İnce Telli Saç Bakımı Nasıl Yapılır

İnce Telli Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Yazar: Ebru Saç Bakımı

İnce telli saç bakımı nasıl yapılır? Herkesin cilt yapısında olduğu saç tellerinin karakteristiği de farklı olabilir. Bu gerçeği atlarsanız, yanlış saç bakımında ısrarcı olabilirsiniz. Bu da haliyle saçların ihtiyaç duyduğu bakımdan uzak kalması anlamına gelir. İnce telli saç bakımı için bir profesyonel gibi düşünün. Genetik olarak doğuştan kalın saçlara sahip olmayabilirsiniz. Belki saçlarınızın hacim kazanması için birkaç ipucunu takip edebilirsiniz. Ancak genel itibariyle saç telleriniz ince kalmaya devam edecektir.

Şekillendirme ve kozmetik ürünlerde kullandığınız hatalı yöntemler, ince telli saçlarınıza zarar verir. Saçlarınıza maşa ve perma yaparken saçlarınız kırılabilir veya dökülebilir. Zaten hacimden yoksun olan saçınız çok seyrek görülebilir. Neyse ki ince saçlara yapabileceğiniz bakımlar sayesinde bu sorunun üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz. Ama nihayetinde saçınıza özen göstermek ve diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmak, öğrenmenin en iyi yoludur. Ayrıca ince saçlar bazıları için nimet kabul edilebilir. Kırılma, yağlanma diğer pek tür olumsuzluklarla mücadele etmek için ince telli saç makyajı nasıl yapılır, yazımızda bilmeniz gerekenlerden bahsettik.

 

1-     Şampuan ve Saç Kremi Kullanımınızı Oranlayın

 

İnce telli saçların en büyük sorunu ince telli olmak ancak bunun yanında yağlı olmaları da yadsınamaz bir sorundur. Belki ince saçları olan herkes aşırı yağlı olmayabilir ancak kalın hacimli saçlara göre buna daha yatkın olurlar. Ayrıca en ufak bir yağlanma ve dış faktörlü etkilere göre çok çabuk kötü bir görünüm kazanabilirler. Bu yağlanmayı ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için daha fazla şampuanlamanız bir çözüm değildir. Çünkü bu saçlarınızın yıpranmasına sebep olabilir. Ancak saç derinizin kremlerle temas etmesinden kaçının. Bunun yerine, saç tellerini orta kısımdan uçlarına yetecek kadar uygulayın, çünkü bu saçınızın taze ve dolgun görünmesine yardımcı olacaktır.

Saçınız için doğru hacim veren şampuanı ve saç kremi seçiminde ince saçlar için faydalı olabilecek ürünler seçin. Bu biraz sancılı ve uzun bir süreç olabilir. Bunun için sülfat ve paraben içermeyen formüllü ürünleri tercih edin.

 

2-    Yağ bazlı şekillendirme ürünlerinden kaçının

Besleyici bir saç yağının veya şekillendirme kreminin faydalarını sevebilirsiniz. Ancak bu hassas ve yağlanmaya eğilimli saçlarda olumsuzluklarla sonuçlanabilir. Nemlendiriciler etkili olsalar dahi ince telli saçlar için yağlanma ve düzleşme gibi sorunlara sebep olur.

Ancak endişelenmeyin, bu şekillendirme ürünlerinden tamamen vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, kuru bir şampuan, deniz tuzu spreyi, tekstüre edici sprey veya hacim veren köpük gibi ürünleri kullanmanız faydalı olacaktır. Zengin besleyici kremler kullanmanız, saç tipinize uygun olabilir. Bu sayede ultra ince saç tipine sahip olsanız bile, onarıcı faydalarından yararlanabilirsiniz.

 

3-    Saç Tipinize Göre Bir Tarak Bulun

İnce telli saç bakımı nasıl yapılır

İnce telli saç bakımı nasıl yapılır konusunda taraklardan da bahsetmemiz gerekir. Islak saçlar, kırılmaya karşı çok daha duyarlıdır ve ince saçlı olanlar için bu duyarlılık çok daha fazladır. Hassas ve kırılmaya yatkın olan saç telleri, normal bir saç fırçasıyla çekilmeye bağlı olarak kopar. Bu yüzden saçlarınızda kullanacağınız tarakların geniş ağızlı olması gerekir. Dolaşan saçlarınız için köklerden bir tarama yapmadan önce yavaşça tarayın. Ayrıca saç tarağınızın kıllarının daha yumuşak olması gerekir. 4- Isı stilini sınırlayın

İnce saçlar diğer saç tiplerine göre kırılmaya karşı daha hassas olurlar. Bu sebeple ısıl şekillendirme yapmanız çok fazla tavsiye edilmeyebilir. Kırılmaların önüne geçmek için saç kurutma makinesi ve saç maşası kullanmayı azaltın. Eğer bu alışkanlığınızdan vazgeçemiyorsanız, en azından saç kurutma makinenizi en yüksek ısıda kullanmamayı tercih edin. Bunun yerine düşük bir ısıda kurutun ve saç diplerinizi ellerinizle kaldırarak daha hızlı kuruması için yardımcı olun. Ardından yuvarlak kılları olan bir fırçayla kurulama işlemini bitirin. Eğer yüksek hacim kazandırmak istiyorsanız, kuru bir şampuan kullanabilirsiniz.

 

4-    Düzeltin

İnce telli saç bakımı nasıl yapılır

Son olarak, ince saçlara sahip kişilerde bölünmüş uçlar ve kırılma daha belirgin olma eğilimindedir, bu yüzden her 6-8 haftada bir düzeltme yapmanızı öneririz. İnce saçlar daha zayıf olma eğilimindedir ve orta / kalın saçlar kadar dayanıklı değildir.  Bu da uçların daha çabuk kırılmasına neden olur.

 

5-    Beslenmenize B Vitamini Ekleyin

İnce telli saç bakımı nasıl yapılır

B vitaminleri ve biotin takviyeleri, cilt, saç ve tırnakların görünümünü ve hissini iyileştirmedeki faydaları ile bilinir. Ispanak, kepekli tahıllar, yoğurt, yumurta ve keten tohumu gibi yüksek B vitamini içeren yiyecekleri diyetinize dahil ettiğinizden emin olun. B vitamini seviyelerinizden emin değilseniz, her gün uygun miktarı aldığınızdan emin olmak için bir takviye alabilirsiniz.

 

6-    Beyaz Şeker ve Karbonhidratlardan Kaçının

İnce telli saç bakımı nasıl yapılır

Tüm bu takviyeleri ve yeni vitaminleri rutininize ekleseniz bile, diyetiniz açısından hala yapılması gereken büyük bir değişiklik var. Beyaz şekerler ve karbonhidratlar saç dökülmesine bağlıdır ve saçınızı değiştirmeyi umuyorsanız bundan kaçınılmalıdır. Çok fazla rafine içerik içeren veya aspartam içeren herhangi bir şeyden kaçının ve diyetinizi doğal şekerli temiz, bütün yiyeceklerle dolu tutmaya çalışın.

 

 

 

 

Etiketler: ince telli saç ince telli saç bakımı ince telli saç bakımı nasıl yapılır


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL