Evde Doğal Saç Spreyi Yapımı

Evde Doğal Saç Spreyi Yapımı

Yazar: Ebru Genel

Saç spreyleri şüphesiz herkesin en çok kullandığı saç ürünlerinden biri. İster saçı sabitlemek ve bozulmaması amacıyla, ister saçı beslemek amacıyla çok kullanılan saç spreyleri ne yazık ki saç için zararlı maddeler içerebiliyor. Uzun süreli kullanımda bu saç spreyleri saçları kurutabilir ve kırılmasına neden olabilir. Hal böyle olunca kadınlar internet üzerinde sık sık evde doğal saç spreyi yapımı konusunu araştırıyor. Peki evde doğal saç spreyi nasıl yapılır? Hangi malzemeler lazım?

 

1-    Deniz Tuzu Spreyi

Evde doğal saç spreyi

Deniz tuzu spreyi saçlar için oldukça faydalı olan, genellikle kıvırcık saçlı kişilerin kullanmayı tercih ettiği mucizevi bir spreydir. Deniz tuzu spreyi için ihtiyacınız olan malzemeler evinizde bulunabilir. İhtiyacınız olan malzemeler 1 yemek kaşığı deniz tuzu, 1 yemek kaşığı İngiliz tuzu, 1 bardak su, 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ve isteğe bağlı olarak 10 damla esansiyel yağdır.

Saç spreyini yapmaya başlarken önce bir bardak su kaynatılmalıdır. Ardından kaynayan suyun içine tuzlar atılmalı ve eriyene kadar karıştırılmalıdır. Tuzlar suyun içinde eridikten sonra karışımın içine Hindistan cevizi yağı ve esansiyel yağlar eklenir. Karışım soğuduktan sonra bir spreyli şişeye doldurulmalıdır. Her gün kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

 

2-    Saç Sabitleyen Sprey

Evde doğal saç spreyi

Saç sabitleyen sprey market ürünlerinin yanı sıra saça zarar vermez, kalıp görüntüsü oluşturmaz. Hatta içeriğinde bulunan değerli yağlar saça faydalıdır. Saç sabitleyen sprey içinde bulunan yağları marketlerden ve aktarlardan temin edebilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler 1 bardak damıtılmış su, 5 küp şeker, iki damla esanslı sardunya yağı, 2 damla esanslı lavanta yağı, 2 damla esanslı nane yağı, 2 damla esanslı biberiye yağı ve son olarak 2 damla esanslı gül yağıdır.

Karışımı hazırlarken öncelikle 1 bardak damıtılmış su iyice kaynatılmalıdır. Kaynatılan su biraz ılındıktan sonra içine bütün esansiyel yağların eklenmesi gerekmektedir. bu aşamada yağlar içinde çözülene kadar beklenir. Yağlar çözündükten sonra karışımın içine 5 adet küp şeker atılmalı ve karışım tahta bir çubuk yardımıyla yavaşça karıştırılarak eritilmelidir. Karışım soğuduktan sonra spreyli bir şişeye doldurulmalıdır. Karışımın her gün kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Etiketler: doğal saç spreyi ev yapımı saç spreyi evde doğal saç spreyi yapımı evde saç spreyi yapımı


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL