Güneş Işınlarının Zararları Nelerdir? Güneşten Korunma Yolları

Güneş Işınlarının Zararları Nelerdir? Güneşten Korunma Yolları

Yazar: Ebru Genel

Güneş ışığına maruz kalmak, D vitamini almanın belki de en keyifli ve en kolay yoludur. Ancak güneş ışınlarının sürekli ve belirlenen saatlerde insan vücudu ile temas etmesi inanması güç olsa da bazı zararlara neden olmaktadır. Ancak bu durumun yanlış anlaşılması gerekmemektedir. Çünkü her insanın güneş ışığı alması gerekmektedir. Güneş ışınlarının zararları konusunun aşırı ciddiye alınıp güneşten uzak durulması uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

Güneş ışınlarının zararları, özellikle güneşin en tepeden vurduğu öğle saatlerinde ortaya çıkabilmektedir. Özellikle hassas cilde sahip olanlar için güneş ışığı öldürücü etkiye sahip olabilir. Sizler için güneş ışınlarının zararları nelerdir? Güneşten korunma yolları konusunu detaylı bir şekilde ele aldık. İşte güneş ışınlarının zararları:

 • Güneş ışınları, hassas bir cilde sahipseniz yakıcı bir etkiye sahip olabilir. Özellikle öğle saatlerinde uzun süre bir güneş koruyucu kullanmadan güneş ışınlarına maruz kalınması deride yanıklara neden olabilir. Bu yanıklar iltihaplanabilir ve iyileşirken geride izler bırakabilir.
 • Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması deri kanserine neden olabilir. İnanması güç olsa da sıcak ülkeler de deri kanseri oranının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
 • Güneş ışığı saçların kurumasına ve yanmasına neden olabilir. Güneşe çıkmadan önce saçlara ısı koruyucu sprey uygulanması tavsiye edilmektedir.
 • Gözlere uzun süre güneş ışığının temas etmesi geçici körlüğe, gözlerde ağrıya ve yanmaya, hatta ilerleyen zamanlarda çeşitli görme bozukluklarına neden olabilir.
 • Bebeklerde, çocuklarda, beyaz tenlilerde ve hassas cilde sahip kişilerde güneş ışınları kızarıklığa, yanmaya, kaşıntıya, döküntüye ve düşük ihtimalle savunma sisteminin çökmesine neden olabilir.

Güneş Işınlarından Korunmanın Yolları

Bazı temel tedbirleri alarak siz de güneşin zararlı ışınlarından korunabilirsiniz. İşte güneş ışınlarından korunmanın yolları:

 • Güneşe çıkılacak saatlerde koyu renkli kıyafetlerin tercih edilmesi gerekmektedir.
 • Özellikle plajda veya havuzdaysanız ıslandıktan sonra kıyafetlerinizi değiştirmeniz gerekmektedir. Islak kumaşlar güneş ışınlarını hapseder ve daha fazla zarar görmenizi sağlayabilir.
 • Beyaz tişört güneşli havalarda giyilebilir.
 • Kot pantolonlar güneş ışınlarını geçirmez bir etkiye sahiptir. Bu nedenle aşırı sıcak havalarda kot pantolonlar tercih edebilirsiniz.
 • Güneşe çıkmadan önce mutlaka yüksek faktörlü bir güneş koruyucu krem kullanılması gerekmektedir. Özellikle hassas bir cilde sahipseniz bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Bebekleriniz ve çocuklarınıza onlar için özel olarak üretilmiş kremlerden kullanabilirsiniz.
 • Güneş esnasında gözleri korumak için mutlaka bir güneş gözlüğü kullanılmalıdır.
 • Eğer vücudunuzda açık veya iltihaplı yaralar bulunuyorsa güneşe çıkmamanız tavsiye edilmektedir.
 • Dövmeleriniz bulunuyorsa güneş ışınları dövmelerinizi soldurabilir. Güneş sırasında dövme bulunan bölgeye yüksek faktörlü bir güneş kremi sürülmeli ya da bölgenin üstünü kapatacak giysiler tercih edilmelidir.

Etiketler: güneş ışınlarının zararları güneşin zararları


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL