Dudak çatlamasına ne iyi gelir?

Dudak çatlamasına ne iyi gelir?

Yazar: Ebru Yüz Bakımı

Dudaklarda çatlama, kuruma hissi, kızarıklık ve acı gibi belirtiler ile ortaya çıkan dudak çatlaması hem görüntü olarak rahatsızlık verir, hem de gündelik hayatımızı etkileyen önemli bir sorun olarak karşımıza çıkar. Bu sorun genel olarak baktığımız zaman kış aylarında karşımıza çıkmaktadır. Soğuk havalar nedeniyle dudak çatlama sorunlarında artmalar meydana gelir. Aynı zamanda bu rahatsızlık ciddi ve farklı nedenlerden dolayı da ortaya çıkma riski taşımaktadır. Sizlere bu yazımızda dudak çatlamasına ne iyi gelir sorusuna yanıt vereceğiz.

Dudak çatlaması sorunu kimi insanların çok sık rastladığı bir sorundur. Genel olarak canı çok fazla yakar ve bir türlü geçmek bilmez. Eğer siz de bu dertten muzdarip iseniz, yazımızı okuyabilirsiniz. Sizlere dudak çatlamasını geçirmenin en etili yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Dudak Çatlaması Neden Olur?

Dudak çatlamasını geçirmek için ilk olarak dudak çatlamasının neden olduğunu iyi bilmeniz gerekiyor. Dudak çatlaması bir çok sebepten olabilir. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Kuru havaya veya çok sıcak havaya maruz kalmak
 • Asitli yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi
 • Ağızdan nefes alma-verme
 • A vitamini fazlalığı
 • Alerji
 • İlaçların yan etkileri

Dudak Çatlamasına ne İyi Gelir?

Dudak çatlamasının etkilerini azaltacak ve yok edecek doğal malzemeleri çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Bu doğal malzemeler faydaları ile birlikte sizlere yardım etmek için hazır olarak beklemektedir.

 • Dudaklarınızın ölü dokularından kurtulmanıza yardımcı olacak toz şeker, ölü hücre oluşmasının önüne geçer ve kuruluktan/çatlaklıktan dudaklarınızı korur. Bunun için yapmanız gereken bir tatlı kaşığı toz şeker ile bir tatlı kaşığı balı karıştırarak dudaklarınıza sürmektedir. 5 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile dudaklarınızı temizleyebilirsiniz.
 • Bal, antibakteriyal özelliğe sahiptir. Balı tek başına kullanabileceğiniz gibi dudak dokularını güçlendirmek için farklı bir yöntem kullanmanız da mümkündür; İlk olarak yapmanız gereken dudaklarınızı parmaklarınızı yardımı ile tamamen kapatacak şekilde organik bal sürmek ve 15 dakika bu şekilde beklemek. Bu yöntemi gün içinde 2-3 defa uygulayabilirsiniz.
 • Salatalık, dudaklarınızın ihtiyacı olan nemi sağlar ve iyileşmesine yardımcı olur. Salatalığın sulu tarafını dudaklarınıza uygulayarak beklemeniz gerekiyor. 15-20 dakika sonra dudaklarınızı temizleyebilirsiniz. Bu yöntem, dudak çatlamasına iyi gelen en basit yöntemlerden biri olarak dikkat çekiyor.
 • Aloe vera her derde deva olarak bilinen bir bitkidir. Bu devalarından biri de dudak çatlamasına iyi gelmesidir. Kestiğimiz yaprağın içinden çıkan jeli, dudaklarımıza sürmemiz ve gece bu şekilde uyumamız birkaç gün içinde dudak çatlaklarımızın yok olmasına yardımcı olacaktır.
 • Hindistan cevizi yağı, mucize bir besin kaynağı olarak bilinir. Katı formda olan Hindistan cevizi yağını çatlamış olan dudaklarımıza sürmemiş yeterli olacaktır.
 • Su, dudak çatlaması için en net bilinen çözümdür. Günde en az 8-10 bardak su tüketmeliyiz. Bu şekilde vücut için ihtiyacımız olan suyu sağlayabilir ve dudak çatlamalarından kurtulabiliriz.

Dudak çatlamasına ne iyi gelir sorusunu sizler için bu şekilde yanıtlayabiliriz. Dudak çatlaması kimi zaman insanın sosyal hayatını da etkileyen önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bu sorunu en aza indirgemek için yukarıda yer alan yöntemleri uygulamanız gerekmektedir. Eğer bu tedavi yöntemleri sonuç doğurmuyorsa, uzman bir hekimden yardım almak sizler için mantıklı bir adım olabilir. İnternet üzerinde yaptığınız araştırmaların bir çoğu olumsuz sonuç verebilmektedir. Bu nedenle güvenilir kaynaklardan bilgi almanız ve bu doğrultuda ilerlemeniz sizlere yardımcı olur. Dudak çatlaması hakkında detaylı bilgiler için sitemizde yer alan yazıları okumaya devam edebilirsiniz.

Etiketler: dudak çatlaması nasıl geçer dudak çatlaması neden olur dudak çatlamasına en iyi gelen şey dudak çatlamasına ne iyi gelir


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL