Fondöten Nasıl Sürülür?

Fondöten Nasıl Sürülür?

Yazar: Ebru Makyaj ve Parfüm

Fondöten, başta yüzde olmak üzere, uygulandığı noktalarda eşit bir ten rengi oluşturmak, cilt üzerinde yer alan yara, iz ve sivilce gibi izleri kapatmak için kullanılabildiği gibi, doğal bir cilt tonu oluşturmak için uygulanan, sıvı veya pudra şeklinde üretilen kozmetik ürünüdür. Son zamanlarda güneş kremli, nemlendirici özellikte ve yaşlanmayı engelleyen katmanlarla üretilen çeşitli işlevselleri olan kozmetikler üretilmekte. Cilde uygulanan fondöten genellikle vücut makyajı olarak adlandırılır. Peki fondöten nasıl sürülür?

Yüzünüze fondöten uygularken doğal bir görünüm elde etmekte zorlanıyorsanız yalnız değilsiniz. Bu makyaj yapmak isteyen kadınların en çok zorlandığı konuların başında gelmekte. Sizler için fondöten nasıl sürülür, yaptığınız yanlış neler ve bilmeniz gerekenler hakkında detaylı bir şekilde konuyu ele alacağız.  Fondöten sürmeden önce cildinizi makyaja uygun bir hale getirmelisiniz. Ayrıca dilerseniz astar, kapatıcı veya renk düzeltici kozmetik ürünleri de ekleyebilirsiniz. Fondöten sürmeye başlamadan önce cildiniz için uygun bir renk seçtiğinizden emin olun. Doğru bir şekilde fondöten sürebilmek ve kusursuz bir görünüm elde etmek için uyumlu bir renk seçmeniz önemli etkendir. Fondöten nasıl sülürür?

1.     Cildinizi Uygun Hale Getirin

Fondöten sürmeye başlamadan önce cildinizi uygun hale getirmelisiniz. Bunun için ilk olarak yüzünüzü lir ve yağlardan arındırmak gerekmekte. Cildinizi temizlemek için cilt tipiniz için tasarlanmış bir temizleyici seçmelisiniz. Yağlı, kuru ve karma ciltlerin temizlenme şekilleri birbirinden farklıdır. Kızarıklığı azaltmak için temizleme suyu kullanın. Köpüklü temizleyiciler cildinizi tahriş edebilir. Cilt tipiniz kuruysa nemlendirici temizleyiciler kullanmalısınız. Ayrıca yağlı ciltler için kil özlü bir temizleyici kullanmanız gözenekleri yağlardan temizleyecektir. En zor cilt tiplerinden biri olan karma ciltler için ise hafif nemlendiriciler kullanmalısınız.

Cildiniz pullanıyorsa öncelikle bu pullardan kurtulmalısınız. Pürüzlü ciltler fontöten için uygun bir zemin oluşturmaz. Haftada 2-3 kez hidroiksi içeren bir peeling ile ovalamak cildinizde yer alan pullanmaların önüne geçecektir. Buna ek olarak daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için yüzünüzü her gün temizleme toniği ile yıkayın.

2.     Fondöten Sürmeden Önce Nemlendirici Kullanın

Fondöteni iyi bir şekilde sürebilmek için makyajdan önce cildinize nemlendirici uygulayın. Makyajdan önce cildinize 15 SPF üzeri bir nemlendirici uygulamalısınız. Bu cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyacağı gibi parlak bir görünüm yaratmanıza da yardımcı olacaktır. Cildiniz kuruysa yağlı bir nemlendirici seçin. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz jel bazlı nemlendiriciler daha uygun olacaktır.

3.     Katman Ekleyin

Daha iyi bir görünüm için cildinizin alt katmanına uygulayacağınız astarlar ile cildinizin yüzeyini yumuşatabilir ve gözeneklerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda fondötenin yüzünüzde parlamasının önüne geçer ve makyajınızın yüzüne kapışmasına destek olur. Bu da gün boyunca canlı bir makyaja sahip olabilmenizi sağlar.

4.     Cilt Renginizi Düzeltin

Fondöten nasıl sürülür sorusunu soranların dikkate almasını gereken etkenlerden bir diğeri de cilt rengini düzeltmek olacaktır. Fondöten sürmeden önce gözeneklerinizin alt kısımlarında bulunan koyu halkaları ve düzensiz bir cilt görünümüne sebep olan lekeler kapatmalısınız. Ayrıca göz altında bulunan morarmaları kapatmadan önce süreceğiniz fondöten görünüm açısından hoş olmayabilir. Cildinizde fondöten sürmeden önce tek tip renge sahip olması gerekir. Bu, daha iyi bir fondöten sürebilmenize olanak tanır. Fakat her tip renk düzenleyiciler tüm ciltler için uygun değildir.

  • Pembe, açık ten üzerindeki mavi tonlu lekeleri düzeltir.
  • Şeftali, orta derideki mavi veya mor gölgeleri yok eder.
  • Turuncu-pembe, koyu tende koyu lekeleri gizler
  • Sarı, zeytin ve ten rengi ciltte mor veya koyu gölgeleri ortadan kaldırır.
  • Yeşil, kızarıklığı ortadan kaldırır.
  • Lavanta sarı tonları kamufle eder.

 

Fondöten Nasıl Sürülmeli?

Fondöten nasıl sürülmeli? İlk olarak küçük miktarlarda sürmeye başlamalısınız. Alnınızın ortasına, göz altına, buruna ve çenenize küçük nokta şeklinde fondöten uygulayın. Fondöteni merkezden çevreyi doğru yayın. Yüzünüzden ortasından başlayarak dış çizgilere doğru yayın ve daha iyi bir sonuç alabilmek için cildinize yedirmek için parmak uçları, sünger veya fırça kullanın. Bunun dışında

  • Hafif bir makyaj istiyorsanız parmaklarınızı kullanın ancak öncesinde ellerinizin temiz olduğundan emin olun.
  • Hafif ve eşit bir kaplama yapabilmek için bir sentetik fırça en itişidir.
  • Sünger kullanıyorsanız bakteri oluşumunu engellemek için düzenli olarak temizlemeyi ihmal etmeyin.

Ayrıca doğru bir fondöten seçmek için cilt tipinize ve cilt renginizi göz önünde bulundurmalısınız. Fondöten uygulamadan önce kuru, yağlı, normal veya karma cildiniz olup olmadığını bilmek önemlidir. Bu, sizin için hangi tipin doğru olduğunu belirleyecektir. Birçok fondöten, farklı cilt tipleri için özel olarak tasarlanmıştır.

Doğru fondöten rengini seçin.  Boş bir tuval görevi için cildinizin yüzünüze en yakın renkteki bölgesinde cilt tonunuzla aynı şekilde eşleşen bir fondöten seçin. Çene hattınızda (eliniz veya boynunuz yerine) birden fazla fondöten tonu deneyin ve karıştırmadan cilt tonunuza uyan rengi yapıştırın.

“Sivilce İle Nasıl Mücadele Edilir? Yolları Nelerdir?” isimli makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler: fondöten fondöten nasıl sürülür


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL