Erkeklerde Cilt Bakımı

Erkeklerde Cilt Bakımı

Yazar: Ebru Cilt Bakımı

Erkeklerde Cilt Bakımı

Şüphesiz ki erkeklerde cilt bakımı en çok ihmal edilen konulardan biridir. Piyasada yer alan cilt bakım ürünlerinin çoğunun kadınlar için üretilmesi, erkeklerde cilt bakımı yapamayacağı manasına gelmiyor. İşin aslı erkekler kadınlardan daha fazla cilt dezenformasyonuna maruz kalmakta. Buna her gün tıraş olmak, ağır işlerde çalışmak, zararlı kimyasallarla etkileşime girmek gibi çeşitli sebepler takip edebilir. Çok sayıda ürün seçeneği sayesinde cilt bakımı en iyi ürkütücü ve en kötü ihtimalle kafa karıştırıcı olabilir. Belki de bu yüzden birçok erkeğin konuşmak için cilt bakımı rutini yoktur ve bunu anlamak için çaba göstermek istemezler. Ya da belki de umursamazlar.  İyi cilt bakımı, erkeklerin yüzlerinde karşılaştıkları yaygın sorunların çoğuna karşı sahip olduğumuz en güçlü araçlardan biridir: akne, kırışıklıklar, hatta güneş hasarı. Etkili cilt bakımı, yüzünüzü etrafını sabunla yıkamaktan ve duş almaktan daha fazlasını gerektirebilir. Zaten aksi olsaydı kimse cilt sorunu yaşamazdı.

Sıfırdan bir cilt bakımı rutini oluşturmak sadece birkaç basit adım gerektiriyor ve sadece birkaç hafta sonra göreceğiniz etkileyici değişim sizi şaşırtacaktır. Birkaç hafta nemlendiriciden sonra yüzünüzü gördüğünüzde, asla geri dönmek istemeyeceksiniz.

İlk olarak, erkekler de dahil olmak üzere herkesin cilt tiplerini tanımlaması ve anlaması önemlidir:

  • Ürün kullanıldıktan sonra hassas ciltler yanabilir veya tahriş olabilir.
  • Normal cilt diğer ciltlere göre bakımı çok daha kolaydır.
  • Kuru cilt pul pul, kaşıntılı veya pürüzlü olabilir. Bu kaşıntılar yüzünden kızarıklık ve yaralara sebep olabilir.
  • Yağlı cilt parlak ve sürekli terli bir görünümdedir. Bunun dışında rahatsız edicidir ve çok sinir bozucu olabilir.
  • Karma cilt bazı bölgelerde kuru, bazılarında yağlıdır. Bunlar en zor cilt tipidir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Rutinleri

Muhtemelen çoğu erkek yüzünü el yıkama sabunu başka hiçbir şeyle yıkamamış, duşta yalnızca şampuan ve duş jeli kullanmıştır. Ancak erkekler için cilt bakım rutinleri ile siz de etkileyici ve güzel bir cilde sahip olabilir ve dış etkenlerden ötürü tahriş olan cildinize bir iyilik yapabilirsiniz.

Adım 1: Yüz Temizleyici

Temiz bir cilt düşündüğümüzde, kuru, gıcırtılı temiz bir his bekleriz. Bu vücudunuzda iyi hissedebilir, ancak yüzünüzdeki aynı his aslında kötüdür. Bu, cildinizin koruyucu bariyerinin bozulduğu ve onu nemlendiren iyi yağları çıkardığınız anlamına gelir. Bunun yerine, nemlendirici bileşenler içeren ancak yine de yağı hafifçe kontrol etmek için bir doz salisilik asit içeren belirli bir yüz temizleyici kullanın. Günde iki kez kullanın. Bunu sabah işe gitmeden önce ve gece yatmadan önce olmak üzere kullanabilirsiniz.

Adım 2: Göz Kremi

Çoğu erkek uykusunu iyi alamamış gibi görünen mor göz altı torbalarına sahiptir. Onlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Kırışıklıkları ve ince çizgileri görmeye mi başlıyorsunuz? Göz kremi genç görünmenizi sağlayabilir. Göz cildi yüzünüzün geri kalanından daha incedir, bu nedenle daha konsantre bileşenlere ihtiyaç duyar ve nemi hızlı ve kolay bir şekilde kaybetme eğilimindedir. Temizledikten sonra sabah ve gece başka bir şey yapmasanız bile göz kremi kullanmaya başlayın.

Adım 3: Nemlendirici

Nemlendirici erkeklerin kötü hissetmesine sebep olan bir duyguya sebep olur.  Ancak tolere edebileceğiniz bir nemlendirici bulmak kolaydır ve bir adet kullanmak dahi, en azından cildinizin kuru hissetmesini önleyecek ve en fazla onu tutacak nemi korumaya yardımcı olacaktır.

 

“Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?” isimli makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

 


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL