Isırgan yağı faydaları nelerdir?

Isırgan yağı faydaları nelerdir?

Yazar: Ebru Saç Bakımı

Isırgan yağı faydaları nelerdir konusu, tarihte birçok medeniyet tarafından merakla araştırılan konulardan biri olmuştur. Isırgan otu yağı, eski çağlardan beri kullanılan değerli yağlardan biridir. Özellikle antik mısır medeniyeti, ısırgan otu yağını özellikle artrit ve şiddetli bel ağrısı gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanmıştır. Antik Roma medeniyeti ise ısırgan yağı faydaları arasında vücudu sıcak tutmaya yaradığını keşfetmiştir. Isırgan otunun adı, Latince dilinde “yakmak” anlamına gelmektedir. Bu nedenle ısırgan yaprakları, temas edince cilde yakıcı bir his vermektedir. Adını bu özelliği sayesinde almıştır. Ayrıca ısırgan otu, pişirildiğinde, kurutulduğunda ya da dondurulduğunda yakıcı maddelerini kaybeder ve güvenli bir şekilde tüketilebilir. Peki diğer ısırgan otu yağı faydaları ve ısırgan yağı faydaları nelerdir?

Isırgan Tohumu Yağı Faydaları ve Kullanımı

Isırgan tohumu yağı, adından da anlaşılacağı üzere ısırgan otunun tohumlarından elde edilen şifalı yağlardan biridir. Isırgan tohumu yağı cilt, saç ve vücut için birçok alanda kullanılmaktadır. Ayrıca ısırgan tohumu yağı faydaları konusu genellikle ilaçlar ve kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır. Peki ısırgan tohumu yağı faydaları nelerdir? Isırgan tohumu yağı faydaları ve kullanımı nelerdir?

  • Kan Basıncını Düşürür: ısırgan tohumu yağı, kan ve kalp üzerinde biriken kan basıncını düşürmede görev yapar. Isırgan tohumu yağı, kan damarlarının gevşemesini sağlar ve kap kasılmalarının gücünü azaltır. Bu sayede kan basıncı düşerek vücudun işlevini daha sağlıklı tamamlamasına yardımcı olur.
  • Kan Şekerini Kontrol Eder: insanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar ısırgan tohumu yağının kan şekerini düzenlediğini kanıtlamıştır. Isırgan otu, içeriğinde insüline benzer ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olan bileşikler içermektedir. Gün içerisinde tüketilen yaklaşık 5 mg ısırgan otu yağı, özellikle diyabet hastalarında yükselen şeker ataklarını düşürdüğü gözlemlenmiştir.
  • Saman Nezlesinin Etkilerini En Aza Düşürür: saman nezlesi, burnun iç kısmını yoğun olarak iltihaplandıran bir alerji çeşididir. Saman nezlesi hastaları, atakları bazen oldukça şiddetli şekilde geçirebilir. Isırgan otu yağı, saman nezlesi hastalığının etkilerini düşürmek ve hatta yok etmek için de kullanılmaktadır. Özellikle burun içerisinde oluşan yoğun iltihap, ısırgan otu yağı kullanılarak en aza indirilebilir.
  • Prostatı Tedavi Eder: prostat bezlerinin özellikle 50 yaşın üstünde ki erkeklerde daha geniş olduğu gözlemlenmiştir. Prostat büyümesi, genellikle büyük bir sorun değildir. İyi huylu bir hastalık olan prostat büyümesinin etkileri bazen can sıkıcı olabilir. Özellikle idrara çıkmada sorun yaşayan 50 yaş üstü erkekler, her gün tüketeceği ısırgan tohumu yağı ile prostat büyümesi belirtileri en aza indirebilirler.
  • Isırgan Otu Besin Değerleri Açısından Zengindir: ısırgan otu ve özellikle ısırgan otu yağı içeriğinde birçok vitamin, mineraller, yağlar, amino asitler, polifenoller ve pigmentler içermektedir. Bu maddeler gördükleri antioksidan görevi sayesinde vücudu birçok hastalıktan ve zarardan korumaktadır.

Isırgan Tohumu Yağı Saça Faydaları

Isırgan tohumu yağı saça faydaları arasında ilk olarak yağ, bol miktarda kükürt ve silika içerdiğinden yeni saç büyümesini desteklemesi gelmektedir. Ayrıca ısırgan tohumu yağı, bol miktarda c vitamini içerir. Isırgan tohumu yağında bulunan c vitamini miktarı, bir brokolinin yaklaşık 3 kat fazlasına denk gelmektedir. C vitamini, saçların parlak, esnek ve nemli olmasında rol oynar. Saç köklerini yeterli miktarda besleyen ısırgan tohumu yağı, mevcut saç derisini iyileştirir, saç tellerini dipten uca nemlendirir ve kelliğin tedavisinde kullanılır. Öyle ki günümüzde kellik ilaçlarının içinde de bolca ısırgan otu özü ve ısırgan tohumu yağı bulunmaktadır.


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL