Dudak morarmasına ne iyi gelir?

Dudak morarmasına ne iyi gelir?

Yazar: Ebru Yüz Bakımı

Dudak morarması şikayetleri son zamanlarda artmakta olan önemli bir sorundur. Sizlere bu yazımızda Dudak morarmasına ne iyi gelir sorusunun yanıtını vereceğiz Bu yöntemleri kullanarak dudak morarması sorunu ile baş etmeniz mümkün olacaktır.

 • Dudak morarması özellikle soğuk havalarda kan dolaşımının yavaşlaması ile görülmektedir. Bunun yanında dudak morarmasının hastalık habercisi olduğundan söz etmek mümkün olabilir. Her yaşta çeşitli hastalıklar için bir belirti olarak görülebilir. Dudak morarmasının ihmal edilmemesi gereken bir sorundur.
 • Dudak morarmasının en temel nedenlerinden biri yanlış beslenme olarak görülebilir. Yanlış beslenmenin neden olduğu demir eksikliği, dudak morarmasının en temel nedeni olarak gösterilmektedir.
 • Akdeniz Anemisi sorunu yaşıyorsanız beraberinde ciddi bir sorunu görülebilir
 • Eğer çok ciddi bir şekilde sigara tüketiminde bulunuyorsanız, dudakta morar meydana gelmesi oldukça normaldir.
 • Hava değişimi, dudak morarması oluşumunda etkilidir.
 • Vitamin eksikliği ve düzensizlik beslenme, morarma oluşmasına neden olabilir.

Dudak morarması nedenleri gibi çözümü de oldukça basit bir durumdur. Dudakların sürekli olarak nemli tutulması ve soğuk hava ile etkileşim halinde olduğunuz zaman, gerekli olarak nemlendiricileri tercih etmeniz, dudak morarması tedavisinde oldukça etkili olacaktır.

Dudak morarmasını geçirmek için uygulayabileceğiniz çok fazla bitkisel çözüm olduğundan söz edebiliriz. Bu uygulamaları tercih ederek, bu sorunlarınızdan kısa süre içinde kurtulmanız mümkündür.

Dudak morarmasına muzlu uygulama, günlük olarak kullanabileceğiniz bir yöntem olarak dikkat çekiyor. Muzu, kabuğu ile birlikte ezmeniz ve sonrasında dudaklarınıza sürülmeniz, dudak morarmasına iyi gelen yöntemler arasında sayılmaktadır.

Dudak morarması, salatalık ve buz uygulaması ile halledilecek bir yöntemdir. Bu uygulama sayesinde dudak morarması sorununuzdan kurtulmanız mümkün olacaktır. Salatalığı kabuğunu soyduktan sonra rendelemeniz ve buzla soğutmanız gerekiyor. Sonrasında 20 dakika kadar beklemeniz önerilmektedir.

Dudak Morarması Nasıl Geçer?

Soğuk havalarda kan dolaşımının yavaşlaması beraberinde dudak morarmalarına neden olmaktadır. Bunun yanında Dudak morarması hastalık habercisi olarak da bilinmektedir. Dudak morarmasının ihlal edilmemesi gereken önemli bir sağlık sorunu olduğundan bahsetmek mümkündür.

Dudak morarmasını geçirmek için, ilk olarak neden meydana geldiğini iyi bilmek gerekmektedir. Eğer tekrarlanan bir durum söz konusu ise, buna önlem olarak uzman bir doktordan yardım alabilirsiniz. Dudak morarması sorununu kısa süre içinde halletmek için, ilk olarak beslenme düzenine dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun yanında uyku düzeni ile dudak morarmasının doğru bir orantı kurduğundan bahsetmek mümkündür.

 • Dudak morarmasının en büyük nedeni anemi yani demir eksikliğidir. Kırmızı kan hücrelerinin azalması veya hemoglobin maddesinde düşüş yaşanması, kan akışının bozulmasına neden olur. Bu da cildi solgunlaştırır ve dudak rengini değiştirir.
 • Yaşam tarzı ile alakalı faktörler direkt olarak dudak morarmasını etkilemese de, eğer hayat şartlarını olumsuz etkileyen davranışlarda bulunuyorsanız dudak morarması sorunu ile karşı karşıya kalmanız muhtemeldir. Aşırı derece alkol tüketmek, çok fazla kahve içmek, sigara içmek gibi nedenler dudakta morarma ve kararmaya neden olabilir.
 • Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalma, dudakta morarmaya neden olabilir.
 • Dudak kuruluğu, dudakta morarma meydana getiren önemli bir etkendir.
 • Dudağın darbe alması, yeme bozuklukları, kozmetik ürünlerin yan etkileri diğer dudak morarması nedenleri arasında görülür.

 

Dudak morarmasına ne iyi gelir sorusu, son zamanlarda çok sık sorulan önemli sorunlar arasında gösteriliyor. Eğer dudak morarması sorunu ile çok sık karşı karşıya kalırsanız ve buna önlem alma konusunda zorluk yaşarsanız, uzman bir hekim ile görüşme sağlamanız mantıklı olacaktır. Aynı zamanda sitemizde yer alan yazıları okuyabilirsiniz.

Etiketler: dudak morarması kaç günde geçer dudak morarması nasıl geçer dudak morarmasına ne iyi gelir dudak morluğu nasıl geçer moraran dudağa ne iyi gelir


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL