Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar: Ebru Cilt Bakımı

Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Hassas bir cildiniz varsa, cilt bakımı için cildinizin yapısına ve hassasiyetine uygun bir bakım yapmalısınız. Hassas cilt bakımı nasıl yapılır birkaç ipucu var. Genelde cildinin gereksinimlerine uymayan kişilerin cildinde iltihaplanma, kaşıntı, kızarıklık ve benzeri sorunlara sebep olabilmekte. Daha da kötüsü enfekte olmuş cilt daha büyük problemlere sebep olabilir. Bu tip durumlarda hiçbir makyaj ürününün kapatamayacağı kadar büyük hasarlar meydana gelebilir ve tedavi kaçınılmaz bir hal alır. Tüm bunlar olmadan önce tedbir almak en iyi tedavi şekli olacaktır. Hassas cilt bakımı nasıl yapılır, bazı zekice çözümler, bilimsel tedavi şekilleri ışığında cildinizi canlandırmak ve sağlıklı tutmak mümkün.

Hassas ciltlere ihtiyaç duyduğu bakımı yapmazsanız egzama, alerjik atak ve çeşitli dermatit cilt bozukluklarıyla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca cilt kuruluğundan ötürü en ufak bir güneş temasında yaralanma kaşıntı ve diğer hava faktörlerine bağlı olarak çeşitli sorunlar sizi bekliyor olacaktır. Hassas ciltlerin bakımı için derinin duyarlılığı, genetik faktörler, yaş ve ırk farklılıkları da etkili olabilmektedir.

Köpüren Kimyasal Temizleyicilerden Uzan Durun

Hassas ciltlerin bakımı için dermatologlar köpürmeyen cilt temizleme ürünlerini öneriyor. Bunun başlıca sebebi ise cilt için daha sert kimyasallar içerebiliyor olması diğer cilt temizleme ürünleri ise cilde daha nazik davranıyorlar çünkü doğal vücut yağlarını yok etmezler. Eğer cildiniz hassassa bu çok önemlidir. Çünkü hassas ciltler genelde risklere açık bir cilt bariyerine sahiptir. Ayrıca kimyasal kokulu spreyler, parabenler ve diğer aktif bileşen içeren ürünler cilde zarar verebileceği için, doğal ürünler tercih etmelisiniz. Sıcaklıktaki değişiklikler hassas bir cildi kötüleştirebilir, bu yüzden kalıntıları ılık suyla nazikçe sildiğinizden emin olun.

Besleyici Serum Kullanın

Hassas ciltl bakımı nasıl yapılır sorusuna yanıt arayanlar için dengeleyici ve serinletici bir serum ilk tavsiyeler arasında yer alır. Hassas bir cildi sakinleştirmek kritik bir öneme sahiptir ve ani atakları kontrol altına almaya yardımcı olacaktır. Cildiniz için bir marka seçmeden önce kimyasal bileşenlerini bir önceki kullandığınız ürüne göre kıyaslayabilirsiniz. Doğal bileşenlerle oluşturulan ürünler, kızarıklığı ve hidrasyonu azaltmaya görünür bir şekilde etki edecek ve alerjik reaksiyonları ortadan kaldıracaktır.

Bazı ürünlerin bilimsel olarak kanıtlanmış 48 saate kadar yatıştırıcı, güçlendirici ve nemlendirici özellikleri bulunur. Bu tip ürünler cildinizdeki hassasiyet belirtilerini ortadan kaldırır ve yatıştırır. Seçeceğiniz ürünlerin olabildiğince kokusuz ve hassas ciltlere uygun olduğuna dikkat edin.

Cildinizi Sık Sık Nemlendirin

Hassas ciltler sürekli olarak hidrasyon riskine maruz kalırlar. Genelde kuru olan hassas ciltler, yapısı itibariyle hava koşullarından bile sık sık olumsuz etkilenebilirler. Hassas ciltlerin bakımı için sabah ve gece aktif olarak nemlendirici kullanmalısınız. Cildinizi korumaya ve güçlendirmeye yardımcı olacağından seramidlerle dolu bir ürün arayın. Seçtiğiniz formülasyon, gözenekleri tıkamaması veya kırılmalara neden olmaması için komedojenik olmamalı ve ayrıca kokusuz olmalıdır, böylece tahriş ve alerjik reaksiyonları tetiklememelidir

Cildinizi Yağlı Tutun

İyi bir yüz yağı, nemi hapseder ve cildi dış etkenlerden koruyarak size ışıltılı, nemli bir cilt sağlar. Doğal içeriklerle dolu formülasyonları arayın, ancak hassas ciltleri yakabilecek uçucu yağlar içerenlerden uzak durun. Badem yağı ve Hindistancevizi yağı gibi doğal ürünler evde kullanabileceğiniz doğal ve güvenilir ürünlerdir ve hassas ciltlerin bakımı nasıl yapılır sorunun en kesin cevaplarındandır.

Güneş kremi her şeyden önemlidir

Güneşe maruz kalma ve sıcak hava, bazı hassas cilt koşullarını şiddetlendirerek kızarıklığa, sürtünmeye ve tahrişe neden olabilir. Güneş yanığı olasılığını azaltmak ve UV ışınlarının zararlı etkilerini ortadan kaldırmak için her gün iyi bir güneş kremi (tercihen SPF50 +) uygulamak çok önemlidir.

 

“Boyun Sarkması Nasıl Engellenir?” isimli makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Etiketler: hassas cilt hassas cilt bakımı hassas cilt maskesi hassas cilt ürünleri kuru cilt


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL