En Sık Yapılan Makyaj Hataları

En Sık Yapılan Makyaj Hataları

Yazar: Ebru Makyaj ve Parfüm

En sık yapılan makyaj hataları, sadece sıradan insanların değil, her an kameralar karşısında olan insanların bile başına gelebiliyor. Bu durumda, genç görünmek isterken daha yaşlı bir görünüm kazanabilir, cildinize zarar verebilir veya komik duruma düşebilirsiniz. En sık yapılan makyaj hatalarını nelerdir?

 

Makyajdan Önce Nemlendiriciyi Unutmak

En sık yapılan makyaj hatalarının başında, makyaj öncesi nemlendirici kullanmayı unutmak geliyor. Nemlendirici, cildi besler ve ihtiyaç duyduğu besin kaynaklarını sağlar. Buna ek olarak, pürüzsüz bir cilt olanağı sunan nemlendiriciler, düzgün bir makyaj yapmanızı sağlar.

 

Sivilce Kapatmaya Çalışırken Çok Kat Yapmak

Kapatıcılar basit ve kullanımı olay olarak bilinse de kat kat kullanmak çirkin ve uzaktan bile beli olabilecek kusurlara sebep olabilirler. Bu şekilde hem cildinizi olduğundan daha kuru hem de yaşlı görünmesine sebep olacaktır. İnsanların çoğu, yüzündeki sivilce ve yara gibi izleri kapatmak için gereksiz kapatıcı kullanılabilir. Elbette bu hatalı makyajlar yapımları arasındadır.

 

Fondöteni Abartmak

Fondöteni abartmak, bugüne kadar kadınların vazgeçemediği en büyük makyaj hatalarından biri desek yanlış olmayacaktır. Fazladan sürülen fondöten, yüzde maskeye benzer bir görünüme sebep oluyor. Boyun bölgesinde yer alan ton farkını da hesaba katarsak, ortaya kötü bir görüntü çıkarıyor. Bu duruma maruz kalmamak için, ince yapılı ve yumuşak renkli fondötenleri kullanmanız gerekebilir. Ayrıca yüz renginizden çok farklı bir fondöten seçmeniz de işinizi zorlaştıracaktır.

 

Hatalı Gözaltı Kapatıcısı

Gözaltınıza doğrudan açık renkli bir kapatıcı kullanmak bir çözüm değildir. Aksine, yaptığınız tüm makyaj arasında sırıtan ve neden orada olduğunu belli eden bir iz gibidir. Ayrıca bu çoğu zaman makyajın giderek renk tonunun değişmesine sebep olur. Bunun önüne geçmek için, cildinizin 1 veya 1.5 ton daha açık kapatıcı seçmeniz gerekir.

 

Uyumsuz Renk Tonları Kullanmak

Kadınlar uyumsuz renk tonlarının kendilerine farklı bir hava katacağını düşünebilirler. Bu bazen ortaya hoş bir görüntü çıkarabilir fakat çoğu zaman yüzünüzde bir renk karmaşası yaratır. Zıt renklerin bir kısım tölere edilebilir yanından bahsedilebilir ancak göz, dudak ve yüz çevresindeki zıt renkler, hatalı makyaj seçimidir.

 

Yüzün Her Yerine Abartılı Renkler Kullanmak

Gözlerde, çevrelerinde, dudaklarda ve allıklarda abartılı renk kullanımı, bir yerden sonra kötü bir görüntü yaratır. Bunun yerine kullandığınız renklere akın veya alt tonlar ile makyaj yapmayı tercih ederseniz, çok daha güzel bir görünüm elde edebilirsiniz.

 

Dudak Çizgisini Abartmak

En sık yapılan makyaj hataları

Dudak çizgisi çekmek, dudakları dolgun göstermenin sık tercih edilen yöntemlerinden birisi. Belli ölçüler içinde bir dudak çizgisi çekmek güzel bir makyaj yapabilmenizi sağlar. Ancak bu çizgiyi abartmak, çok fazla dolgun dudaklarınız olduğu anlamına gelmez. Dışarıdan bakan kişiler için de sandığınız etkiyi yaratamazsınız. Bunun yerine gerçekten sahte bir görünüm elde edersiniz. Bu durumda uymanız gereken temel kural, dudak çizgisinin dudakların doğal boyutlrının çok geniş bir çevresinde yapmaktan kaçınmak.

 

Fazla Pudra Sürmek

En sık yapılan makyaj hataları

Pudra sürmek de fondöten sürmek gibi abartılı yapıldığında en sık yapılan makyaj hataları arasında yer alır. Yüzünüze fazladan pudra sürmek, gece lambası gibi parlamanızın yanında, cilt çizgilerinizin dolmasına sebep olabilir. Bu durumda her yüz mimiğinde ortaya derin çatlaklar oluşur ve bu yüzden olduğunuzdan çok daha yaşlı görünürsünüz. Bunun için yarı saydam renkte bir fondöten tercih edin ve yüzünüze ince bir tabaka şeklinde uygulayın.

 

Rujdan Daha Koyu Dudak Kalemi Kullanmak

En sık yapılan makyaj hataları

Son olarak, en fazla yapılan makyaj hatalarından bahsedeceğimiz şey, rujdan daha koyu dudak kalemi kullanmak. Dudak kaleminin rujdan daha koyu değil, rujun dudak kaleminden daha koyu olması gerekecektir. Bu da olduğunuzdan daha yaşlı görünmenize sebep olabilir.

Etiketler: en sık yapılan makyaj hataları makyaj hataları


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL