Kadınlarda Adet Düzensizliği Nedir?

Kadınlarda Adet Düzensizliği Nedir?

Yazar: Ebru Genel

Eğer sağlıklı bir kadınsanız, regl periyotunuzun 28 ila 32 gün arasında tekrar etmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda 35 güne kadar çıkabilir. Ancak regl günlerinizin arası git gide açılıyorsa ve asla düzenli değilse adet düzensizliği sendromundan mustarip olabilirsiniz. İlk kez adet olan kadınların adet görmesinden yaklaşık 2 yıl içerisinde adet düzensizliği yaşaması normaldir.

Eğer ileri yaşlardaysanız ve menopoza giriyorsanız da adet düzensizliği yaşayabilirsiniz. Menopoz döneminde olan kadınların adetleri önce düzensiz bir hale gelir, sonra da zamanla kesilir. Regl genellikle 5 ila 7 gün arasında sürmektedir. Eğer regliniz 4 günden az, 8 günden fazla sürüyorsa da bir probleme sahip olabilirsiniz. Böyle durumlarda bir jinekoloğa danışmanızda fayda var.

Adet Düzensizliği Sebepleri

Adet düzensizliğinin birçok sebebi olabilir. Bu sebepler hormonel veya dış etkenlere bağlı olarak gelişebilir. İşte adet düzensizliği sebepleri:

  • Öncelikle düzensiz adetin sebepleri kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Adet düzensizliğinin genellikle rastlanan sebebi menopozdur. Yukarıda da bahsedildiği üzere menopoza giren insanların adetleri öncelikle düzensizleşir, daha sonra tamamen kesilir.
  • Sigara kullanımı da adet düzensizliğinin sebeplerinden biridir. Bilindiği üzere sigaranın yumurtalıklar üzerinde ciddi etkisi bulunmaktadır. Bu etkilerden biri de adet düzensizliğidir.
  • Dış gebelik de adet düzensizliğine sebep olabilir. Dış gebelik oldukça sancılı ve erken müdahale edilmezse öldürücü bir durumdur. Eğer dış gebelikten şüpheleniyorsanız acil bir şekilde doktora başvurmanız gerekmektedir.
  • Yumurtalık kistleri de adet düzensizliğine sebep olabilir. Yumurtalık kistleri ayrıca kasıklarda ve karınlarda ağrıya da sebep olur. Adet düzensizliğinin yanında bu şekilde sıkıntılar da çekiyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız.
  • Rahim ve yumurtalık kanserleri, aynı menopoz gibi etki yaratmaktadır. Etkileri öncelikle adet düzensizliği ile başlar. Git gide adetlerin arası açılır ve en sonunda tamamen kesilir. Eğer menopoz yaşında değilseniz düzensiz adetlerinizin sebebi ne yazık ki rahim veya yumurtalık kanseri olabilir. Unutmayın ki kanser hastalıklarında erken teşhis en önemli tedavilerden biridir. Düzensiz adetlere sahipseniz mutlaka bir kadın hastalıkları bölümüne danışmalısınız.
  • Tiroit hormonlarının az veya fazla salgılanması da düzensiz adetin sebebi olabilir. Tiroit hormonunun düzensiz salgılanması ayrıca fazla kıllanma, göğüslerde aşırı hassasiyet gibi etkilere de neden olabilir. Eğer düzensiz adetin yanında bu şikayetlere de sahipseniz mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Adet Düzensizliği Tedavisi

Öncelikle belirtmek gerekir ki, yıl içinde bir veya iki kere gerçekleşen düzensiz adet gayet normal olarak kabul edilir ve herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymaz. Eğer bu sınırın üzerinde düzensiz adet yaşıyorsanız mutlaka tedavi olmanız gerekmektedir. Adet düzenliğini belirlemeniz için adet takviminizi düzenli olarak tutmanız gerekmektedir. Adet düzensizliği tedavisi için evde herhangi bir tedavi uygulamanız tavsiye edilmez. Düzensiz adetin tedavisi mutlaka uzman eşliğinde yapılmalıdır. Alternatif tıp olarak tabir edilen tedavi yöntemleri asla denenmemelidir.

 

“Fondöten Nasıl Sürülür?” isimli makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler: adet düzensizliği adet düzensizliği neden olur regl düzensizliği


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL