyku problemleri yaşayabilir. Uyku süreleri kısalabilir veya uzayabilir. Uykuya dalmakta zorluk yaşanabilir.
  • Kalp çarpıntısı veya panik atak gibi durumlar menopoz döneminde gözlemlenebilir.
  • Unutkanlık bu döneme baş gösterebilir.
  • Menopoz döneminde meydana gelen hormon değişikliklerinden ötürü saçlar dökülebilir ve kellik meydana gelebilir.
  • Halsizlik menopoz döneminde olan kadınlarda çok sık görülür. Halsizliğe baş dönmesi, baş ağrısı ve kusma gibi şikayetler eklenebilir. Menopoz belirtilerinin genellikle hamilelik belirtileriyle karıştırılmasının nedeni budur.
  • Menopoz döneminde ciltte bozulmalar meydana gelebilir. Sivilceler, ciltte aşırı kuruluk veya aşırı yağlı bir cilt gözlemlenebilir. Bunun nedeni de hormon değişikliğidir.

Erken Menopozu Etkileyen Faktörler

Erken menopozu etkileyen faktörler her kadında aynıdır. Öncelikle genetik faktörler en önemli etkenlerdendir. Eğer ailenizde bulunan kadınların herhangi biri daha önce erken menopoz yaşadıysa sizin de erken menopoza girme ihtimaliniz diğer kadınlara göre çok daha yüksektir. Genetik faktörler dışında sigara ve alkol kullanımı da erken menopozun belirtilerinden biri olarak gösterilebilir. Sigara ve alkol, vücudun birçok organını etkilediği gibi yumurtalıkları ve rahmi de etkiler. Bu etkiler erken menopoz ihtimalini güçlendirebilir. Ayrıca stres de sigara ve alkol ile aynı konumdadır. Aşırı stres de rahmi ve yumurtalıkları etkiler ve erken menopoza girme ihtimalini yükseltir.

Etiketler: erken menopoz belirtileri menopoz menopoz belirtileri menopozun erken belirtileri


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL