En İyi 5 Pliometrik Egzersizi

En İyi 5 Pliometrik Egzersizi

Yazar: Ebru Diyet

Pliometrik egzersizleri, yavaş yavaş temposu artan ve zorlayıcı olabilen egzersizler bütünüdür. Vücudu forma sokmakta ve sıkılaştırmakta oldukça işe yarayan bu egzersiz tipini genellikle kadınlar tercih etse de her cinsiyetten kişi bu egzersizleri yapabilir ve gerektiği kadar faydasını görebilir. Peki en iyi 5 pliometrik egzersizi nedir? Sizler için en iyi 5 pliometrik egzersizi listesini sıraladık.

Yatarak Bacak Kaldırma Hareketi

Yatarak bacak kaldırma hareketine başlarken öncelikle sert bir zemine yan olarak uzanmanız gerekmektedir. Bu zemin bir yoga matı veya bir bez serdiğiniz zemin olabilir. Dizlerin düz olacak şekilde durmalıdır. Bu şekilde bacaklarınızı yukarı ve aşağı doğru yavaş olacak şekilde hareket ettirilmelidir. Bu egzersiz günde 3 set ve 15 kere olacak şekilde tekrarlanabilir. Ancak bu hareketleri yapmadan önce ısınmanızda fayda var.

Makas Hareketi

Makas hareketi yapmak içinde öncelikle sert bir zemine uzanmanız gerekmektedir. Sert zemine uzandıktan sonra avuç içlerinizi kalçalarınıza gelecek şekilde yerleştirin. Daha sonra bacaklarını yavaş yavaş yerden kaldırmanız ve indirmeniz gerekmektedir. Bu hareket günde 3 set 15 kez olacak şekilde tekrarlanabilir. Ancak bu hareketleri yapmadan önce ısınmanızda fayda var.

Mekik Hareketi

Bu hareket de klasik mekik hareketidir. Mekik hareketini yapmak için öncelikle diğer hareketler de olduğu gibi sert bir zemine uzanılmalıdır. Ardından eller ensede bağlanmalıdır. Ellerden sonra sırt düz olacak şekilde yavaş yavaş vücut yukarı kaldırılmalı ve aşağı indirilmelidir. Bu hareket güne 3 set 15 kere olacak şekilde tekrarlanabilir. Ancak bu hareketleri yapmadan önce ısınmanızda fayda var.

Topuklara Dokunma Hareketi

Topuklara dokunma hareketi için öncelikle dik bir şekilde ayakta durulmalı ve ayaklar omuz hizasında açılmalıdır. Hareketin en önemli kısmı vücudun bu süreçte dik durmasıdır. Vücut dik iken kollar sağa doğru olacak şekilde vücut yatırılmalı ve topuklara dokunulmalıdır. Bu hareket günde 3 set 15 kere olmak üzere tekrarlanabilir. Ancak bu hareketleri yapmadan önce ısınmanızda fayda var.

Plank Hareketi

Plank hareketi tüm sporcuların yaptığı ve gerçekten oldukça zor bir hareket olarak ifade edilen bir harekettir. Plank hareketini yapmak için öncelikle düz ve sert bir zemine yüzüstü olacak şekilde uzanmalısınız. Ardından kollarınızı yere yerleştirin ve kollarınızdan destek alarak vücudunuzu havaya kaldırın. Aynı zamanda ayak parmaklarınızın üzerinde durmanız gerekmektedir. Bu hareket vücutta ki tüm kasları çalıştırdığından aynı zamanda kilo vermek amacıyla da yapılabilir. Bu hareket günde 2 kere 1 dakika olacak şekilde yapılabilir.

 

Etiketler: egzersiz en iyi egzersiz pliometrik egzersiz


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL