Kalıcı Makyaj Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kalıcı Makyaj Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yazar: Ebru Genel

Makyaj, yüzyıllardan beri kadınların sürekli kullandığı ve sürekli yerine yeni alternatifler geliştirilen bir uygulamadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni bir teknik olan kalıcı makyaj, son zamanlarda kullanımı artmış ve oldukça popüler bir uygulamadır. Bir dövme tekniği olan kalıcı makyaj uygulamasını da yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Peki kalıcı makyaj yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kalıcı makyaj yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusunun cevabını öğrenmeden önce kalıcı makyajın ne demek olduğunu iyice öğrenmek gereklidir. Kalıcı makyaj, kadınlara her daim güzellik vadeden bir uygulamadır. Özellikle her gün makyaj yapmaktan sıkılan kadınların sıklıkla başvurduğu bir yöntem olan kalıcı makyaj, adından da anlaşılacağı üzere uzun süre kalan, silinmeyen ve bozulmayan makyaj anlamına gelmektedir. Peki kalıcı makyaj nasıl yapılır?

Kalıcı makyaj yukarıda da bahsedildiği üzere bir dövme tekniğidir. Yani yapılışı dövme yaptırmakla aynıdır. Ancak kalıcı makyaj yapılırken kullanılan iğneler yüze uyumlu (daha ince), kullanılan mürekkepler de çok daha hassastır. Bilindiği üzere yüz vücudun kalan bölümlerinden çok daha hassastır ve olası bir komplikasyona karşı uygun ve en kaliteli malzemeler temin edilmelidir. Kalıcı makyaj eyeliner, ruj, kalıcı kaş, kalıcı kirpik şeklinde yapılabilir. Siz de kendinize uygun olan kalıcı makyaj şeklini yaptırabilirsiniz. Ancak kalıcı makyaj yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler konusuna uymakta fayda var. İşte dikkat edilmesi gerekenler:

Kalıcı Makyaj Öncesi ve Sonrası Süreç

Kalıcı makyaj öncesi ve sonrası süreç oldukça önemlidir. Öncelikle kalıcı makyaj yaptırılacak yerin ve uzmanın temiz ve kaliteli seçilmesi gerekmektedir. İyi malzemeler kullanılmadan ve steril olmayan bir ortamda yapılan bu uygulamalar açık yaralara, iltihaplara ve diğer kötü sonuçlara neden olabilir. Mümkünse bir hastanede veya iyi bir güzellik salonunda bu işlemi yaptırın. Birden fazla işlem yaptırmayı düşünüyorsanız hepsini aynı gün yaptırmayın. Bahsedildiği üzere yüz çok hassas bir bölge olduğundan bütün işlemlerin aynı gün yaptırılması yüzün şişmesine ve çeşitli komplikasyonlara neden olabilir.

Kalıcı makyaj uygulamasının genellikle kış aylarında yapılması tavsiye edilmektedir. Çünkü makyaj yaptırılan bölgenin işlemden sonra yaklaşık 10 gün güneşten uzak durması tavsiye edilmektedir. Göze korkutucu gelmesin, ancak ister dövme olsun ister kalıcı makyaj, işlem sonrası bu bölge açık yaradır. İtina ile bakılması gerekmektedir. İşlemden sonra yaklaşık 3 gün su değdirilmemelidir. İyileşme sürecinde bölge kabuk bağlayacaktır. Bu süreçte kaşıntı olabilir ancak kaşımamalısınız. Kabuklar kendi kendine döküldüğünde asıl renk ve sonuç ortaya çıkacaktır. Bu süreç yaklaşık 10 gün sürmektedir. Kalıcı dövme işleminin belirli aralıklarla tekrar edilmesi gerekmektedir. Bu işlemde dövme gibi kalıcı mürekkepler değil, yarı kalıcı ve cilde zarar vermeyen boyalar kullanılır. Yaptırılan bölgenin üstünden geçilme süresi yere göre değişebilir. 3 ay, 6 ay veya 1 yıl arasında değişmektedir.

 

 

Etiketler: kalıcı makyaj kalıcı makyaj yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL