Güneş lekeleri için maske nasıl yapılır?

Güneş lekeleri için maske nasıl yapılır?

Yazar: Ebru Cilt Bakımı Maskeler

İnsan cildi, sanılanın aksine zararlı güneş ışınlarına sadece yaz mevsiminde değil, tüm mevsimler maruz kalabilmektedir. Fakat yaz mevsiminin etkileri nedeniyle çiller ve lekeler meydana gelebilir. Bu durum sadece görüntü açısından değil, sağlığımız açısından da sorunlara neden olabilmektedir. Kişi, kedini zararları güneş ışınlarından olabildiğince korumalıdır. Sizlere bu yazımızda, zararlı güneş ışınlarından korunmak için yöntemler sunacağız.

Güneş lekeleri sorunu ile karşı karşıya kaldıktan sonra neler yapabiliriz sorusu, cevabı çok fazla merak edilen sorulardan biridir. Güneş lekesine neden olabilecek birçok etken olduğunu unutmamız gerekiyor. kişinin kullandığı ilaçlar ve kremler güneş lekesini tetikleyebilmektedir. Aynı zamanda hamilelik süreci de güneş lekesinin oluşumunu hızlandırır. Bu sorunun tedavisinde genel olarak leke giderici kremler, kimyasal peelingler ve lazer tedavisi uygulanmaktadır. Bunun yanında evlerde uygulayabileceğimiz doğal maskeler de cilt lekesinin yok olmasına yardımcı olur.

Maskeleri yüze sürmeden önce ilk olarak bileğinize az miktarda sürerek, bu maskelere alerjiniz olup olmadığını, yan etkisi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Sonrasında yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bu tedavi yöntemleri her ne kadar doğal olsa da ciltlerde alerji ve kızarıklıklara neden olabilir.

Karbonat Maskesi

Karbonat’ın cildi arındırma ve akne oluşumunu önleme etkisinin yanında beyazlatıcı etkisi de bulunmaktadır. Renk açma etkisi olan karbonat, cilt lekeleri üzerinde oldukça etkilidir. 1 yemek kaşığı yoğurda, 1 çay kaşığı karbonat ekledikten sonra, karşımı lekelerin üzerine sürmeli ve 10 dakika kadar beklemelisiniz. Sonrasında bol su ile durulamanız gerekiyor. Bu uygulamayı haftada 1 kere yapabilirsiniz.

Yoğurt Maskesi

Birçok derde deva olarak bilinen yoğurt, insan cildi için de oldukça faydalıdır. Vitamin, kalsiyum ve protein açısından oldukça zengindir. Cildin ölü derinde arınmasına yardımcı olur ve nem kazanmasını sağlar. 1 Yumurta akını köpürtene kadar çırptıktan sonra, üzerinde 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt eklemeniz gerekiyor. 3 damla limon suyu da ekledikten sonra lekelerinizin üzerine sürmelisiniz. Maske, cildinizde kuruyana kadar nemli bir pamuk ile temizleyerek durulayın. Bu maskeyi 4-5 günde bir uygulamanız gerekiyor.

Semizotu Maskesi

Bir miktar maydanoz, bir miktar semizotu, bir fincan yoğurt ve ¼ limon suyunu karıştırarak püre haline getirin ve cildinize sürüp 30 dakika kadar bekleyin. Sonrasında durulamanız gerekiyor.

Yulaf Unu Maskesi

Vitaminler bakımından oldukça zengin olan yulaf unu cilt içinde oldukça etkilidir. Bir tatlı kaşığı yulaf ununu, çeyrek limon suyu, bir çorba kaşığı yoğurt ve elma suyu ile karıştırmanız gerekiyor. Sonrasında cildinize sürerek 30 dakika kadar bekleyin. Güneş kremini ile destekleyin.

Ballı Maske

Kuru ciltleri nemlendiren bal, lekelerin kaybolmasına da yardımcı olur. Doku üretimini arttıran özelliği sayesinde iyileştirici özelliği vardır. Bu maske öncesinde ilk olarak cildinizi temizlemeniz gerekiyor. Bir yemek kaşığı şeker, bir yemek kaşığı su ve yarım limonu karıştırın. Karışımı uyguladıktan sonra 5 dakika kadar bekleyin. Durulama işlemi sonrasında bir yemek kaşığı bal ve yarım limon suyunu karıştırarak, bir pamuk ile cildinize sürün. 20 dakika sonra durulayabilirsiniz. Bu maskeyi gece yapmanız gerekiyor. Güneşe çıkarsanız, maske de güneş lekesine neden olabilir.

Güneş lekeleri için maske listesini sizler için bu şekilde sıralayabiliriz. Bunlar arasında cildiniz için en uygun olanı seçebilirsiniz. Cilt, oldukça hassas bir bölge olduğu için zaman zaman bu tarz güneş lekeleri meydana gelebilmektedir. Olabildiğince zararlı güneş ışınlarından uzak durmanız gerekiyor. Aynı zamanda bu maske yöntemleri ile, istemediğiniz lekelerden kurtulmak oldukça kolaydır.

Etiketler: güneş lekeleri için doğal maskeler güneş lekeleri için maske leke için maske


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL