İç Çamaşırı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İç Çamaşırı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yazar: Ebru Genel

İç çamaşırları şüphesiz herkesin günlük hayatta kullandığı yegane giyim eşyalarından biridir. Özellikle son zamanlarda oldukça değişen iç giyim sektörü sayesinde ortaya renk renk, çeşit çeşit iç çamaşırları çıkmıştır. Ancak hangi iç çamaşırının cildimiz ve genital bölgenin sağlığı için iyi olduğunu biliyor musunuz? İç çamaşırı seçiminde de dikkat etmemiz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Peki nedir bu hususlar? İç çamaşırı seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 

1-     Pamuklu Kumaşlar Tercih Edilmelidir.

İç çamaşırı seçerken dikkat edilmesi gerekenler listesinde ilk olarak pamuklu kumaşlar tercih edilmesi gelmektedir. Kadınların genellikle tercih ettiği dantelli ve süslü iç çamaşırlarının yerine uzmanlar tercihimizi mutlaka pamuklu kumaşlardan yana kullanmamız gerektiğini söylüyor. Polyester kumaştan yapılmış iç çamaşırlar cildin nefes almasını engeller ve cilt ile sürtündüğünde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle tercihiniz kesinlikle pamuklu kumaştan yana olmalıdır. Bunun yanı sıra hava almayan genital bölge de sık sık mantar ve sivilce gibi rahatsızlıklar da gözlemlenmektedir. Genital bölgenin sağlığı için pamuklu iç çamaşırları büyük önem taşımaktadır.

 

2-     Doğru Beden Seçimi Yapılmalıdır.

İç çamaşırı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

İç çamaşırı satın alırken doğru beden seçimi yapmak genital bölgenin sağlığı ve rahatlık açısından büyük önem teşkil etmektedir. Kadınlar genellikle iç çamaşırı konusunda kendi bedenini tam olarak bilmeyebilirler. Bu nedenle sık sık dar gelen iç çamaşırları seçilebilir. İç çamaşırınızın çok sıkı olması hava giriş çıkışını engeller ve bu nedenle çeşitli enfeksiyonlara veya hastalıklara sebebiyet verebilir. Ayrıca çok sıkı olan iç çamaşırları cilt üzerinde sürtünme yaparak kızarıklığa ve tahrişe neden olabilir. Çok bol iç çamaşırları da sağlık açısından iyi olsa da konfor açısından uygun değildir. Bu nedenle tam bedeninizi satın almanız iç çamaşırı seçiminde oldukça önemlidir.

 

3-     Renkli İç Giyim Ürünlerine Dikkat Edilmelidir.

İç çamaşırı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Yukarıda da bahsedildiği üzere kadınlar genellikle renkli, dantelli ve süslü, “fantezi” olarak tabir edilen iç çamaşırlarını daha sık tercih ederler. Çünkü bu iç çamaşırlar giyildiğinde kadınlara kendini iyi ve seksi hissettirir. Ancak bu hoş görüntü uzun vadede sağlığa oldukça zararlı olabilir. Uzmanlar bu tarz iç çamaşırlarını hiç giymeyin demiyor. Ancak alışkanlık haline getirilmesinin zararlı olduğunu ifade ediyor. Bu renkli iç çamaşırları genellikle tekstil boyalarıyla renklendiriliyor ve bu boyalar yüksek miktarda kanserojen madde içerebiliyor. Bunu engellemek için yapabileceğiniz birkaç şey tabii ki var. Öncelikle iç çamaşırlarınızı bilindik ve kaliteli markalardan satın almanız gerekmektedir. iç çamaşırlarınızı da kullanmadan önce mutlaka yıkamalısınız. Eğer iç çamaşırınız çok fazla boya salıyorsa uzmanlar bu çamaşırın kullanılmamasını tavsiye etmektedir.

 

Etiketler: iç çamaşırı nasıl seçilir iç çamaşırı seçerken dikkat edilmesi gerekenler


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL