Hangi Yiyeceklerde Mineral Vardır?

Hangi Yiyeceklerde Mineral Vardır?

Yazar: Ebru Genel

Mineraller, insanların yaşamlarını devam ettirmesi için mutlaka tüketmesi gereken besinlerden biridir. Mineraller, insan vücudunun %4’ünü oluşturmaktadır. Bu nedenle insanların mineral tüketmesi şarttır. Peki hangi yiyeceklerde mineral vardır?

Hangi yiyeceklerde mineral vardır sorusunun cevabı listelerce sıralanmaktadır. Net olarak ifade etmek gerekirse neredeyse her yiyecekte bir miktar mineral bulunmaktadır. Ancak bazı yiyecekler haliyle mineral bakımından daha zengindir. Öncelikle tüm süt ve sütten yapılmış ürünler mineral bakımından zengindir. Yeterli düzeyde mineral almak için süt, peynir, yoğurt, ayran ve kefir gibi yiyecekleri tüketmelisiniz. Bazı etler de mineral bakımından zengindir. Yeterli miktarda mineral almak için haftada 2 ila 3 kere hindi veya kuzu eti tüketebilirsiniz. Bazı sebzeler ve tahıllarda da mineral bulunmaktadır. Özellikle fasulye mineral bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Siz de mineral almak için haftada 1 kere fasulye tüketmelisiniz.

Yeşil yapraklı sebzelerde de bol miktarda mineral bulunur. Marul, kıvırcık, maydanoz, taze nane, taze kekik ve dere otu mineral içeren yeşil yapraklı sebzelerdendir. Siz de her gün bol yeşillikli bir salatayı öğünlerinize dahil edebilirsiniz. Böylece yeteri kadar mineral almış olursunuz. Ayrıca tuz da mineral bakımından zengindir. Ancak tuz başta olmak üzere çok fazla mineral tüketimi böbrekleri zorlayabilir. Bu nedenle günlük mineral ihtiyacının karşılanması ancak fazla tüketilmemesi önemlidir. Çok fazla mineral tüketilmesi böbrekleri zorlayabilir ve böbrek taşının oluşmasına neden olabilir.

Minerallerin Faydaları

Mineralleri öğününüze dahil etmek için minerallerin faydaları konusunda bilgi sahibi olmak gereklidir. Peki minerallerin faydaları nelerdir?

  • Mineraller, insanların gelişiminde ve sağlığında oldukça önemli rol oynayan DNA ve RNA oluşumunda büyük rol oynamaktadır.
  • Özellikle çocuklarda ve ergenlerde cinsel gelişimin tamamlanması ve bir sorun çıkmaması için büyük rol oynar.
  • Vücudun her organının ve uvuzunun sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve büyümesi için mineraller oldukça önemlidir.
  • Kan ve kemik insanlar ve her canlılar için oldukça hayati oluşumlardır. Mineraller kan ve kemiklerin gelişiminde büyük rol oynamaktadır.
  • Göz sağlığı için mineraller oldukça önemlidir. Görme yetisinin iyileştirilmesi ve korunması için mineral tüketilmelidir.
  • Deri sağlığı için de mineraller oldukça önemlidir. Sağlıklı bir deri için yeterli mineral tüketimi oldukça önemlidir.

Etiketler: hangi yiyeceklerde mineral vardır mineral mineral bulunan yiyecekler


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL