Kadın bedeni hakkında 10 Bilinmeyen Gerçek

Kadın bedeni hakkında 10 Bilinmeyen Gerçek

Yazar: Ebru Genel

Kadın vücudunun en büyüleyici özelliği şüphesiz doğurmaktır. Bazı sığ görüşlülere göre kadınlar sadece topuklu ayakkabı giyen, çok konuşan ve makyaj yapan varlıklardır. Ancak kadın bedeni hakkında 10 bilinmeyen gerçek, bu görüşte olan kişilerin fikrini değiştirebilir. Kadınlara daha yakından bakarak, hakkında bilmediğiniz çok fazla şey öğrenebilirsiniz. Kadın vücudu hem sürprizlerle dolu hem de tuhaf olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Kadınlar harika yaratıklardır. Yaşamaktan zevk alır, anne olur, çocuk büyütür ve yuva yaparlar. Beden olarak güçsüz gözükmeleri onların en yanıltıcı özelliklerindendir. Erkekler ve kadın cinsiyetlerini birbirinden ayırmaları için söylenen bir söz vardır. “Erkekler Mars’tan, kadınlar Venüs’ten. Her iki cinsin karakteristik özelliklerine ve vücut yapılarına yakından bakarak bu söze hak verebiliriz. Daha fazla lafı uzatmadan kadın bedeni hakkında 10 bilinmeyen gerçek maddelerine bakalım:

 

1.     Kadınların bağışıklık sistemleri erkeklerden daha güçlüdür

Kadın bedenlerinin bağışıklık sistemine yapılan bir araştırmaya göre, araştırmacılar kadınlara özgü bir gen keşfettiler. mikroRNA adı verilen bu gen, kadınlardaki bağışıklık sisteminin erkeklere oranla çok daha farklı olduğunu ortaya koymuştur.

MikroRNA’ların gücrelerdeki temel görevi, belirli genlerin işlevini ortadan kaldırır. Dişilerde bulunan X kromozomlarındaki miroRNA’ların, erkeklere göre daha avantajlı bir bağışıklık sistemine sahip olduğunu göstermekte. Yapılan başka bir çalışmaya göre kadınların erkeklerden daha az kanser teşhisi konulması, buna bağlı olabilir.

 

2.     Kadınların Acı eşiği daha yüksektir

Aslına bakarsanız kadınların acı eşiğinin daha yüksek olması bir sır değil. Ancak yapılan bir çalışma, genel olarak kadınların acıyla daha iyi baş edebildiğini göstermekte. Araştırmacılara göre erkekler, yapılan acı testlerine daha fazla tepki göstermekte. Ayrıca erkeklerin kadınlara göre acı anında daha fazla stres yaşıyorlar ve aşırı duyarlılar.

 

3.     Kadınlar kokuları daha iyi algılar

Davranışsal sinir bilimci Charles Wysocki’nin yaptığı çalışmalar neticesinde, bir kadının farklı vücutlardan aldığı korkunun önüne geçmek oldukça zor. Erkekler ise bunun tam tersi ve bu konuda kadınlar kadar başarılı değiller.

Araştırmacılar, içerdiği biyolojik verilerin potansiyel bir eş seçmelerine yardımcı olduğu için kadınların koltuk altı vücut kokusuna daha duyarlı olduklarını düşünüyor. Kadın denekler üzerinden yapılan 32 farklı test başarılı sonuçlar verirken, erkekler 19 koku testinde başarılı olabildi.

 

4.     Kadınlar daha fazla renk görebilir

İsrail’de bulunan Abramov isimli bir üniversitenin yaptığı araştırmaya göre kadınlar, erkeklere göre daha fazla kelime görebilme yeteneğine sahip. Araştırmacılar, erkek ve kadın deneklerden kırmızı, yeşil, mavi ve sarı renklerinin tonlarını tanımlamalarını istedi.

Sonuçlar, kadınların ince geçişler arasında erkeklerden daha iyi ayrım yaptığını gösterdi. Bu hassasiyet, en çok renk spektrumunun ortasında belirgindi. Kadınlar, erkeklere benzeyen renkler arasındaki küçük farklılıkları daha iyi ayırt edebildiler.

İşte bu yüzden yeni bir evde boya renklerini seçmemizde kadınların desteğini almanızda fayda olacaktır.

 

5.     Kadınların daha iyi hafızaları vardır

Herhangi bir kadınla geçmişe dair bir tartışmanız oldu mu? Eğer olduysa muhtemelen kadın vücudu ile ilgili 10 bilinmeyen gerçek listemizde beyinlerinin ne kadar özel olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak tabii ki kadınların hafızası bununla sınırlı değil. Yapılan araştırmalara göre anneler çocukları hakkında çok eski şeyleri hatırlayabilir. Bunun dışında güçlü hafızalarında travmaları da asla unutmazlar.

 

6.     Kadın boynu daha esnektir

Erkeklerin bir yere bakmak için vücudunu döndürdüklerini, kadınların ise sadece boyunlarını çevirdiğini hiç fark ettiniz mi? Bunun nedeni kadınların boyunlarının daha esnek olmasıdır. Kadınlar genel olarak daha elastik bir kas yapısına sahiptir. Ancak bu aynı zamanda kadınların erkeklerden daha boyun ağrısına daha yatkın olduğu anlamına gelir.

 

7.     Kadınlar uyurken bile hassas işitme duyusuna sahiptir

kadın bedeni hakkında 10 bilinmeyen gerçek

Kadınlar uyku sırasında seslere aşırı duyarlıdır, böylece yeni anneler ağlayan bebekleri duyabilir ve onlara tepki verebilir. Kadınlar özellikle tiz seslere erkeklerden çok daha duyarlıdır. Bu ne yazık ki kadınların uyku bozukluklarından mustarip olma ihtimalinin daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

 

8.     Kadınların bir göğsü diğerinden büyüktür

kadın bedeni hakkında 10 bilinmeyen gerçek

Göğüs asimetrisi çok yaygındır ve tüm kadınların yarısından fazlasını etkiler. Eski eşlerin hikayesi şudur: Sol meme her zaman daha büyüktür çünkü kalbin üzerine yerleştirilmiştir ve bu nedenle içinden daha fazla kan akar. Ancak gerçek neden genetiktir. Sebepler net olmasa da farklı büyüklükte göğüslere sahip olmak tamamen normaldir.

 

9.     Kadın bedenleri 20’li yaşlarına doğru değişiyor

kadın bedeni hakkında 10 bilinmeyen gerçek

Ergenlik, kadınlar için bedensel değişikliklerin sonu anlamına gelmez. Akne, dönem krampları ve metabolizmanın zirvesi, kadınların 20’li yaşlarında ortaya çıkar. Sadece bu da değil, vücut daha düzgün hale gelebilir ve selülit gelişmeye başlayabilir.

 

10. Kadınların beyinleri daha karmaşık bir şekilde yapılandırılmıştır

kadın bedeni hakkında 10 bilinmeyen gerçek

Pennsylvania Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi Radyoloji bölümü doçent Dr. Ragini Verma ve meslektaşları, kadınların beyinlerinin erkeklerden daha fazla birbirine bağlı olduğu bulgusuna ulaştılar. Bu, kadınların sosyal bağlantılar kurmada daha hızlı olduğu ve rutine daha kolay adapte olabileceği anlamına gelir.

Etiketler: kadın bedeni hakkında bilinmeyen gerçekler


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL