Evde Çiçek Bakımı Hakkında Hayatınızı Kolaylaştıracak Detaylar

Evde Çiçek Bakımı Hakkında Hayatınızı Kolaylaştıracak Detaylar

Yazar: Ebru Genel

Çiçekler herkesin hoşuna gider. Özellikle saksı çiçekleri insanların yaşam alanına farklı bir hava katan gerek görüntüsüyle gerek verdiği havayla bizleri mutlu eden hatta çoğumuzun duygusal bir bağ kurduğu bitkilerdir. Özellikle saksı bitkileri evlerin bir numaralı dekorasyon ürünlerindedir. Saksı bitkileri bulunan evler şüphesiz daha samimi ve sıcak görünür. Siz de evinizde çiçek beslemek istiyorsanız evde çiçek bakımı hakkında hayatınızı kolaylaştıracak detaylar konusunu merak ediyorsunuzdur.

Evde çiçek bakımı, öncelikle saksı bitkilerinin yaşamasına uygun şartlar oluşturularak başlar. Bu bazı çiçekler için bol güneş ışığı, bazıları içinse bol su olabilir. Öncelikle sakı bitkinizin yaşaması için bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Çiçeğinizin hangi şartlarda en iyi şekilde yaşayacağını internet üzerinde veya kitaplarda bulabilirsiniz. Ya da çiçeği satın aldığınız çiçekçi de size detaylı bilgi verebilir. Eğer saksı bitkiniz için uygun şartları sağlamazsanız ne yazık ki bitkiniz kısa süre içerisinde bütün canlılığını kaybedecek ve sonunda ölecektir.

 

1-    Güneş Işığı

evde çiçek bakımı

Çiçeklerin yaşayacağı en uygun yer kendi ana vatanlarıdır. Ana vatanından aldığı güneş ve sıcaklık seviyesi bitkinin büyümesi için en uygun şartı sağlar. Örneğin evinizde genellikle akdeniz ikliminde yaşayan bir bitki bakıyorsunuz gün içinde bu bitkinin doğrudan ışık alması gerekmektedir. Ancak bazı çiçeklerin doğrudan güneş ışığı alması onları öldürebilir. Yalnızca güneş ışığı alan bir odada tutulması yeterli olacaktır.

 

2-    Nem

evde çiçek bakımı

Her canlının yaşadığı ortamın belirli bir nem seviyesine sahip olması gerekmektedir. Buna bitkiler de dahildir. Bitkinizin istediği nem oranını araştırdıktan sonra evinizin uygun bir odasına bitkinizi koyabilirsiniz. Örneğin evin en yüksek nem oranına sahip odası banyodur. Daha sonra mutfak, ardından yaşam alanları gelir. Eğer çok fazla bitkiniz varsa kış aylarında evde yüksek dereceli ısıtıcılar yakılması nem oranını düşürecektir. Bitkinizin bu durumdan zarar görmemesi için elektrikli ısıtıcılar yerine kombi kullanmayı tercih edin ve bitkilerinizin yapraklarını belirli aralıklarla spreyli şişeye doldurduğunuz su ile nemlendirin.

 

3-    Besin

evde çiçek bakımı

Besin de bir saksı bitkisi için olmazsa olmazlardandır. Bunun için en doğru tercih uygun bir gübre olacaktır. Saksı bitkilerinin mineral ve vitaminlere ihtiyacı vardır ve bu gerekli besinler gübrelerde bolca bulunmaktadır. Evinizde bir bitki besliyorsanız ve bitkinizin cansız göründüğünü düşünüyorsanız gübre takviyesi yapmak bitkinizi kısa süre içerisinde kendine getirecektir.

Etiketler: evde bitki bakımı evde bitki nasıl bakılır evde çiçek bakımı evde çiçek yetiştirmek


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL