Fit Bir Vücut İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? Fit Olma Yolları Nelerdir?

Fit Bir Vücut İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? Fit Olma Yolları Nelerdir?

Yazar: Ebru Vücut Bakımı

Çağımızdan sağlıksız yiyeceklerden ötürü hayatımıza soktuğu en büyük sorunlardan birisi obezitedir. Fast food ve dondurulmuş yiyecekler ise obezitenin en büyük destekçisi. İnsanların yemek yapmak için zaman ayırmamaları ve kolaya kaçmaları bu tip yiyeceklere olan ilgiyi arttırdı. Fakat bu şekilde beslenerek vücudumuza büyük zararlar vermiş oluyoruz. İnsanlar özellikle yaz aylarına girmeden önce fit bir vücut için yapılması gerekenler konusunu araştırıyor. Bu sandığınız kadar zor değil. Günlük hayatınıza basit değişiklikler yaparak fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Sizler için derlediğimiz maddeleri günlük hayat alışkanlıklarınızın arasına sokarak istediğiniz vücut tipine sahip olabilirsiniz. Peki fit bir vücut için yapılması gerekenler nelerdir?

Günlük Hayatınıza Egzersiz Sokun

Egzersiz yapmak için yeterli zamanınız olmadığını söylemek sadece işin kolayına kaçmaktır. Kısa mesafeli yerlere gitmek için araç kullanmaktan vazgeçmek ve varacağınız durağa gelemden birkaç durak önce inmek bile hayatınıza egzersiz alışkanlığı sokmanıza yardımcı olacaktır. Fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız vücudunuzu ve kaslarınızı çalıştırmaya başlayın. Çıkarken zor olacak olsa bile inerken asansör yerine merdivenleri tercih etmeye başlamalısınız. Bunun dışında kendinize bir bisiklet alabilir ve haftalık birkaç saatlik sürüşler ile vücudunuzu şekillendirmeye başlayabilirsiniz.

Evde Egzersiz Yapmak

Herkesin spor salonuna gideceğini düşünmek mantıksızdır. Ayrıca herkesin bu kadar zamanı ve parası olmaya bilir. Bu durumda evde egzersiz yapmaya ne dersiniz? Birkaç şişe su ve evinizdeki aletler ile bunu yapmanız mümkün. Ayrıca şınav ve mekik gibi vücuttaki tüm kasları çalıştırabilen etkili egzersiz hareketlerini yapabilmek için herhangi ekipmana ihtiyacınız yok. Fit bir vücut için yapılması gerekenler arasında evde egzersiz yapmak her şeyin başında gelir.

Abur Cuburları Hayatınızdan Çıkarın

Abur cubur tüketmek çok tehlikeli bir alışkanlıktır. Ancak fit bir vücut için yapılması gerekenler şey bu tip palm yağlı, şekerli ve diğer zararlı gıdalar ile elde edilen yiyeceklerden kurtulmanız gerekir. Birçok insan bu yiyeceklerin zararlı olduğunun farkında olsa da tüketmekten vazgeçmiyorlar. Bu tip yiyecekler vücudunuzda hızlı bir şekilde yağ olarak döner. Örneğin 1 ay boyunca bu tip yiyecekler tüketmek size ek olarak kilo olarak geri döner. Ayrıca bilmeniz gereken bir diğer şey de bu yiyecekler hiçbir yararlı besin değerine sahip değiller. Bu yüzden hastalığa karşı bağışıklık sisteminiz güçsüz kalabilir.

Sağlıklı Beslenmek

Düzenli ve sağlıklı beslenmek başlarda zor olarak gelebilir ancak zamanla vücudunuzda ve hayatınızda gördüğünüz değişiklikler sizin için motive edici olabilir. Eğer gerçekten yemek yapmak için zamanınız yoksa restorandan sipariş edeceğiniz yemekler de sağlıklı olabilir. Buharda pişmiş yeşil sebzeler ve balıklar sağlıklı yiyecek sınıfındadır. Fit bir vücuda sahip olmak için yaşam tarzınızı değiştirmeye başlamalısınız.

Yüksek Karbonhidratlı Besinlere Son Verin

Su içmek fit bir vücut için yapılması gerekenler arasında atlanmaması gereken önemli bir yer tutar. Karbonhidratlar genel olarak zararlı besinler olsa da düşük değerli karbonhidratlı yiyecekler insan vücudu için önemlidir. Bu tip yiyecekler enerji için önemli bir yer tutar. Ancak nişasta bazlı ve yüksek karbonhidratlı olarak kabul edilen yiyecekler kilo almanıza sorun olur. Lifler açısından zengin karbonhidratlı besinler vücudunuzun enerji ihtiyacını karşılar ve kilo almanızı engeller.

Öğün Atlamaktan Kaçınmak

Kilo vermek için yapılan en büyük yanlışlardan birisi öğün atlamaktır. Ancak bu kilo vermekten ziyade kilo almanıza sebep olan bir durumdur. Ayrıca bu sağlık açısından hiç tavsiye edilmez. Günlük besin değerlerini eksik aldığınızda vücudunuzun bağışıklığı sekteye uğrayabilir. Ayrıca yorgunluk ve enerji seviyesinde düşüşe de zemin hazırlar.

Su İçmeyi Unutmayın

İnsan vücudunun yaklaşık %65’i sudan oluşur ve vücudunuzda ki suyu yenilemeye devam etmeniz gerekir. Vücudunuz bu suyun çoğunu terleyerek ve idrarla atar, bu yüzden tekrar yerine su koymamız gerekmektedir. Yetişkin bir insan günde en az 6 bardak su içmelidir ancak kişinin kilosuna göre su içme miktarı değişiklik gösterebilir. Bu nedenle fit olmak için su içmeyi unutmamak gerekir.

 

Etiketler: fit bir vücuda nasıl sahip olunur fit bir vücut için yapılması gerekenler fit vücut


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL