Göğüs İmplantı Yaptırmanın Riskleri Nelerdir?

Göğüs İmplantı Yaptırmanın Riskleri Nelerdir?

Yazar: Ebru Cilt Sorunları

Göğüs implantı, neredeyse her küçük göğüslü kadının hayalidir. Peki göğüs implantı yaptırmanın çeşitli riskleri olduğunu biliyor muydunuz? Her operasyonda bu riskler gerçekleşmese de risk asla sıfır değildir. Bu nedenle bu operasyona karar vermeden önce kişilerin mutlaka göğüs implantı yaptırmanın riskleri konusunu derinlemesine araştırması gerekmektedir. İşte göğüs implantı yaptırmanın riskleri:

Göğüs İçine Yerleştirilen Silikonun Patlaması veya Delinmesi Riski

Çok düşük bir ihtimal olsa da gerçekleştirilen operasyondan sonra göğüs içine yerleştirilen silikonun patlaması veya delinmesi riski bulunmaktadır. Meme içine yerleştirilen silikonlar önceden birçok testten geçirilmek zorundadır. Çeşitli basınç testlerine girerler ve darbeye karşı dayanıklı olup olmadıkları ölçülür. Bu nedenle doğal nedenlerle meme silikonunu patlatmanız mümkün değildir. Göğüslerinize alacağınız aşırı yüklü darbeler bile bu silikonları patlatamaz. Ancak silahla vurulma, bıçak darbeleri gibi etkenler göğüs implantlarınızı patlatabilir. Böyle bir durumda hemen implantın değiştirilmesi gerekmektedir.

Silikonun Eskimesi Riski

Silikonun eskimesi riski her zaman bulunur. Çünkü her şeyin olduğu gibi silikonların da bir ömrü bulunmaktadır. Ancak silikonların ömrü çok uzundur ve kişinin yasal yaş olan 18 yaşında göğüslerine silikon taktırdığını düşünürsek hayatı boyunca yetecektir. Ancak göğüste bulunan silikonların yamulması, düşmesi, bükülmesi gibi durumlar ne yazık ki başa gelebilir. Bu nedenle implantların değişmesi gerekebilir. Ayrıca çok yaşlıysanız ve oldukça uzun süre önce silikon taktırdıysanız, silikonlar sızıntı yapabilir. Bir estetik cerraha kontrol ettirmenizde fayda bulunmaktadır.

Kapsüler Kontraktür Riski

Kapsüler kontraktür riski, basit olarak anlatmak gerekirse vücudun yabancı cisim kabul etmemesi olarak adlandırılabilir. Olay şöyle gerçekleşir, göğüs implantı operasyonu sonrasında vücuda giren yabancı cisme karşı vücut hemen bir savunma mekanizması oluşturmaktadır. Onu yok etmek için maddeler gönderir ve bu maddeler implanta saldırır. Bu nedenle göğüste şişlikler ve hafif sızılar oluşabilmektedir. Göğüs implantı operasyonundan sonra ilk 1 yıl böyle bir durumun gerçeklemesi uzmanlar tarafından oldukça doğal olarak karşılaşmaktadır. Ancak bazı durumlarda Kapsüler Kontraktür aşırı boyutlara çıkabilmektedir. İmplant etrafında toplanan maddeler gittikçe çoğalır ve kalınlaşır. İmplantı sıkmaya hatta bükmeye başlayabilir. Böyle durumlarda implantın değişmesine neden olmaktadır. Bu durumun aşırı derecede gelişmesi göğüslerde morarmamalara, derin acılara, göğüslerde ağrıya ve dolayısıyla sarkmaya neden olabilir. Ancak belirtmek gerekir ki bu durum oldukça nadir olarak görülmektedir.

 

Etiketler: göğüs implantı göğüs implantı riskli mi göğüs implantı yaptırmanın riskleri meme estetiği meme estetiği riskli mi


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL