Dopamin İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Yazar: Ebru Genel

Dopamin içeren yiyecekler, sağlı beslenme ve kilo dengenizi korumanın yanında, mutlu olmanızı sağlar. Beyindeki mutluluk hormonunun adı dopamindir. Dopamin içerek yiyeceklerle diyet yapmayı planlıyorsanız, alkol, kafein, işlenmiş gıda ve çok şekerden uzak durmanız gerekir. Çünkü bu diyetin büyük bir kısmında bu tip yiyecekler yer almıyor. Bunun dışında karbonhidrat ve nişasta bazlı yiyecekler de ciddi anlamda kısıtlanacaktır. Dopamin diyetinin arkasında bilimsel gerçekler vardır.

Dopamin, nörotransmiter, yani beyinde bulunan sinir hücreleri arasında iletişim sağlayan bir kimyasaldır. Bu, beyindeki ödül ve mutluluk merkezini doğrudan etkiler ve dolayısıyla ruh haline olumlu bir şekilde yansır. Fazla kilosu olanlar, şekerli ve yağlı yiyecekler yüzünden yağlanma probleminin yanında, dopamin yollarında deformasyonlara da sebep olur. Bu dolaylı bir kısır döngüye sebep olur. Bu tip beslenen kişilerin dopamin yollarının kapalı olması, yiyeceklerle mutlu olmaya çalışmalarına sebep olacaktır. Bu tip yiyeceklerin mutluluk verdiği bir gerçek ancak yağlanmaya sebep olduğundan sağlıksızdır. Peki yüksek yağlı, şekerli ve karbonhidratlı yiyecekler olmadan dopamin içeren yiyecekler ile nasıl beslenmeli?

 

1.     Kuruyemişler

Sağlıklı kuruyemişlerin başında badem, fındık, ceviz, fındık ve kaju geliyor. Özellikle badem olmak üzere bu yiyecekler, dopamin seviyelerini yükselten yiyecekler arasında yer alır. Bu yiyeceklerde tirozin bulunur ve sağlıklı besinlerdendir. Kilo vermek için uzmanlar bademi tavsiye ederler. Eğer direk tüketmek konusunda istekli değilseniz, vegan keklere badem, ceviz ve fındık gibi kuruyemişler ekleyebilirsiniz. Bu hem sağlıklı hem de lezzetli bir yiyecektir.

 

2.     Peynir ve Süt Ürünleri

Dopamin içeren yiyecekler genelde protein ağırlıklı olmasıyla bilinir. Peynir ve süt ürünlerinden elde edilen yoğurt gibi besinler, yüksek proteinli olmalarının yanında lezzetlidir. Spagetti makarnanıza eklediğiniz bir tortellini veya yiyeceklerinizin yanında eklediğiniz yoğurt sağlıklı ve dopamin yönünden zengin besinlerdir.

 

3.     Meyveler

Meyveler, vücuda şeker almanın en kolay yoludur. Eğer tatlıyı çok seviyor ve asla vazgeçemem diyorsanız, en azından işlenmemiş ve dopamin içerek yiyeceklerden olan meyveleri besinlerinize eklemelisiniz. Elma, muz, karpuz gibi yiyecekler sadece tirozin içermez, aynı zamanda vitaminlerle dolu besinlerdir. Günlük meyve dozunuzu arttırmak için smoothie yapabilirsiniz. Ayrıca tatlıların yanında dengeleyici görevi görürler.

 

4.     Kırmızı Etler

Kırmızı etler doğal protein içeren yiyeceklerdir. Dolayısıyla dopamin içerirler ve yararlı yağlar ile pişirilmiş ve sebzeli baharatlı etler harika yiyecekler sınıfındadır. Ancak dikkat etmeniz gereken şey, işlenmiş kırmızı etlerden uzak durmanız.

 

5.     Balık ve Deniz Mahsulleri

Deniz mahsullerinin en güzel yanı, sağlıklı ve protein ağırlıklı olmalarıdır. Eğer balık yemekten hoşlanmıyorsanız, deniz mahsullerini garnitür olarak yapabilir, ton balıklı salatınıza ekleyebilir veya balık ve pirinç ürünlerini beraber tüketebilirsiniz.

 

6.     Yeşil Sebzeler

Yeşil sebzelerin faydaları saymakla bitmez. Uzmanlar, hemen herkese bu tip sebzelerin tüketilmesi konusunda telkinde bulunurlar. Kilonuzu dengelemek, faydalı besin öğelerini vücudunuza almanın yanında bu sebzeler tirozin ile doldur. Kanser ve kalp hastalığı riskini azaltmak ve dopamin içerek yiyecekleri vücudunuza sokmak için yeşil sebzeler harikadır. Eğer salata yemek size göre değilse, pişirdiğiniz yiyeceklere eklemek işinize yarayabilir.

 

7.     Tohumlar

Dopamin içeren yiyecekler

Tatlılara ve çikolatalara tohum ekleme fikri size cazip geldi mi?  Tohumlar, dopamin üreten tirozin yiyecekleri yeteri miktarda alabilmenizi sağlar. Bu tip yiyeceklerin en güzel yanı, atıştırmalık olarak tüketebilmenizdir. Okulda, yolda veya işte yiyeceklerinize tohum ekleyebilirsiniz. Eğer onları sade olarak tüketmek size göre değilse, chia tohumlarını tatlınıza ekleyebilirsiniz.

 

8.     Yulaf Ezmesi

Dopamin içeren yiyecekler

Sporcuların vazgeçilmez yiyecekleri arasında bulunan yulaf ezmesi, yoğun lifli ve uzun süre tok kalmanızı sağlayan faydalı besinlerdendir. Ayrıca yulaf ezmesini sütle tüketmeniz, faydasını iki katına çıkaracaktır. Yatağınızın ters tarafından kalktıysanız, bir kâse yulaf ezmesi tüketin ve mutluluğun tadını çıkarın.

 

9.     Yeşil Çay

Dopamin içeren yiyecekler

Yeşil çayın özellikle kadınlar için faydalı yiyecekler arasında yer alması, onu tercih edilebilir yapıyor. Biraz yeşil çayı sıcak su ile yapabilir veya smoothienize ekleyebilirsiniz.

 

10. Yumurtalar

Dopamin içeren yiyecekler

Yumurtalar söz konusu olduğunda onu tüketmek için çok fazla sebebiniz olabilir. Özellikle kahvaltıda yumurta tüketmek, sağlığınız için faydalıdır. Protein zengini bu yiyecekleri haşlanmış, çırpılmış veya omlet şeklinde tüketebilirsiniz.

 

11. Çikolatalar

Dopamin içeren yiyecekler

Çikolataların mutluluk verdiğini kim bilmez ki? Çikolatalar, kesinlikle dopamin seviyenizi yükseltir ancak bu çok fazla tüketmeniz gerektiği anlamına gelmez. Yenilebilecek en iyi çikolata türü, birçok farklı şekil ve biçimde yenebilen bitter çikolatadır. Çikolata kaplı meyveler, çikolata kaplı çubuk krakerler ya da sade çikolata yiyebilirsiniz. Bunu yaparken karbonhidrat seviyesine dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

 

Etiketler: dopamin dopamin hangi yiyeceklerde bulunur dopamin içeren yiyecekler


Yorum yaz

TAKİP EDİN:
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL