Kadınlarda Selülit Sorunu Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Kadınlarda Selülit Sorunu Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Yazar: Ebru Vücut Bakımı

Selülit Nedir?

Özellikle kadınlar için korkulu rüyalardan biri olan ve yaz aylarında kadınları sıkıntıya sokan selülit nedir? Kadınlarda selülit, özellikle kaçla ve basen bölgesinde kedini çukurlu oluşum olarak gösteren ve cildin topaklanmasına sebep olan duruma verilen isimdir. Yalnızca kadınlarda olduğunu sanmak yanlış bir algıdır ve erkeklerde de meydana gelebilir fakat kadınlar da daha kolay meydana gelebilir. Bu sebeple sadece kadınlarda meydana geldiği sanılabilir.

Hafif selülit, bacak bölgelerde meydana gelen selülite verilen isimdir. Daha şiddetli şekilde meydana gelen selülitlerde cilt daha buruşuk ve topaklanmış şekilde olabilmekte. Ancak en çok bacaklarda ve göğüslerde olmakla birlikte göğüs kısımda, alt karın bölgesinde ve kollarda meydana gelebilmekte.

Selülite Sebep Olan Etkenler

Selülit neden olur? Her kadında görülebildiği gibi sıklıkla yeme içme konusunda dikkatli davranmayan kadınlarda meydana gelebilir. İlk olarak bacak ve basen kısımlarında görülür ve sebep olan etkenler giderilmediği takdirde ilerlemeye devam edebilir. %80 oranında zararlı bir durum teşkil etmese de kadınlar estetik kaygılardan ötürü selülitleri sorun haline getirebilmekte. Selülit oluşumunu engellemek için ilk olarak beslenmenize denge getirmeniz gerekmektedir. Büyük oranda dengesiz beslenen kadınlar bu tip sorunlarla mücadele etmek durumunda kalabilir. Uzmanlar, derinin üst kısmında meydana gelen bu katmanı portakal kabuğu şeklinde isimlendirir.

Selülite sebep olan etkenler belli de olsa kesin sebebi hakkında net bir şey söylemek mümkün değil. Dermatolojik bulgulara göre bağ dokusu ile cildin dış kısmının biraz altında bulunan yağ kütlesi arasındaki faktörlerden ötürü meydana geldiği görülmekte. Kadınlarda erkeklere göre bu bağ dokusu yatay olmaktan ziyade daha dikey olduğu gözlemlenmiştir. Bu yağ hücreleri, derinin alt kısmından ne kadar fazla taşarsa o kadar fazla selülit oluşumuna sebebiyet verir. Özellikle şeker oranının yüksek olduğu besinler, bu etkileşimi arttırır. Selülite sebep olan sebeplerin bir kısmı şu şekildedir:

Genetik faktörler

Selülit oluşumuna maruz kalan kişilerin birçoğunda genetik olduğu saptanmıştır. Metabolizmanın yavaş olması, cildin alt katmanında yer alan yağ gibi durumlar genetik faktörlere göre benzerlik gösterir. Ailelerde gözlemlenen selülit oluşumunun diğer bireylerde de meydana gelmesinin başlıca sebeplerinden birisi olarak genetik faktörlerden bahsetmek mümkün.

Dengesiz Beslenme ve Yaşam Faktörleri

Aktif olarak spor yapmak veya sağlıklı beslenmek selülit oluşumunu engelleyen faktörlerdendir. Kadınların birçoğu egzersiz yaparak ve yediklerine dikkat ederek selülitten uzak durmakta. Yağ, şeker, tuz ve karbonhidrat ağırlıklı besinlerle beslenmek selülit oluşumu için deri altında uygun bir zemin hazırlar. Bunun dışında sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar, uzun süreli aynı pozisyonlarda oturmak veya yatmak, monoton bir hayat yaşamak selülit oluşumunu hızlandırır. Vücudu yağlanmaya daha uygun olan kişilerde selülit daha çok olmakta. Ancak bu zayıf insanlarda olmayacağı manasına gelmez. Özellikle 25 yaşından sonra kadınlarda selülit oluşumu daha yaygın olarak görülür.

Selülitten Kurtulma Yolları

Selülitten kurtulma yolları için en kesin çözüm, oluşmasına zemin hazırlayan faktörlerin önüne geçmektir. Ayrıca daha sağlıklı beslenmek, şeker ve tuz gibi zararlı besinlerin tüketilmesini azaltmak önemli bir rol oynar. Çeşitli tedavi şekilleri olsa da bunların birçoğu bilimsel araştırmalarla doğrulanmamıştır. Selülitten kurtulma tedavileri şunlardır:

  • Akustik dalga terapisi
  • Lazer tedavisi

 

“Sivilce İle Nasıl Mücadele Edilir? Yolları Nelerdir?” isimli makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

 

 

Etiketler: kadınlarda selülit sorunu selülit selülit nasıl geçer selülit tarifleri


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL