Hangi Yiyecekler Sivilce Yapar?

Hangi Yiyecekler Sivilce Yapar?

Yazar: Ebru Cilt Bakımı

Özellikle ergenlik dönemi veya daha erken yaşlarda baş gösteren sivilceler, ilerleyen dönemlerde de bazen cildimizi terk etmediği oluyor. Sivilcelerin ana nedeni hormonlar oluyor ve genellikle ilaçlar ve yaş almanın da etkisiyle cildimizi terk ediyor. Ancak yetişkin olmasına rağmen sivilceleri geçmeyen birçok insan bulunuyor. Cilt üzerinde çıkan sivilcelerin en önemli nedeni şüphesiz beslenme şekli ve hayat tarzı. Sivilcelerinizden kurtulmanız için mutlaka hangi yiyecekler sivilce yapar sorusunun cevabını bilmeli ve bu yiyeceklerden uzak durmanız gerekiyor.

Sivilce, tıp dilinde akne olarak adlandırılan ve yağdan oluşan cilt sorunu olarak açıklanabilir. Sivilce yağdan oluştuğu için doğal olarak yağlı yiyecekler ile beslenirler. Hal böyle olunca sivilcesi olan kişilerin özellikle fast food tarzı aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durması gerekiyor. Ancak sivilce yapan yiyecekler listesi bu şekilde sınırlı değil. Sizler için internette en çok araştırılan konulardan olan hangi yiyecekler sivilce yapar konusunu detaylı bir şekilde ele aldık…

İşlenmiş Tahıllar

İşlenmiş tahıllar yüksek miktarda karbonhidrat içerir ve fazla karbonhidrat tüketimi vücutta yağ oluşturur. Yağ, yukarıda da bahsedildiği üzere sivilcenin ana nedeni olduğu için işlenmiş tahıllar bir numaralı sivilce yapan yiyeceklerin başında gelir. Eğer mevcut sivilcelerinizden kurtulmak ve yeni sivilcelerin çıkmasını önlemek istiyorsanız ekmek, kraker, makarna ve hamur işi gıda tüketimini minimuma indirmeniz gerekiyor.

Çikolata

Çikolata herkesin vazgeçilmez yiyeceklerinden biridir. Ancak aşırı şeker içeren çikolatanın aşırı tüketimi de sivilce oluşumuna sebep verir. Araştırmalar, haftanın 5 günü çikolata tüketen kişilerde tüketmeyenlere oranla çok daha fazla sivilce çıktığını gözlemlenmiştir. Eğer mevcut sivilcelerinizden kurtulmak ve yeni sivilcelerin çıkmasını önlemek için ne yazık ki çikolata tüketimini minimuma indirmeniz gerekiyor.

Süt Ürünleri

Süt ürünleri de sivilce yapan yiyecekler listesinde yer almaktadır ancak bu demek değildir ki süt ürünleri tamamen durdurulmalıdır. Aşırı süt tüketimi, insülin seviyesini yükselterek karaciğerin sivilceye sebep olan hormonları daha fazla tüketmesine neden oluyor. Uzmanlar sivilceleri en aza indirmek için aşırı süt tüketimi, aşırı yağlı peynir ve aşırı yağlı yoğurtlardan uzak durulmasını öneriyor.

Şeker

Şeker sadece sivilce üretimini desteklemekle kalmaz aynı zamanda obezitenin bir numaralı nedenidir. Özellikle işlenmiş şeker vücutta ki yağ oranını arttırdığından sebum üretimini destekler ve böylece yeni sivilcelerin çıkmasında rol oynar. Hayat kalitenizi arttırmak ve sivilce çıkmasını önlemek için işlenmiş şeker içeren her gıdadan uzak durmanız önlemlidir.


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL