Göz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır?

Göz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır?

Yazar: Ebru Genel

Göz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır?

Makyaj artık her kadının günlük olarak kullandığı bir unsur haline geldi. Neredeyse makyaj yapmadan dışarı çıkan kadın yok denecek kadar az. Yüz hatları ve özellikle göz şekline göre makyaj yapıldığında, çok daha iyi bir görünüm elde edilmektedir.

Göz şekline göre makyaj stillerini uygulayabilmek için öncelikle göz şeklinizi tespit etmeniz gerekmektedir. Göz şekilleri yuvarlak gözler, çekik gözler, düşük gözler, birbirine yakın gözler ve birbirine uzak gözler olarak ayrılmaktadır.

Göz Şekline Göre Makyaj Stilleri

İnternet aleminde yapacağınız kısa bir araştırmayla siz de göz şeklinizi öğrenerek size en uygun makyajı seçebilirsiniz. İste göz şekline göre makyaj stilleri:

  1. Yuvarlak Göz Stillerine Uygun Makyaj: Yuvarlak gözler zaten yeterince ön planda olduğunda ağır bir makyaj yapmaya gerek yoktur. Yuvarlak gözlere badem göz havası vermek için isteğe bağlı olarak gölgelendirme işlemi yapabilirsiniz. Toprak ve kahverengi tonlarında ki farlarla gözlerin iç kısmından başlayıp dışa doğru koyulaşarak giden bir far sürebilirsiniz. Göz içine de genellikle kullanılanın aksine beyaz değil far renginde bir kalem çekilmesi tavsiye edilmektedir. İsteğe bağlı olarak gözlere cat eye stili eyeliner çekilebilir.
  2. Çekik Göz Stillerine Uygun Makyaj: Çekik gözlere makyaj yaparken asıl amaç gözleri büyük göstermektir. Çekik göz makyajında en önemli nokta maskaradır. Kirpiklerinizi dolgun ve uzun gösterecek bir maskara seçmeniz tavsiye edilir. Ayrıç eğer siyah kalem kullanma alışkanlığınız var ise bu alışkanlıktan vazgeçmelisiniz. Kirpik diplerinize gözlerinizi büyük göstermek için beyaz ve nude tonlarında göz kalemi kullanabilirsiniz. Far uygulaması yaparken farı göz kapaklarınızın dışarı taşırmak zaten küçük olan gözlerinizin daha küçük görünmesini sağlayacaktır.
  3. Düşük Gözler Stillerine Uygun Makyaj: düşük gözlerinize makyaj yaparken farkı kaşlarınıza doğru hafif taşırabilirsiniz. Renkli ve kahve kızıl tonlarında farları tercih etmelisiniz. Yine kirpiklerinizi uzun ve dolgun gösteren bir far tercih etmelisiniz. Ancak alt kirpiklerinize far uygulamaktan kaçınmalısınız. Eyeliner tercih edecekseniz kuyruklu bir eyeliner çekmelisiniz.
  4. Birbirine Yakın Göz Stillerine Uygun Makyaj: En zor göz stillerinden biri birbirine yakın gözlerdir. Göz pınarlarına simli ve parlak farlar uygulanarak gözlerin daha dengeli durması sağlanabilir. Gözlerin dışına doğru da koyu far uygulaması yapılabilir.
  5. Birbirine Uzak Göz Stillerine Uygun Makyaj: Makyaj stillerinin sonuncusu birbirine uzak gözlerdir. Bu tür gözlere makyaj uygulanırken oldukça dikkatli davranılması tavsiye edilir. Birbirine yakın göz stillerine sahip kişilerin uyguladığı makyaj tekniklerinin tam tersi uygulanmalıdır. Göz pınarlarınıza koyu renk göz kalemi sürmelisiniz, parlak ve canlı tonlardan uzak durun. Ayrıca far uygulaması yaparken farı taşırmamaya dikkat edin. Eyeliner tercih edecekseniz de ince bir çizgi halinde kirpik diplerinize sürmelisiniz.

Etiketler: çekik göz makyajı göz makyajı göz şekline göre makyaj göz stiline göre makyaj yuvarlak göz makyajı


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL